Szybko i ostro czyli ostre wałki rozrządu

8426

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ostre wałki rozrządu
ostre wałki rozrządu

Większa moc zazwyczaj nie bierze się z niczego. Najłatwiej można ją podnieść przez wgranie wirusa w sterownik pracy silnika (silniki turbodoładowane), zmianę koła napędowego kompresora, a co z samochodami które mają silnik atmosferyczny, niedoładowany? Ostre wałki rozrządu to pierwszy poważny krok w prawdziwy tuning.

ostre wałki rozrządu

Od początku. Logicznie myśląc, chcąc zwiększyć moc powinniśmy zwiększyć dawkę paliwa. Super, tylko jak to zrobić? Tak jak wcześniej napisałem, silniki doładowane mają ułatwioną sprawę, ponieważ poprzez chip uzyskują większą dawkę paliwa ale i inne, zwiększone doładowanie. Czy bez programu można zwiększyć ilość paliwa dostarczanego do cylindrów? Można, ale wymaga to ingerencji w górę silnika, a dokładniej w wałki rozrządu.

ostre wałki rozrządu
lepszy wydech to ostre wałki rozrządu

Wałek rozrządu to zazwyczaj zestaw krzywek które przez swój kształt oraz ruch obrotowy otwierają nam zawory zarówno ssące jak i wydechowe. W głowicy mogą znajdować się jeden lub dwa wałki rozrządu. Do sedna. Poprzez budowę krzywki producent ustalił ile paliwa trafi do cylindra (pomijam wydajność wtryskiwaczy). Montując ostry wałek rozrządu zwiększamy szerokość otwarcia zaworów, poprawiamy szybkość między otwarciem, a zamknięciem oraz wydłużamy czas ich otwarcia. Wszystko to ma na celu zwiększenie mocy. Dobrze, ale to założę i już mam 100 koni więcej ? Problem jest trochę bardziej złożony.

Ostry wałek rozrządu – co to jest?

Czy ostry wałek rozrządu poprawia wykres mocy i momentu? Tak ale najczęściej w górnych partiach obrotów. Trzeba pamiętać, że zakładając takie wałki zwiększamy osiągi ale tracimy kulturę pracy silnika. Im ostrzejszy wałek tym silnik na wolnych obrotach pracuje bardziej nierówno. To o czym należy pamiętać to również zapach niespalonej mieszanki i oczywiście zwiększona konsumpcja paliwa. Jest parę rodzajów wałków, a wśród nich są takie, które nadają się na drogi i do normalnego użytkowania. Jest to pewien kompromis pomiędzy zwiększeniem mocy, a nie męczącą na dłuższą metę podróżą autem.

ostre wałki rozrządu - mechanika
ostre wałki rozrządu – mechanika – wałek rozrządu

ostre wałki rozrządu – ile mocy więcej?

Po montażu Ostrych wałków rozrządu uzyskamy większą moc, ale żeby zmaksymalizować efekty należy udać się na hamownie. O hamowni możecie przeczytać w TYM artykule. Specjaliści dobiorą odpowiednie nastawy komputera i w zależności od naszych oczekiwań zalecą albo dodatkowo zmianę wtryskiwaczy na wydajniejsze czy też modyfikacje wydechu. Na pewno w rozsądnych granicach dopasują nowy osprzęt aby nie zniszczyć silnika.

ostre wałki rozrządu
lepsze napełnianie ostry wałek rozrządu

Ostre wałki to poważna ingerencja w silnik. Zazwyczaj jest to pierwszy krok do znacznie większego podciągnięcia mocy w naszym aucie. A apetyt rośnie w miarę jedzenia. ale pamiętać trzeba, że to wydatek rzędu 2tys zł. Oczywiście można założyć ostre wałki od wersji sportowych naszego auta. A potem już tylko turbo, przelot, komputer, dolot zimnego powietrza, zakucie silnika etc.

Na jednej przeróbce się nie kończy.. bo wałek rozrządu to nie wszystko

Wszystkie modyfikacje wykonujcie z głową! Zdecydowalibyście się na założenie takich wałków ? Co zrobilibyście następnie chcąc wykrzesać jak najwięcej koni z waszego samochodu ? Wypowiedz się w komentarzu!

czy wiesz że uszkodzony zawór EGR to wzrost zużycia paliwa?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia