Kompromitacja Exit Poll – wyniki do kosza

Kompromitacja Exit Poll - PiS w górę KO w dół, co wybory to błędy tego systemu badania pogłębiają się. IPSOS dał ciała

103

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kiedy wyniki wyborów samorządowych Exit Poll?
Kompromitacja Exit Poll - PiS w górę KO w dół, co wybory to błędy tego systemu badania pogłębiają się. IPSOS dał ciała

Spore rozbieżności między wynikami exit poll a oficjalnymi danymi z wyborów samorządowych wywołały falę krytyki. Doradca prezydenta, Błażej Poboży, określił to jako „absolutną kompromitację”. Wybory, które odbyły się w niedzielę, po zamknięciu lokali wyborczych zaskoczyły wynikami sondażowymi. Już w poniedziałek, dane Państwowej Komisji Wyborczej ujawniły znaczące różnice, szczególnie w przypadku kandydatów z Warszawy i Gdańska. Kompromitacja Exit Poll jest zawstydzająca.

Exit Poll niewiarygodnie niewiarygodne

W Warszawie, exit poll znacznie niedoszacował poparcie dla kandydata PiS. Tobiasz Bocheński, według IPSOS miał 18,5 proc. głosów, podczas gdy PKW podała, że otrzymał on 23,1 proc. Podobnie, wyniki Magdaleny Biejat z Lewicy zostały przeszacowane o 3 punkty procentowe.

Ekspert Polityki Insight, Kastor Kużelewski, i dziennikarka „Newsweeka”, Dominika Długosz, również wypowiadają się krytycznie o błędach exit poll. Błędy szczególnie w kontekście korekty wyników w Warszawie. W Gdańsku, prognozy dla kandydata PiS, Tomasza Rakowskiego, znacznie odbiegały od rzeczywistości, wskazując na jedynie 12,2 proc. głosów wobec ostatecznych 20,33 proc.

Komentarze polityków i dziennikarzy podkreślają zaskoczenie i rozczarowanie nieścisłościami sondażowymi. Poseł PiS, Piotr Müller, oraz dziennikarz Radia Zet, Maciej Bąk, wskazują na niedokładności exit poll jako na „lipę” i kompromitację. Pomyłka w Gdańsku to prawie 100% niedoszacowania.

Kompromitacja Exit Poll – PiS w górę KO w dół

Analityk Mateusz Pluta sugeruje, że ostateczne dane PKW mogą przynieść korektę wyników PiS w górę względem exit poll, co rzeczywiście miało miejsce. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 34,27 proc. głosów, a Koalicja Obywatelska – 30,59 proc., pokazując, jak dane z PKW różnią się od sondażowych prognoz.

Jacek Gądek z gazeta.pl podkreśla zmianę w oficjalnych wynikach, wskazując na większe poparcie dla Tobiasza Bocheńskiego i niższe dla Magdaleny Biejat niż sugerowały exit polls. Dyskusja na temat dokładności exit polls i ich wpływu na percepcję wyników wyborczych nabiera nowego znaczenia.

———————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowaliśmy go przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe a jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia