Opłata za testy psychologiczne wzrośnie

Opłata za testy psychologiczne wzrośnie, test musi wykonać każda osoba chcąca zostać zawodowym kierowcą, niezależnie od tego, jakim rodzajem pojazdu będzie kierowała

158

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Opłata za testy psychologiczne i badania wzrośnie - samochód nauki jazdy foto gov.pl
Opłata za testy psychologiczne i badania wzrośnie - samochód nauki jazdy foto gov.pl

Opłata za testy psychologiczne dotycząca kierowców zawodowych które są dla nich obowiązkowe będą podwyższone. Taki test musi wykonać każda osoba chcąca zostać zawodowym kierowcą, niezależnie od tego, jakim rodzajem pojazdu będzie kierowała. Tego typu badania należy regularnie powtarzać. Jeżeli chodzi o osoby do 50 roku życia to powinny je wykonywać co trzy-cztery lata, osoby które ukończyły 50 rok życia, muszą wykonać badania co dwa lata.

Ministerstwo zdrowia planuje podwyżkę opłaty za badania psychologiczne dla kierowców ponieważ jest niezmieniana od 10 lat. Wysokość opłaty nie odpowiada już realiom rynkowym i należy ją podnieść. Wspólna propozycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury, dotyczy podniesienia opłat za badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu i ponownych badań psychologicznych. Aktualna stawka wynosi 150 zł i obowiązuje od 2014 r.

Test psychologiczny dla kierowców. Opłata za testy psychologiczne wzrośnie
Test psychologiczny dla kierowców. Opłata za testy psychologiczne wzrośnie

Opłata za testy i badania psychologiczne dla kierowców według ministerstwa jest zbyt mała

Ministerstwo proponuje podniesienie opłaty za badania psychologiczne dla kierowców do 200 złotych. Tłumaczone jest to dostosowaniem stawki do dzisiejszych czasów i tym że była niezmieniana przez ostatnią dekadę. Projekt rozporządzenia został już wysłany do konsultacji. Uzasadnienie projektu stwierdzało, że proponowana aktualizacja do 200 zł „jest zgodna z rzeczywistym kosztem przeprowadzania tych badań”. Dodatkowo uwzględnia koszt zarówno czasu wykonania badań, jak i koszty amortyzacji sprzętu oraz utrzymania lokalu.

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, jeżeli propozycja zostanie przyjęta. W tym okresie obowiązywać będzie przepis przejściowy, zgodnie z którym postępowania w sprawie wydania orzeczenia psychologicznego wszczęte, ale niezakończone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. Opłata za badania będą podlegać opłacie w wysokości 150 zł.

Warto przeczytać – Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku

Czy samochód ciężarowy ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym?

Opłata za testy to kolejna podwyżka która zostanie wprowadzona w tym roku.

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia