W końcu, po mozolnych pracach z uwzględnieniem ok. 4 tys. poprawek, Rada Najwyższa Ukrainy powzięła ustawę o mobilizacji. Podpisana przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego we wtorek 16 kwietnia ustawa, wejdzie w życie za miesiąc. Mobilizacja w Ukrainie
Znowelizowany dokument zawiera szereg zmian i nowości. Ponieważ dowództwo wojsk ukraińskich, nie posiada aktualnych danych obywateli zarejestrowanych do służby wojskowej, chce jak najszybciej je uzupełnić. W związku z tym, w ciągu 60 dni wszyscy ukraińscy obywatele, w przedziale wiekowym 18÷60 lat, są zobowiązani do zaktualizowania swoich danych w systemie elektronicznym. Obowiązek ten dotyczy także wszystkich obywateli Ukrainy, przebywających czasowo za granicą, na tych którzy go nie spełnią czekają spore utrudnienia. Na przykład utrata możliwości wyrobienia paszportu lub przedłużenia jego ważności w konsulacie. W ustawie pojawił się również zapis umożliwiający władzom wysyłanie internetowych wezwań.
Zmiany w zapisach o mobilizacji w Ukrainie
Ponieważ władze Ukrainy mają coraz większy problem z pozyskaniem rekrutów, wcześniej obniżyły wiek poboru z 27 do 25 lat. Jednocześnie został wykreślony zapis gwarantujący demobilizację tym żołnierzom, którzy odsłużyli na froncie ukraińsko-rosyjskim 36 miesięcy. Potrzeby uzupełnienia szeregów armii ukraińskiej są ogromne, prezydent Zełenski określił je na ok. 500 tys. żołnierzy, a dowódca Zgrupowania Operacyjno-Strategicznego Chortyca, generał Jurij Sodol stwierdził, że – „ Wróg przewyższa nas liczebnie 7-10 razy. Brak żołnierzy to główny problem ukraińskich wojsk”.
W trakcie eksodusu obywateli po napaści Rosji, z Ukrainy wyjechała liczna grupa mężczyzn, którzy mniej lub bardziej świadomie uniknęli spełnienia swojego obywatelskiego obowiązku wobec ojczyzny. Aktualna sytuacja, oraz znowelizowane ustawodawstwo o poborze do wojska, z pewnością nie zachęcą potencjalnych rekrutów do powrotu. Niemal pewnym jest, że będziemy świadkami ponownego, gigantycznego rozkwitu korupcji pośród ukraińskich urzędników, pomagających za sowitą opłatą uniknięcia służby na froncie. Ich bezgraniczne oddanie Matce Ukrainie, mogliśmy poznać gdy znikały zapasy amunicji o wielo-milinowej wartości.
Ponieważ ustawa powstała stosunkowo szybko, zawiera wiele luk prawnych i niezgodności z obowiązującą w Ukrainie konstytucją. Oficjalnie nic nie wiadomo o zawieraniu porozumień Ukrainy z innymi krajami, pozwalającymi „zmobilizować” przebywających na ich terytorium Ukraińców. Jedynym krajem, który wyraził gotowość do takiego kroku jest Estonia.
Mogło ci umknąć: Mordercza taktyka Rosjan “ podwójnego uderzenia” zabija cywilów i ich ratowników
********
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org
Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.