Kostka Rubika – rekord świata 3.13s – 17 kwietnia Światowym Dniem Kostki

Kostka Rubika - rekord świata 3.13s - 17 kwietnia Światowym Dniem Kostki czy zrobisz to szybciej? zobacz jak to się robi

124

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kostka Rubika - rekord świata 3.13s
Kostka Rubika - rekord świata 3.13s

Historia Kostki Rubika rozpoczyna się w 1974 roku w Budapeszcie na Węgrzech. Ernő Rubik, profesor architektury i rzeźbiarz, zmagał się z problemem stworzenia narzędzia edukacyjnego dla swoich studentów. Narzędzia które pomogłoby im lepiej zrozumieć pojęcia przestrzenne. Pewnego dnia, podczas pracy nad klockami z drewna, wpadł na pomysł prostej, ale zaskakująco skomplikowanej łamigłówki. Kostka, zbudowana z 27 sześcianów połączonych ruchomymi przegubami, miała pozornie prostą zasadę: ułożyć wszystkie kolory na sześciu ścianach kostki.

Historia Kostki Rubika: Od węgierskiej łamigłówki do globalnego fenomenu

Początkowo Rubik nie zdawał sobie sprawy z ogromnego potencjału swojej zabawki. Dopiero po dopracowaniu konstrukcji i opatentowaniu wynalazku w 1975 roku, kostka zyskała nazwę „Magiczna Kostka” („Bűvös Kocka”) i trafiła na węgierski rynek w 1977 roku. Początkowa reakcja była umiarkowana, ale wkrótce kostka zaczęła zyskiwać na popularności, stając się ulubioną rozrywką zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Przełomowym momentem stał się 1978 rok, kiedy kostka trafiła do zachodnich Niemiec. Tam Tibor Laczi, węgierski przedsiębiorca, dostrzegł w niej ogromny potencjał komercyjny i doprowadził do jej wprowadzenia na rynek międzynarodowy. Wkrótce kostka Rubika szturmem podbiła świat, stając się globalnym fenomenem. Jej prosta konstrukcja, w połączeniu z satysfakcją płynącą z jej rozwiązania, sprawiła, że ​​stała się ona zabawką dla każdego, bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie.

Boom na łamigłówki i narodziny legendy – Kostka Rubika szał światowy

Wraz ze wzrostem popularności kostki, pojawiły się pierwsze oficjalne turnieje w układaniu. Zawodnicy z całego świata rywalizowali w coraz krótszych czasach, a kostka Rubika stała się nie tylko zabawką, ale i sportem. Rekordy świata w układaniu kostki stawały się coraz trudniejsze do pobicia, a łamigłówka zyskała miano legendy.

Do dziś Kostka Rubika sprzedała się w ponad 500 milionach egzemplarzy. Stała się jedną z najlepiej sprzedających się zabawek w historii. Dostępna jest w wielu wersjach, od klasycznej 3x3x3 po bardziej skomplikowane warianty, a także w wersjach dla osób niewidomych i niedowidzących. Kostka Rubika to nie tylko rozrywka, ale też narzędzie edukacyjne, rozwijające umiejętności rozwiązywania problemów, myślenie przestrzenne i wytrwałość.

Ciekawostki

  • Istnieje 43 tryliony kombinacji ułożenia Kostki Rubika, co czyni ją jedną z najtrudniejszych łamigłówek na świecie.
  • Najszybszy czas ułożenia Kostki Rubika to 0,38 sekundy i należy do Yusheng Du z Chin.
  • Kostka Rubika pojawiła się w wielu filmach, serialach telewizyjnych, grach wideo i innych formach mediów.

Kostka Rubika to wyjątkowa łamigłówka, która od swojego skromnego początku w Budapeszcie stała się globalnym fenomenem. Jej prosta konstrukcja, w połączeniu z głęboką złożonością i satysfakcją z rozwiązania, czyni ją zabawką ponadczasową. Zabawką która wciąż inspiruje i bawi miliony ludzi na całym świecie. To nie tylko łamigłówka, ale także ikona popkultury i narzędzie edukacyjne, które na zawsze wpisało się w historię rozrywki i nauki.

rekord świata

———————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i kształtowania osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia