Niech będzie sztywno – co to jest rozpórka?

2268

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na pewno zdarzyło się Wam pędzić na spotkanie czy do lekarza i jak to w życiu bywa, na drodze oprócz kawałka prostej natrafiliście na serie zakrętów które stanowczo Was spowolniły. Nie mówię tu o łukach tylko naprawdę ciasnych zakrętach. Jeżeli chcesz siebie podnieść nieco adrenalinę przy zachowaniu bezpieczeństwa rozwiązaniem będzie rozpórka.

Co to jest rozpórka?

Rozpórka – mówiąc prostym językiem jest kawałkiem specjalnie przygotowanego łącznika, który ma za zadanie usztywnić karoserię auta. Najczęściej rozpórka zakładana jest na górną część przedniego zawieszenia, a dokładnie na kielichy.

3

Podczas pokonywania zakrętów z dużą prędkością, na karoserie auta oddziaływuja siły które uniemożliwiają precyzyjne prowadzenie auta. Im większa siła tym samochód, a dokładnie jego karoseria ulega odkształceniu. Cała konstrukcja auta podczas jazdy pracuje. Oczywiście my jako użytkownicy tego nie odczuwamy. Chyba, że auto którym się poruszamy nie ma progów, albo pod pretekstem zrobienia świetnego Cabrio odetniemy naszej Skodzie dach.

Czy rozpórka jest bezpieczna dla auta?

I tak, i nie. Nad rozpórką kielichów powinni zastanowić się Ci, którzy już usztywniali, albo wymieniali zawieszenie na sportowe, albo mają to w planach. Jakie korzyści niesie modyfikacja zawieszenia przeczytacie w poprzednim artykule Aby utrzymać poziom trzeba się do niego zniżyć. Jeżeli tą część macie już za sobą możemy przystąpić do montażu. Najczęściej montowane są trzy rozpórki. Przedniego zawieszenia: góra i dół oraz tylnego: góra. Wzmacniane wtedy miejsca, które najbardziej narażone są na niekorzystnie oddziaływujące siły. Ale tak jak z człowiekiem. Usztywniając szyję kołnierzem ortopedycznym niewykluczany możliwości złamania ręki, prawda? Z autem dzieje się to samo. O ile do trochę bardziej wyczynowej jazdy same rozpórki zdadzą egzamin, o tyle do stworzenia sobie małej, bezpiecznej wyścigówki potrzebna jest już klatka bezpieczeństwa. Ale o niej w następnym artykule.

10834986_607547542710484_5296320563305294206_o

Rozpórka – jaki koszt?

Tu jest różnie, wszystko jest uzależnione od materiału użytego do produkcji rozpórki. Ceny zaczynają się poniżej 100 zł. Osobiście odradzam wyroby gdzie możemy zobaczyć regulacje takiego usztywnienia np: w postaci śruby rzymskiej. Im mniej takich połączeń oraz trwalszy materiał tym lepiej.

Zobacz też artykuł Jak wyróżnić się z tłumu

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia