Kleszcze coraz groźniejsze – klimat sprzyja ich rozwojowi

Naukowcy dowodzą, że dzięki zmianom klimatu kleszczy na świecie jest coraz więcej

124

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

kleszcze coraz groźniejsze, kleszcz na liściu
kleszcze coraz groźniejsze - ich liczba rośnie

Brytyjscy naukowcy biją na alarm – kleszcze coraz groźniejsze. Łagodne zimy i cieplejsze wiosny wydłużają okres ich aktywności, co znacząco zwiększa ryzyko ukąszeń i zachorowań na boreliozę.

W Anglii w ubiegłym roku odnotowano 882 ostre przypadki tej choroby, a eksperci przewidują, że w nadchodzących latach ich liczba będzie rosła. Według Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), zmiany klimatu stwarzają „korzystne warunki” dla rozwoju kleszczy. Wyższe temperatury nie tylko wydłużają okres ich aktywności, ale także przyspieszają tempo rozmnażania. To z kolei może doprowadzić do wzrostu populacji tych pajęczaków i rozprzestrzenienia się na nowe tereny. Eksperci ostrzegają, że w Wielkiej Brytanii w nadchodzących latach mogą pojawić się gatunki kleszczy, które do tej pory tam nie występowały. Przykładowo, coraz częściej spotykany jest kleszcz Dermacentor reticulatus, który przenosi wirus kleszczowego zapalenia mózgu (KZM). To poważna choroba, która może prowadzić do trwałych powikłań, a nawet śmierci.

Kleszcze coraz groźniejsze – sytuacja w Polsce

Wzrost liczby kleszczy i rozprzestrzenianie się nowych gatunków to nie jedyne zagrożenie. Te pajęczaki przenoszą również inne choroby, takie jak babeszjoza, tularemia czy gorączka Q. Każda z nich może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka. W Polsce sytuacja jest równie niepokojąca. Liczba zachorowań na boreliozę stale rośnie. W 2023 roku potwierdzono 25 244 przypadki tej choroby, co oznacza znaczący wzrost w porównaniu do lat ubiegłych. Eksperci przewidują, że w nadchodzących latach liczba zachorowań będzie dalej rosła.

Aby uchronić się przed kleszczami, należy stosować odpowiednie środki ostrożności podczas przebywania na terenach zielonych. Warto zakładać długie spodnie i koszule z długimi rękawami, a także stosować repelenty na bazie DEET lub iperytronu. Szczególnie ważne jest to w okresach największej aktywności kleszczy, czyli od kwietnia do września. Po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć ciało, zwracając szczególną uwagę na miejsca ukryte pod ubraniem, takie jak pachy, zgięcia łokci i kolan.

Jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza?

Naukowcy dowodzą – kleszcze coraz groźniejsze. Jednak ich ukąszenie nie musi oznaczać poważnych problemów. Należy jednak pamiętać o szybkim, ale bezpiecznym wyciągnięciu kleszcza.

Im dłużej pozostaje on w skórze, tym większe ryzyko przeniesienia chorób. Jeśli nie masz dostępu do specjalnych narzędzi, możesz usunąć kleszcza palcami. Należy to robić ostrożnie, aby nie zmiażdżyć kleszcza i nie utrudnić jego usunięcia.

Oto instrukcja krok po kroku, jak usunąć kleszcza:

1. Dokładnie umyj ręce mydłem i wodą.

2. Chwyć kleszcza jak najbliżej skóry za pomocą pęsety, lassa do usuwania kleszczy lub kleszczołapek.

3. Wyciągnij kleszcza stanowczym, delikatnym ruchem obrotowym. Nie szarp i nie przekręcaj kleszcza, aby nie oderwać jego główki.

4. Po usunięciu kleszcza zdezynfekuj miejsce ukąszenia środkiem dezynfekującym.

5. Umieść kleszcza w szczelnym pojemniku i zutylizuj go.

Jeśli nie czujesz się komfortowo usuwając kleszcza samodzielnie, możesz udać się do lekarza lub na pogotowie.

Zobacz na filmie jak wyciągnąć kleszcza.

Przeczytaj, jakie są środki na ukąszenia owadów.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Zjesz w niej pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia