Mobilizacja w Ukrainie według nowych zasad – prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę

Możemy tylko mieć nadzieję, że podejmowane przez Ukrainę kroki okażą się skuteczne, a obiecywane uzupełnienie sprzętowe dotrze zanim będzie za późno.

125

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mobilizacja w Ukrainie - grupa ukraińskich żołnierzy w mundurach polowych z czerwonymi beretami, składa przysięgę. Na piersiach przewieszone karabiny.

W końcu, po mozolnych pracach z uwzględnieniem ok. 4 tys. poprawek, Rada Najwyższa Ukrainy powzięła ustawę o mobilizacji. Podpisana przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego we wtorek 16 kwietnia ustawa, wejdzie w życie za miesiąc. Mobilizacja w Ukrainie

Znowelizowany dokument zawiera szereg zmian i nowości. Ponieważ dowództwo wojsk ukraińskich, nie posiada aktualnych danych obywateli zarejestrowanych do służby wojskowej, chce jak najszybciej je uzupełnić. W związku z tym, w ciągu 60 dni wszyscy ukraińscy obywatele, w przedziale wiekowym 18÷60 lat, są zobowiązani do zaktualizowania swoich danych w systemie elektronicznym. Obowiązek ten dotyczy także wszystkich obywateli Ukrainy, przebywających czasowo za granicą, na tych którzy go nie spełnią czekają spore utrudnienia. Na przykład utrata możliwości wyrobienia paszportu lub przedłużenia jego ważności w konsulacie. W ustawie pojawił się również zapis umożliwiający władzom wysyłanie internetowych wezwań.

Zmiany w zapisach o mobilizacji w Ukrainie

Ponieważ władze Ukrainy mają coraz większy problem z pozyskaniem rekrutów, wcześniej obniżyły wiek poboru z 27 do 25 lat. Jednocześnie został wykreślony zapis gwarantujący demobilizację tym żołnierzom, którzy odsłużyli na froncie ukraińsko-rosyjskim 36 miesięcy. Potrzeby uzupełnienia szeregów armii ukraińskiej są ogromne, prezydent Zełenski określił je na ok. 500 tys. żołnierzy, a dowódca Zgrupowania Operacyjno-Strategicznego Chortyca, generał Jurij Sodol stwierdził, że – „ Wróg przewyższa nas liczebnie 7-10 razy. Brak żołnierzy to główny problem ukraińskich wojsk”.

W trakcie eksodusu obywateli po napaści Rosji, z Ukrainy wyjechała liczna grupa mężczyzn, którzy mniej lub bardziej świadomie uniknęli spełnienia swojego obywatelskiego obowiązku wobec ojczyzny. Aktualna sytuacja, oraz znowelizowane ustawodawstwo o poborze do wojska, z pewnością nie zachęcą potencjalnych rekrutów do powrotu. Niemal pewnym jest, że będziemy świadkami ponownego, gigantycznego rozkwitu korupcji pośród ukraińskich urzędników, pomagających za sowitą opłatą uniknięcia służby na froncie. Ich bezgraniczne oddanie Matce Ukrainie, mogliśmy poznać gdy znikały zapasy amunicji o wielo-milinowej wartości.

Ponieważ ustawa powstała stosunkowo szybko, zawiera wiele luk prawnych i niezgodności z obowiązującą w Ukrainie konstytucją. Oficjalnie nic nie wiadomo o zawieraniu porozumień Ukrainy z innymi krajami, pozwalającymi „zmobilizować” przebywających na ich terytorium Ukraińców. Jedynym krajem, który wyraził gotowość do takiego kroku jest Estonia.

Mogło ci umknąć: Mordercza taktyka Rosjan “ podwójnego uderzenia” zabija cywilów i ich ratowników

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia