6 milionów dolarów za bokserki? Tak to możliwe, walczył w nich Muhammad Ali

Jeśli chcesz dołączyć do licytacji, nowojorski oddział  renomowanego domu aukcyjnego Sotheby’s zaprasza.

107

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Muhammad Ali - na ringu leży czarnoskóry bokser w czarnych spodenkach, nad nim stoi czarnoskóry zwycięzca w białych spodenkach.
Muhammad Ali po nokaucie Sonny'ego Listona w 1965 roku (foto:latimes.com)

Co jakiś czas w mediach, znajdujemy informacje o osiągających niebotyczne kwoty licytacjach dzieł sztuki, klasycznych samochodów czy też pamiątek po znanych i zasłużonych osobistościach. Równie ogromne kwoty są gotowi zapłacić miłośnicy sportu, za pamiątki po gwiazdach i idolach różnorakich dyscyplin. Bodaj największego bzika na tym punkcie mają Amerykanie, gdzie uwielbienie gwiazd sportu sięga zenitu. Właśnie pojawiła się informacja, że na aukcji wystawiono pamiątkę po bokserskim mistrzu wagi ciężkiej, której właścicielem był Muhammad Ali.

Muhammad Ali czyli Cassius Clay

Mistrz urodził się w 1942 roku, jako Cassius Marcellus Clay Jr. i właśnie pod tym nazwiskiem rozpoczął swoją życiową przygodę z boksem. Walcząc jako amator odnosił liczne sukcesy. Głośno zrobiło się o nim gdy został złotym medalistą XII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rzymie, w roku 1960. Wtedy w walce o olimpijskie złoto, pokonał naszego znakomitego boksera Zbigniewa Pietrzykowskiego. Po tym wielkim sukcesie rozpoczął karierę boksera zawodowego. Z kolei po zdobyciu swojego pierwszego tytułu mistrza świata, w 1964 roku przeszedł na Islam i przyjął nazwisko Muhammad Ali.

Ali był pierwszym w historii pięściarzem, który trzykrotnie zdobył tytuł mistrza wszechwag i obronił go 19 razy. Spośród stoczonych przez siebie 61 walk przegrał jedynie 5 razy,  natomiast 37 razy wygrał przez nokaut. Swoimi osiągnięciami sportowymi bezwzględnie zasłużył sobie na miano, jednego z najlepszych pięściarzy XX wieku. 

Aukcja pamiątki po Muhammadzie Alim

Ostatnio zagraniczna prasa doniosła o trwającej od czwartku, w nowojorskim oddziale  renomowanego domu aukcyjnego Sotheby’s aukcji, która potrwa do piątku 12 kwietnia.  Przedmiotem aukcji są satynowe, białe spodenki, w których Mohammad Ali zwyciężył Joe Fraziera w trakcie pamiętnej walki w stolicy Filipin, w 1975 roku. Te historyczne spodenki z autografem samego mistrza wszechwag, w 2012 roku zostały sprzedane za 150 000 dolarów. Natomiast niedługo po czwartkowym otwarciu aukcji, wartość licytacji osiągnęła 3,8 miliona dolarów. Nowojorski oddział Sotheby’s, spodziewa się osiągnięcia końcowej kwoty, co najmniej 6 milionów dolarów. 

Na satynowych bokserkach poza podpisem Alego, znajduje się inskrypcja nieżyjącego już Drew ‘Bundini’ Browna, człowieka z narożnika Muhammada Alego. Mistrz zmarł w wieku 74 lat, w czerwcu 2016 roku.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia