Polski Fiat 126p – miejski kompakt?

Polski Fiat 126p miejski kompakt czyli auto do wszystkiego. Ile zrobiliście kilometrów za jednym strzałem tak małym autem?

368

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Malutkie samochody miejskie to można by się spodziewać wymysł XXI wieku. Moda na takie  auta pojawiła się stosunkowo nie dawno. Coraz bardziej restrykcyjne normy ekologiczne i wchodzący trend minimalizacji wszystkiego co ma służyć człowiekowi, przyczyniły się do bardzo szybkiego rozwoju tej klasy samochodów. Pewnie myślcie sobie co on gada? Jaki XXI wiek? A Polski Fiat 126p to co? Fiat 126p – miejski kompakt !

Fiat 126p – miejski kompakt tak?

Fiat 126p - miejski kompakt w kolorze brąz

Oczywiście możecie mieć takie pytania, ale już na nie odpowiadam. Z naszym maluszkiem było zupełnie inaczej. Zupełnie inny był zamysł produkcji tego auta. Polska potrzebowała wówczas taniego, wytrzymałego i ogólnodostępnego auta które można byłoby masowo i szybko produkować, a jego cena nie byłaby zbyt wielka (jak to wyglądało w rzeczywistości sami wiecie). Niby to samo tylko jaka jest różnica? A no właśnie. Dziś ludzie decydują się na małe autka ze względu na niskie spalanie, niewielkie gabaryty co znacząco ułatwia parkowanie w dużych miastach, ogólną dostępność i stosunkowo niską cenę oraz dużą różnorodność opcji wyposażenia. To model miejskiego życia wytworzył potrzebę produkcji niewielkich samochodów.

A jak to było z tym naszym maluchem? Otóż zupełnie odwrotnie, niż wszyscy mogli by się spodziewać. Zamysł był bardzo podobny, małe tanie auto dla ludu. Jak się potem okazało, nie zupełnie tak to wyglądało. Maluch nie był ani tani, ani łatwo dostępny. Ludzie czekali na niego latami i odkładali każdy grosz żeby go kupić.

11187363_688039687990726_1072047487694119415_o

Fiat 126p – miejski kompakt i nasz

Czy to wynikało z miłości i fascynacji tym modelem? Hm… nie sądzę. Wynikało to z tego, że w Polsce w tamtych czasach posiadanie samochodu było czymś wyjątkowym. Nie każdemu było dane dostąpić tego zaszczytu. Tak tak, posiadanie samochodu nie było bowiem taką oczywistą sprawą jak w dzisiejszych czasach. Nie można było tak po prostu iść i kupić sobie samochód. Był to bardzo skomplikowany i długotrwały proces. W naszym pięknym kraju najpopularniejsze były dwa samochody oczywiście produkcji krajowej. Polski Fiat 126p i jego większy brat Polski Fiat 125p. Czyli jak widzimy dostęp do wyboru samochodu marzeń był bardzo ograniczony. Zamożniejsi obywatele, bądź ci, którzy mieli więcej szczęścia kupowali duże Fiaty jednak to nie duży

Fiat stał się można powiedzieć polskim symbolem narodowym. Miejsce przyjaciela wszystkich Polaków, który darzony przez wielu jest tą sympatią do dziś, to nasz maluszek. Autko, które zmotoryzowało Polskę. Ale czy był pierwszym kompaktem? Śmiem stwierdzić, że nim nie był. Ale można powiedzieć, że to auto miało niesłychanie wiele zastosowań.

11212155_688039654657396_6219269306948289095_o

Było autem do miasta, ale i w dalekie trasy. Można nim było przewieźć wiele towarów, oczywiście wszystko zależało od wyobraźni i zdolności manualnych kierowcy. Idealnie nadawał się do zabrania 4 osobowej rodziny do Bułgarii na Złote Piaski, służył nam do wszystkiego. Dlatego zawsze pozostanie w sercach wszystkich Polaków i większość do dziś wspomina go z nostalgią i lekką tęsknotą. My również tęsknimy za nim bardzo… A ty ile zrobiłeś kilometrów za jednym strzałem tak małym autem, ech przygoda…

Zapraszam do przeczytania mojego poprzedniego artykułu Polowanie na klasyki – Fiat 127p. Komentarze mile widziane.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia