Syrena… królowa polskich szos. Część piąta

521

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kolejna część dotycząca nikogo innego jak w pełni polskiego samochodu marki Syrena. Tym razem zostanie zakończona opowieść o wozach z Fabryki Samochodów Osobowych, a raczej prototypach Syreny. Wszystkich zapraszam także do przeczytania oraz do spojrzenia na poprzednie artykuły:

1. Syrena… królowa polskich szos. Część pierwsza

2. Syrena… królowa polskich szos. Część druga

3. Syrena… królowa polskich szos. Część trzecia

4. Syrena… królowa polskich szos. Część czwarta

Syrena Laminat 

lamint

Był to prototyp pięcioosobowego samochodu, dwudrzwiowym nadwoziem na bazie laminatu. Za bazę do budowy samochodu posłużyła Syrena 104. Prototyp nadwozia zaprezentowano w roku 1968, wtedy też władze FSO podjęły decyzję o przeniesieniu produkcji Syreny do FSM w Bielsko – Białej i zakończeniu w niedługim czasie produkcji Syreny 104.

Pomysł na stworzenie nowej Syreny wymyślił inż. Stanisław Łukaszewicz, który sam zaprojektował, a wraz z Władysławem Kolasą skonstruowali żywiczne nadwozie, które było bardzo trwałe, a przy tym odporne na urazy. W przeciwieństwie do produkowanego modelu 104, nowa Syrenka miały unowocześniony kształt maski, pokrywy bagażnika, przednie i tylne błotniki oraz całkowicie zmieniono kształt deski rozdzielczej.

syrenakam

Nowe nadwozie, tak na prawdę miało za zadanie pasować do każdego modelu : 100, 101, 102, 103 i 104. Zlecono również badania pod nazwą projekt 316/66. Niektóre modele różniły się też wykonaniem z zewnątrz.

laminat  laminat 4

 

 

laminat3  laminat1

Trzeba przyznać, że dzięki temu samochód prezentował się doskonale, a przy tym bardzo nowocześnie.

Syrena 607 polska wersja hatchback

Model ten zaprojektowano w latach 1970-1971 i opierał się głównie na częściach o podzespołach projektowanej Syreny 105, Polskiego FIATa 125p i jugosłowiańskiej Zastavie 101. W nadwoziu 607 zastosowano typ hatchback z otwieraną tylną klapą oraz składanymi tylnymi siedzeniami, tylne resory, obniżono okna (inaczej niż w modelu 105), wzmocniono dach, zwiększono rozstaw osi do 2500 mm. Reszta to znaczy napęd i przednie zawieszenie zostało takie samo jak w modelu 104.

607

Jak się później okazało koszt produkcji przeważał rozpoczęcie produkcji samochodu, do tego dochodziła przestarzałość samochodu. Prototypy były wykorzystywane w celach doświadczalnych, natomiast resztę postanowiono zniszczyć. Konstruktorami samochodu byli : Zbigniew Wattson, Stanisław Łukasiewicz oraz Zygmunt Grochowski.

6071

W 2011 roku głośno zrobiło się o Syrenie 607, ponieważ w Bielsko – Białej na jednej z prywatnych posiadłości odnaleziono prototyp. Od 1974 roku była w posiadaniu rodziny obecnego właściciela, która zakupiła w tamtym czasie samochód jako złom użytkowy. Auto było bardzo wybrakowane oraz skorodowane, lecz podjęto się odbudowy, którą zlecił anonimowy właściciel pojazdu. W tej chwili słuch o pracach zaginął …

Zapraszam do komentowania i wyrażania opinii w komentarzach.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia