Od 1 Czerwca rusza E-rejestracja do specjalistów – korzystne zmiany dla pacjentów

Od 1 Czerwca rusza rejestracja online do niektórych specjalistów oraz infolinia dla seniorów

149

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

E-rejestracja do lekarza - konsultacja w gabinecie lekarskim
E-rejestracja do lekarza - mniejsze kolejki i ułatwienia dla pacjentów

Od 1 Czerwca szykują się zmiany w rejestracji do specjalistów. E-rejestracja do lekarza będzie możliwa przez Internet lub przeznaczoną do tego infolinię.

Taki program ma znacznie usprawnić proces rejestracji pacjentów do specjalistów. Zmiana przyczyni się do lepszego funkcjonowania placówek medycznych, krótszych kolejek do specjalistów oraz możliwości szybszego i łatwiejszego rejestrowania pacjentów. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna podkreśla, że obecnie 20-30% pacjentów nie zgłasza się na umówione konsultacje i wizyty lekarskie. Podała przykład, w którym chory czeka na wizytę pół roku. W tym czasie jego stan się poprawia albo korzysta z wizyty prywatnej. Często pacjenci próbują odwołać wizytę telefonicznie, jednak każdy wie, jak trudno obecnie dodzwonić się do placówek medycznych – przychodni czy szpitali. Izabela Leszczyna ma nadzieję, że e-rejestracja rozładuje kolejki do lekarzy i pozwoli na zwolnienie wolnych terminów.

E-rejestracja do lekarza – jak będzie wyglądać?

Na początek pilotażowy program e-rejestracji obejmie trzy kluczowe obszary:

• Kardiologia: Pacjenci będą mogli umówić się na wizytę u kardiologa online, wybierając dogodny termin, placówkę i lekarza.

• Cytologia: Badania cytologiczne są niezwykle ważne w profilaktyce raka szyjki macicy. E-rejestracja ma ułatwić kobietom dostęp do tych badań.

• Mammografia: Wczesne wykrywanie raka piersi ratuje życie. E-rejestracja ma zwiększyć liczbę kobiet korzystających z mammografii profilaktycznej.

Docelowo system e-rejestracji ma objąć wszystkie specjalizacje, znacząco ułatwiając pacjentom dostęp do lekarzy. Na razie program pilotażowy Ministerstwa Zdrowia ma potrwać od 1 Czerwca tego roku do 31 Marca 2025 roku.

Obawy budzi dostępność tej usługi dla seniorów oraz osób nie mających dostępu do Internetu. Jak jednak podkreśla Izabela Leszczyna, dla tych pacjentów przygotowana zostanie infolinia telefoniczna. Tam będą oni mogli zapisać się do specjalisty bez konieczności korzystania z rejestracji online.

Ministerstwo Zdrowia zachęca placówki medyczne

Aby zachęcić placówki medyczne do udziału w pilotażu, Ministerstwo Zdrowia będzie oferować im dofinansowanie. Wysokość dopłat uzależniona zostanie od liczby udzielonych świadczeń i czasu trwania udziału w programie. Dodatkowo wyższe dofinansowanie dostaną te placówki medyczne, w których E-rejestracja do lekarza będzie możliwa przez ich własny system informatyczny. Mniejsze dopłaty otrzymają instytucje korzystające z platformy Gabinet.gov.pl. Czym dłużej placówka medyczna będzie brała udział w programie pilotażowym, tym więcej pieniędzy otrzyma. Kwoty dopłat mieszczą się między 10000 a 139000 zł.

Pacjenci będą mogli umówić się na wizytę za pomocą Internetowego Konta Pacjenta (IKP). System zaproponuje wybór preferowanego terminu, placówki, lekarza oraz rodzaju porady (stacjonarna lub zdalna – w przypadku konsultacji z kardiologiem). Jeśli w ciągu 6 miesięcy nie będzie wolnych terminów, chorzy trafią na listę oczekujących. Ministerstwo Zdrowia liczy na to, że e-rejestracja przyniesie szereg korzyści zarówno dla pacjentów, jak i dla całego systemu ochrony zdrowia:  

Przeczytaj o tym, dlaczego badania profilaktyczne są ważne.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia