Adam Strzembosz i Vera Jourova laureatami Nagrody Orła Jana Karskiego

Były pierwszy prezes Sądu Najwyższego oraz wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej uhonorowani podczas uroczystej gali

111

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Adam Strzembosz Vera Jourova Nagroda Orła Jana Karskiego
Adam Strzembosz Vera Jourova to laureaci Nagród Orła Jana Karskiego

W piątek, na scenie Kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie, odbyła się 25. gala wręczenia Nagród Orła Jana Karskiego. W tym wyjątkowym wydarzeniu Nagrody Orła odebrali profesor Adam Strzembosz, był pierwszy prezes Sądu Najwyższego, oraz Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej. Adam Strzembosz i Vera Jourova laureatami Nagrody Orła Jana Karskiego.

Adam Strzembosz i Vera Jourova laureatami Nagrody Orła Jana Karskiego

Podczas uroczystości, prowadzonej przez znanych aktorów – Andreja Seweryna i Olgierda Łukaszewicza, laureaci zostali uhonorowani za swoje wybitne osiągnięcia. Nagroda Orła Jana Karskiego, – kuriera Rządu RP na uchodźstwie i świadka Holokaustu, jest wyrazem uznania dla tych, którzy wyróżniają się postawą i tych, którzy dobrze życzą Polsce.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Vera Jourova, wyraziła swoją wdzięczność za wyróżnienie, podkreślając, że dla niej jest to zobowiązanie na przyszłość. Jej słowa podkreślają wagę tej nagrody, która nie tylko honoruje dotychczasowe osiągnięcia, ale również stawia przed laureatami nowe wyzwania.

Słowa podziwu i refleksji

Podczas gali, uczestniczący w wydarzeniu marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska wyraziła słowa uznania dla laureatów. Podkreśliła znaczenie ciągłego postrzegania i reagowania na zło wokół nas. Jej słowa podkreślają głębszy sens Nagrody Orła, która przypomina o konieczności stałego czuwania nad prawami i godnością człowieka.

Adam Strzembosz, przyjmując nagrodę, wyraził swoją dumę z faktu uhonorowania wraz z Verą Jourovą, podkreślając znaczenie tego wydarzenia. Jego słowa odzwierciedlają głębokie zrozumienie ducha nagrody oraz szacunek dla poprzednich laureatów. Tych, którzy poświęcili wiele dla obrony wartości, których symbolizuje Nagroda Orła.

Nadchodząca era

Nagroda Orła Jana Karskiego nie tylko upamiętnia dziedzictwo jego imienia. Także inspiruje do kontynuacji działań na rzecz praw człowieka i godności. Jest to wyraz wdzięczności dla tych, którzy w najtrudniejszych czasach podjęli walkę o wartości, które nadal są aktualne i ważne.

Gala wręczenia Nagród Orła Jana Karskiego była nie tylko okazją do uhonorowania wybitnych osobistości, ale również momentem refleksji nad znaczeniem walki o prawa człowieka i godność. Laureaci – Adam Strzembosz i Vera Jourova – stanowią inspirację dla kolejnych pokoleń, kontynuując dziedzictwo Jana Karskiego i jego niezłomną walkę o sprawiedliwość i prawo.

Nagroda Orła Jana Karskiego: Honorowanie Dziedzictwa i Wartości

Nagrodę Orła Jana Karskiego ustanowił w 2000 roku prof. Jan Karski. Wybitnego kuriera wojennego Rządu RP na uchodźstwie, świadka Holocaustu i Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Jej celem jest honorowanie osób, które godnie reprezentują Polskę. Ponadto wykazują się pozytywnym stosunkiem do naszego kraju, niezależnie od swojego pochodzenia.

Nagroda to wyraz uznania i szacunku, nie wiąże się z gratyfikacją finansową. Dlatego, że jak stwierdził jej pomysłodawca, godność jest bezcenna i nieprzeliczalna na pieniądze. Kapituła Nagrody Orła składa się z laureatów nagrody, a jej pierwszym przewodniczącym był Jacek Kuroń. Dotychczasowi laureaci nagrody to osoby o różnych ścieżkach życiowych i zawodowych. Swoją działalnością przyczyniły się do rozwoju społecznego i kulturalnego. Wśród nich znaleźli się m.in. Józef Tischner, Tadeusz Mazowiecki, Elie Wiesel czy Lech Wałęsa. Nagroda została również przyznana instytucjom, takim jak Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie czy Instytut Hoovera.

Nagrody Specjalne

Oprócz nagród corocznych, przyznawane są także Nagrody Specjalne, które honorują dorobek i zasługi laureatów w dłuższym planie czasowym lub życiowym. Dotychczas otrzymali je m.in. Walentyna Janta-Połczyńska, Herbert Hoover czy Aleksiej Nawalny.
Nagroda Orła Jana Karskiego stanowi nie tylko hołd dla pamięci wybitnego Polaka i bohatera narodowego, ale także manifestuje szacunek dla osób i instytucji, które w sposób szczególny przyczyniają się do promocji wartości, którymi kierował się Jan Karski.

——

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany go przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształtowaniu osobowości. Ponadto jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia