Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega – „pamiątki” po II Wojnie Światowej wciąż groźne

Jeśli planujesz aktywnie spędzić w terenie długi weekend majowy, zapoznaj się z poniższymi informacjami. Powojenne "żelastwo" jest nadal niebezpieczne.

129

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sztab Generalny Wojska Polskiego - na niebieskim tle umieszczona tarcza herbowa z orłem w koronie. Orzeł trzyma w szponach skrzyżowane buławy hetmańskie. Pod tzrczą napis Sztab Generalny Wojska Polskiego.
(mat:SztabGeneralnyWP)

Na swoim profilu na platformie X, Sztab Generalny Wojska Polskiego zamieścił wpis. Przypomina w nim zasady zachowania, gdy natkniemy się na niewybuch bądź niewypał. Sztab Generalny Wojska Polskiego

Uwaga na niewypały i niewybuchy

Można śmiało stwierdzić, że Sztab Generalny WP idealnie wybrał porę swojego apelu. Wiosna coraz śmielej prezentuje nam swe uroki, a więc zaczynamy być bardziej aktywni i korzystamy ze sprzyjającej aury. Wszędzie gdzie to tylko możliwe, trwają prace budowlane. Posiadacze działek rekreacyjnych intensywnie przygotowują się do sezonu. Turyści wędrują po pięknych zakątkach naszego kraju, świetnie gdy korzystają z wyznaczonych szlaków, ale wielu daje się porwać urokom eksplorowania dzikich miejsc. Przy każdej z powyższych okazji możemy natknąć się na zabójczą pamiątkę po działaniach wojennych. Możliwości natknięcia się na niewybuch lub niewypał jest bez liku, zagrożeni mogą być grzybiarze, rolnicy, poszukiwacze historycznych pamiątek i militariów i inni. Niestety istnieją jeszcze nieodkryte lokalizacje, wojennych magazynów bomb czy nierozminowane miejsca stoczonych potyczek. Bez względu na sytuację w jakiej natkniemy się na podejrzany przedmiot, który może być niebezpieczny, zasady postępowania są jasno określone.

Oto treść umieszczonego w mediach społecznościowych, tekstu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

„UWAGA – przypominamy zasady postępowania w przypadku znalezienia niewybuchów lub niewypałów. W razie znalezienia niewypału, niewybuchu lub przedmiotu niewiadomego pochodzenia należy:

•Nie dotykać, nie ruszać, nie przenosić znalezionego przedmiotu wybuchowego.

•Niezwłocznie oddalić się z miejsca zagrożenia.

•Natychmiast powiadomić telefonicznie Policję, która sprawdzi czy znaleziony przedmiot jest wybuchowy i niebezpieczny, zawiadomi o tym fakcie jednostkę wojskową i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu minerskiego.

Pamiętaj – informując Policję (tel. 997 lub 112) należy:

•precyzyjnie określić miejsce znaleziska,

•określić znaleziono, wygląd, ogólne gabaryty, ilość,

•podać telefon /adres kontaktowy/ do osoby informującej o znalezisku,

Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów/niewypałów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy! O czym należy pamiętać i wiedzieć – samochody patrolu saperskiego są pojazdami uprzywilejowanymi, służącymi do zadań specjalnych. Patrol po dokonaniu podjęcia niewybuchu, przewozi go w rejon niszczeń tj. specjalne miejsce przystosowane do destrukcji tego typu przedmiotów na poligonie wojskowym. Należy mieć świadomość, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe”.

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia