II tura Rzeszów – kogo wybiorą mieszkańcy

Konrad Fijołek kontra Waldemar Szumny - kto zdobędzie większe poparcie mieszkańców miasta?

129

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

II tura w Rzeszowie
II tura w Rzeszowie czy będzie niespodzianka?

Kiedy w wyborach samorządowych 2024 w Rzeszowie zakończyła się pierwsza tura, a PKW podała wyniki z głosowania we wszystkich 100 proc. obwodów wyborczych wszystko było jasne. Zwycięzcą pierwszej tury został Konrad Fijołek, który zdobył poparcie 37,91 proc. głosujących. Jednakże, ze względu na brak bezwzględnej większości, ostateczne rozstrzygnięcie wyborów będzie miało miejsce w drugiej turze. W niej Fijołek zmierzy się z kandydatem PiS, Waldemarem Szumnym, który uzyskał 24,23 proc. głosów. II tura – kogo wybierze Rzeszów.

II tura Rzeszów – kogo wybiorą mieszkańcy.

Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich w Rzeszowie nie przyniosły jednoznacznej decyzji. To niespodziewane wyniki, biorąc pod uwagę exit poll, który wskazywał na przewagę Jacka Strojnego (Razem dla Rzeszowa) nad Szumnym.

Konrad Fijołek (KWW Rozwój Rzeszowa):

Konrad Rafał Fijołek, polski działacz samorządowy i socjolog urodzony 17 lipca 1976 roku w Rzeszowie. To jeden z kluczowych graczy politycznych w regionie. Ukończył IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie, a następnie podjął studia na Wydziale Socjologii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w swoim rodzinnym mieście. Jego kariera zawodowa rozpoczęła się od pracy na stanowisku głównego specjalisty w urzędzie marszałkowskim. To stanowiło preludium do jego późniejszej aktywności politycznej.

Związany z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, Fijołek szybko awansował w szeregach partii, stając na czele jej struktur w Rzeszowie. Jego pierwszym krokiem w samorządowej służbie publicznej było objęcie mandatu radnego miejskiego w trakcie III kadencji Rady Miasta Rzeszowa, w 2001 roku. Od tego momentu jego zaangażowanie w życie publiczne Rzeszowa było nieustanne. Piastował mandaty radnego miejskiego w kolejnych kadencjach, pełniąc również funkcję przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa w latach 2006–2010 oraz wiceprzewodniczącego w kolejnych kadencjach.

Jego determinacja i zaangażowanie w sprawy lokalne zaowocowały, gdy 15 marca 2021 roku ogłosił swój zamiar udziału w przedterminowych wyborach prezydenta Rzeszowa. Poparcie otrzymał ze strony szeregu ugrupowań, w tym Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej, Polskiej 2050 i Unii Pracy, oraz wielu lokalnych stowarzyszeń i organizacji społecznych. W wyborach, które odbyły się w kontekście dymisji dotychczasowego prezydenta Tadeusza Ferenca, Fijołek zwyciężył już w pierwszej turze, zdobywając 56,5% głosów.

21 czerwca 2021 roku Konrad Rafał Fijołek objął urząd prezydenta Rzeszowa, stając na czele miasta w trudnym czasie, naznaczonym pandemią COVID-19 . Obok tego były też inne wyzwania społeczne i gospodarcze. Jego dotychczasowa aktywność polityczna, doświadczenie samorządowe fundamenty jego prezydentury. Celem jest dalszy rozwój i dobro mieszkańców Rzeszowa.

Waldemar Szumny (PiS):

Waldemar Szumny, to postać o solidnym dorobku zawodowym i politycznym. Jego ścieżka życiowa rozpoczęła się od pasji do matematyki, którą studiował na uczelni. Po uzyskaniu wykształcenia matematycznego podjął pracę nauczyciela, najpierw w liceum ogólnokształcącym, a następnie w liceum zawodowym. Jego talent do przekazywania wiedzy przyniósł mu uznanie w środowisku edukacyjnym.

W miarę upływu lat, Szumny związał się z akademickim środowiskiem, stając na czele Katedry Matematyki na Politechnice Rzeszowskiej. Przez imponujące 15 lat dzielił się swoją wiedzą z studentami na różnych wydziałach uczelni, zyskując opinię cenionego nauczyciela akademickiego.

Jednakże, jego droga zawodowa nie ograniczała się jedynie do sfery edukacyjnej. Od kilku lat Szumny angażuje się także w prace Kancelarii Zarządu Województwa Podkarpackiego, wnosząc swój wkład w rozwój regionu.

Jego zaangażowanie społeczne i polityczne znajduje wyraz również w działalności radnej miasta Rzeszowa, gdzie zasiada od imponujących 26 lat. Nie bez powodu od 2019 roku pełni funkcję przewodniczącego rady. Świadczy to o uznaniu, jakim darzony jest wśród swoich kolegów i koleżanek z samorządu.

Waldemar Szumny od 2001 roku jest związany z Prawem i Sprawiedliwością, co dowodzi jego długotrwałego zaangażowania w politykę. Dodatkowo, jest aktywnym członkiem Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, co świadczy o jego zainteresowaniach społecznych i trosce o dobro pracowników.

Jego wszechstronne doświadczenie zawodowe oraz aktywność polityczna to podstawa dla jego dalszych działań na rzecz społeczności lokalnej i rozwoju regionu.

Kluczowe punkty programowe:

 1. Konrad Fijołek:
 • Walka z korkami w mieście.
 • Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej.
 • Budowa nowych dróg i mieszkań.
 • Doświadczenie w zarządzaniu miastem w trudnych czasach.

Waldemar Szumny:

 • Przywrócenie dynamiki rozwoju miasta.
 • Poprawa transportu publicznego.
 • Walka z korkami i zwiększenie bezpieczeństwa.
 • Wykorzystanie potencjału różnych grup mieszkańców, w tym młodzieży, studentów i seniorów.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Rzeszowie przyniosła zaskoczenie, stawiając Konrada Fijołka i Waldemara Szumnego naprzeciw siebie. Obydwaj kandydaci prezentują różne podejścia do rozwoju miasta, koncentrując się na kwestiach kluczowych dla jego mieszkańców. Teraz to wyborcy zdecydują, kto poprowadzi Rzeszów w kolejnej kadencji.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany go przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształtowaniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia