Podwodna konstrukcja odkryta w jeziorze Michigan. Ma ok. 9 tys. lat!

Niesamowite odkrycie w jeziorze Michigan! Naukowcy natknęli się na podwodną formację kamienną, która wyglądem przypomina słynne Stonehenge.

144

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Podwodna konstrukcja odkryta w jeziorze Michigan. Źródło: arkeonews.net
Podwodna konstrukcja odkryta w jeziorze Michigan. Źródło: arkeonews.net

Co ciekawe, amerykańskie „Stonehenge” jest znacznie starsze od swojego brytyjskiego odpowiednika – datuje się je na ok. 7 tys. lat p.n.e., czyli 9 tys. lat temu.

Podwodna konstrukcja w jeziorze Michigan

Odkrycia dokonano podczas badań zatopionych statków w jeziorze Michigan, trzecim co do wielkości jeziorze śródlądowym w Ameryce Północnej. Zespół kierowany przez dr. Marka Holleya, archeologa podwodnego i nurka naukowego, badał wody jeziora od 1995 roku, koncentrując się do tej pory na wrakach z XIX wieku, z czasów, gdy jezioro było ważnym szlakiem handlowym i komunikacyjnym.

Początkowo naukowcy zastanawiali się, czy formacja skalna na dnie jeziora nie jest dziełem natury. Jednak po dokładnej analizie okazało się, że bez wątpienia mamy do czynienia z tworem stworzonym przez człowieka. Dowodem na to są m.in. wyryte w kamieniu obrazy mastodontów – wymarłych ssaków z rodziny słoniowatych, które żyły jedynie na terenie Ameryki Północnej.

Choć media okrzyknęły podwodne odkrycie „starszym bratem” brytyjskiego Stonehenge, dr Holley na swojej stronie internetowej przestrzega przed rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji. Podkreśla, że amerykańskie kamienie są znacznie mniejsze od tych w Anglii, a cała formacja nie jest megalitycznym miejscem kultu, jak Stonehenge. Znalezisko w zatoce Grand Traverse najlepiej opisać jako długi na ponad milę (ponad 1,6 km) rząd ułożonych celowo kamieni.

Mimo to, naukowcy nie mają wątpliwości co do ogromnego potencjału badawczego podwodnej konstrukcji. Odkrycie może dostarczyć cennych informacji o życiu i kulturze ludzi zamieszkujących te tereny 9 tys. lat temu. Dalsze badania wymagają jednak czasu i znacznych nakładów finansowych.

Odkrycie w jeziorze Michigan to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń archeologicznych ostatnich lat. Stanowi ono fascynujący ślad po dawnych cywilizacjach i otwiera nowe możliwości badawcze.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia