Greta Thunberg wielki hype czy pusta gadka?

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została skazana w środę przez sąd w Sztokholmie na karę grzywny za dwukrotną (12 i 14 marca) blokadę wraz z innymi działaczami wejścia do szwedzkiego parlamentu.

102

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Greta Thunberg skazana

W środę sąd w Sztokholmie orzekł, że Greta Thunberg, znana aktywistka klimatyczna, została ukarana grzywną. Decyzja ta wynika z jej udziału w dwóch blokadach wejścia do szwedzkiego parlamentu, które miały miejsce 12 i 14 marca, wraz z innymi działaczami. Thunberg uzasadniała swoje działania jako reakcję na pilną sytuację klimatyczną.

W Szwecji wywołała się żywa debata na temat stosowania nieposłuszeństwa obywatelskiego przez aktywistów klimatycznych, zwłaszcza po blokadzie wejścia do parlamentu. Pytanie o to, czy takie działania są właściwe. Zwłaszcza w kontekście niewykorzystywania tradycyjnych ścieżek demokratycznych wpływu na polityków, stało się przedmiotem gorących dyskusji.

Wiele głosów sugerowało, że Greta Thunberg, będąc osobą pełnoletnią i studiującą na Uniwersytecie Sztokholmskim, mogłaby wykorzystać alternatywne metody działania. Na przykład, miała możliwość założenia własnej partii politycznej lub podjęcia decyzji o kandydowaniu w wyborach z jednym z istniejących ugrupowań. W ten sposób mogłaby bardziej formalnie uczestniczyć w procesie decyzyjnym i wpływać na kształtowanie polityki klimatycznej. Te propozycje zwróciły uwagę na potrzebę poszukiwania alternatywnych środków do osiągania celów ekologicznyc. Które byłyby zgodne z zasadami demokracji i przestrzegały obowiązujących procedur politycznych.

Greta Thunberg kim jest ?

Greta Thunberg, młoda aktywistka klimatyczna, zdobyła światową sławę swoimi głośnymi wystąpieniami i strajkami szkolnymi na rzecz ochrony klimatu. Jednakże, pomimo fali medialnego zachwytu nad jej działaniami. Warto zadać pytanie: czy ta młoda dziewczyna rzeczywiście ma tyle do powiedzenia, ile nam się wydaje? Jej „strajki szkolne dla klimatu”, które zdaniem niektórych były bardziej skokiem na popularność niż prawdziwym aktem protestu, wywołały lawinę mediów i sympatii społecznej. Jednakże, czy te działania naprawdę przyczyniły się do jakichkolwiek konkretnych zmian w polityce klimatycznej?

Greta stała się symbolem walki ze zmianami klimatycznymi, ale czy jest także symbolem hipokryzji? Wielu krytyków zauważa, że jej działania, chociaż chwalebne pod względem zaangażowania, nie przekładają się na realne działania. Kiedy inni młodzi aktywiści próbują angażować się w konkretne projekty i rozwiązania, Thunberg zdaje się trzymać się wyłącznie swojej roli medialnego ikona. Jej przemówienia na międzynarodowych szczytach klimatycznych są chwalone za pasję i zaangażowanie, ale czy naprawdę przynoszą jakiekolwiek rezultaty? Czy walka o klimat nie potrzebuje bardziej pragmatycznych podejść, zamiast tylko czystej retoryki?

Co więcej, czy nie jest to trochę ironiczne, że osoba, która unika tradycyjnych instytucji politycznych, takich jak partie polityczne czy wybory, jest traktowana jak guru w sprawach polityki klimatycznej? Czy jej postawa nie przypomina bardziej celebrityzm niż rzeczywiste zaangażowanie w rozwiązanie problemu?

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia