Opłacalność renowacji motocykla i kilka porad

1931

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Renowacja motocykla jest z pewnością tematem obszernym, na który można by napisać nie jeden artykuł czy książkę. W tym wpisie postaram wam się to przekazać w skróconej wersji. Osoba początkująca,  zaczynająca dopiero swoją przygodę z motocyklami,  uzyska po przeczytaniu wiele przydatnych informacji.

Podejmując decyzję o renowacji motocykla musimy przemyśleć wszystkie za i przeciw, ponieważ wiąże się to z dosyć sporymi kosztami i ogromem wkładu własnego w postaci prac. Oczywiście możemy to wszystko zlecić mechanikowi, ale wtedy musimy liczyć się z jeszcze większymi nakładami finansowymi i pozostaje jeszcze niepewność czy wszystkie prace przeprowadzone przez mechanika są wykonane rzetelnie … oraz zerowy brak satysfakcji. Nie ma nic piękniejszego niż jechać motocyklem, za którym każdy się ogląda i mieć świadomość, że to za sprawą naszej ciężkiej pracy i masy czasu spędzonego w garażu. Oczywistą sprawą jest to, że prace typu chromowanie czy tapicerowanie należy wykonać w odpowiednim zakładzie specjalizującym się ową usługą.

Przejdźmy więc do dalszego etapu, decyzja podjęta restaurujecie swój motocykl.  Przed zabraniem się do prac rozbiórkowych należało by go porządnie umyć ze wszystkich zanieczyszczeń. Rozbierając motocykl pierwszy raz warto opisywać wszystko, dosłownie wszystko co może się przydać przy składaniu, dobrym rozwiązaniem jest też robienie zdjęć każdemu elementowi.

Tym bardziej jest to istotne przy rozbieraniu silnika, praktycznie co każdy etap rozbierania należało by robić zdjęcie, wszystkie części trzymać razem posegregowane i układać je w odpowiedniej kolejności. Takie zabiegi choć banalnie proste ułatwią składanie wszystkiego do kupy.

Ogółem części potrzebne do renowacji są ogólnodostępne i nie trzeba się zbytnio wysilać aby je zdobyć, internet wprost roi się od tego. Przy zakupie należy jednak pamiętać o wybieraniu lepszych części, napiszę wprost staramy się nie kupować elementów made in china! Najczęściej widać to po cenie, nie zastanawiajcie się i zawsze bierzcie tą droższą 🙂 nie robicie tego na sprzedaż tylko dla siebie, robiąc to porządnie nie da się wyremontować niskimi nakładami finansowymi. Często też wiele elementów nadaje się do regeneracji takie jak wał czy cylinder, zapewniam regenerowany posłuży wiele lat dłużej.

Wszystko gotowe, elementy polakierowane silnik złożony, dzięki zdjęciom na pewno poszło to sprawnie i w miarę szybko, motocykl składamy z wielką precyzją i ostrożnością, obchodźmy się z nim jak z diamentem aby nie nie zarysować. Składacie wszystko, ostatnie detale i motocykl cieszy oko 🙂

  Oto kosztorys renowacji mojego Ogara 200 

  • zespół napędowy – 200 zł
  • chromowanie – około 1000 zł
  • lakier i lakierowanie – 500 zł
  • elementy silnika- 350 zł
  • elementy nadwozia – 290 zł
  • ocynk wszystkich śrub -20 zł
  • regeneracja wału – 80 zł

Elementów które zakupiłem jest wiele więcej lecz wypisując wszystkie była by to lista bez końca. Za tą samą prace która wykonałem sam, mechanik wziąłby około 1000 zł jak nie więcej.

Z pewnością w najbliższym czasie ukarze się kontynuacja artykułu skupiająca się na samych poradach i opisie wykonanych prac. Gorąco zachęcam Was do odnowienia swojego motocykla i dania mu drugiego życia 🙂

Oto galeria zdjęć robionych podczas mojej renowacji:

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia