Kontrowersyjna wystawa „Iron Man” we Wrocławiu zniszczona. Głos zabrał Prezydent Sutryk. AKTUALIZACJA: Wystawa zdemontowana

215

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wystawa
Wystawa "Iron Man" - co miał autor na myśli

Kontrowersyjna wystawa prezentowana w ramach Galerii ulicznej Szewska Pasja stała się obiektem gwałtownych protestów oraz aktywnej destrukcji. Gabloty zostały zamazane sprejami.

Powodem tych działań były głosy w mediach społecznościowych, zarzucające wystawie promowanie pedofilii i LGBT. Szeroko dyskutowano nad granicami sztuki w przestrzeni publicznej oraz nad wolnością i etyką artystyczną.

W odpowiedzi na te wydarzenia, Urząd Miasta Wrocławia wydał oświadczenie, w którym podkreślono, że miasto nie było organizatorem wystawy. Odpowiedzialność za jej treść ponosi niezależna organizacja Art Transparent.

„Nie chcemy ingerować w treści wystaw organizowanych przez NGOsy i nie cenzurujemy prac twórców”, oświadczył Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

„Osobiście jednak nie jestem entuzjastą wspomnianej wystawy. Ale w jeszcze większym stopniu jestem przeciw cenzurze, która w dużej części z nas kojarzy się ze smutnym okresem historii.”

Sztuka we Wrocławiu opiera się na wolności przekazu, ale jednocześnie, jak podkreślał prezydent, przestrzeń publiczna należy do wszystkich mieszkańców.”

Wystawa Iron Man – co miał autor na myśli

Wystawa, będąca rezultatem współpracy Pawła Jacha i Krystiana Truth Czaplickiego, prezentowała fotografie oraz rzeźby w przestrzeni publicznej przy ulicy Szewskiej oraz w Galerii Mieszkanie Gepperta.

Jej celem było dotknięcie tematów związanych z naturyzmem, związkami partnerskimi, wolną miłością oraz różnorodnymi tożsamościami płciowymi.

Najnowsze serie obrazów olejnych: „Multikulti” i „Hortus Conclusus” przedstawiają sylwetki mężczyzn, akty młodzieńców, za pomocą których Jach wyraża aprobatę dla naturyzmu, związków partnerskich, idei wolnej miłości czy różnych tożsamości płciowych.

Drugim biegunem wystawy jest prezentacja rzeźby Krystiana Truth Czaplickiego, który w swojej sztuce podejmuje temat struktur władzy, kwestionowania norm społecznych, a także wizualizuje bieżące niepokoje polityczne.

Czego aprobatę wyraża autor obrazu nagiej dorosłej osoby nieokreślonej płci z przypiętym (pasem za szyję) do swego krocza nagim dzieckiem? Strach zapytać.

Mimo że Galeria na Szewskiej oraz Otwarta Pracownia Gepperta 2024, która jest organizatorem wystawy, są finansowane przez miasto (co wyraźnie można zauważyć na plakatach w gablotach), Urząd Miasta Wrocławia zdecydowanie dystansuje się od całej sprawy.

AKTUALIZACJA: Wystawa zdemontowana

Wystawa „Iron Man”, prezentowana na ulicy Szewskiej we Wrocławiu, została tymczasowo zdemontowana. Decyzję podjęła Fundacja Sztuki Współczesnej Art Transparent, organizator wystawy.

W oświadczeniu fundacja wyjaśnia, że do demontażu wystawy doszło „w związku z dewastacją galerii SZEWSKA i akcją hejterską”. Organizatorzy obawiają się eskalacji negatywnych emocji i instrumentalizacji wystawy w celach politycznych. Podkreślają, że „rolą sztuki nie jest uczestniczenie w politycznych zagrywkach”.

Fundacja Art Transparent zapewnia, że do dyskusji o sztuce i jej roli w przestrzeni publicznej chętnie powróci po wyborach. Jednocześnie, z powodu obawy o bezpieczeństwo pracowników, zdecydowano o zamknięciu wszystkich galerii prowadzonych przez fundację do odwołania.

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia