W zeszłą środę Parlament Europejski głosował nad 10 nowymi prawami, które są częścią paktu migracyjnego. Wszystkie zostały zaakceptowane. To jest zmiana zaproponowana przez Komisję Europejską w 2016 roku. Ale niektóre kraje nie chciały jej z powodu wymuszonej relokacji migrantów. Parlament Europejski głosował nad nową wersją. Wcześniej uzgodniono z Radą UE w grudniu 2023 roku i która została przedstawiona przez Komisję Europejską w 2021 roku.
Największą dyskusję wywołał tzw. mechanizm dobrowolnej solidarności, który mówi, że co roku musi być przesiedlonych co najmniej 30 tys. osób. Kraje mogą też zapłacić 20 tys. euro za każdą osobę, którą nie przyjmą, lub pomagać przy granicach zewnętrznych Unii. Teraz pakt migracyjny musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Radę UE, gdzie są przedstawiciele państw członkowskich. Polska zapowiedziała, że zagłosuje przeciwko. Jak mówi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – prace nad przepisami zakończyły się tuż po objęciu urzędu przez obecny rząd. A efekt pracy poprzedniej ekipy jest według nich „zdecydowanie niewystarczający”.
Mateusz Morawiecki: „Wzywam Donalda Tuska stąd, z Brukseli, żeby jak najostrzej zawetował pakt migracyjny”
Według byłego premiera Mateusza Morawieckiego, ten nowy pakt tworzy kolejną wersję polityki otwierania drzwi dla migrantów, nazwaną „Willkommenskultur 2.0”. On uważa, że to bezcelowa droga, która nie rozwiązuje żadnych problemów. Morawiecki podkreślił, że należy protestować przeciwko tej polityce, ponieważ może prowadzić do destabilizacji. A na rękę będzie to tylko Władimirowi Putinowi. Zapytany, czy premier Donald Tusk może użyć konkluzji Rady Europejskiej z lat 2018 i 2019, aby skontestować decyzje Parlamentu Europejskiego, Morawiecki odpowiedział pozytywnie. Wskazał, że konkluzje te jasno mówią o dobrowolności i jednomyślności w kwestiach migracji.
Morawiecki odniósł się także do krytyki ze strony europosła PO Andrzeja Halickiego, który sugerował, że rząd PiS i sam Morawiecki ponoszą część odpowiedzialności za pakt migracyjny. Morawiecki stanowczo zaprzeczył, argumentując, że był przeciwnikiem paktu i wskazał na stenogramy swoich wypowiedzi z posiedzeń Rady Europejskiej. Co do samego paktu, Morawiecki uważa, że nie rozwiąże on problemów z nielegalną migracją ani nie odciąży państw UE, które mają największe problemy w tej dziedzinie. Wręcz przeciwnie, twierdzi, że pakt może stworzyć jeszcze większy problem, zachęcając przemytników ludzi i prowadząc do dalszej destabilizacji. Zamiast tego, Morawiecki postuluje utrzymanie ściśle kontrolowanych granic i realne wsparcie dla rozwoju państw afrykańskich.
Morawiecki: To droga donikąd, Tusk odpowiada
Donald Tusk szybko zareagował na wezwanie Mateusza Morawieckiego, oskarżając go o próbę udawania twardziela w kwestii migracji. Tusk podkreślił, że Morawiecki jako były premier ponosi odpowiedzialność za sprowadzenie dużych grup migrantów do Polski i teraz próbuje zrzucić winę na innych.
Mateusz Morawiecki szybko odpowiedział na wpis Donalda Tuska, sugerując, że jego argumenty stają się coraz słabsze, a forma spada. Zamiast koncentrować się na mediach społecznościowych. Morawiecki zachęcił Tuska do zajęcia się problemami związanymi z zamknięciem fabryk w Polsce, o których ostatnio głośno w mediach.
Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.
Odkryj więcej na naszej stronie!
- Michał Probierz szokuje powołaniami! Gwiazdy odstawione na boczny tor, a debiutanci wchodzą do gry.
- Mistrzostwa Świata Zurych 2024
- Jak Rosyjskie Gazowce Omijają Sankcje: Manipulacje, Fałszywe Tożsamości i Odpowiedzialność Międzynarodowa
- Derby Madrytu to dramat na Wanda Metropolitano: Gol, czerwona kartka i zamieszki na boisku!
- Spotkanie Zełenskiego z Trumpem: Zderzenie Ukrainy z Amerykańską Polityką