Fiat 125p pick-up w USA mało znany epizod

1370

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Fiat 125p pick-up w USA

Fiat 125p pick-up

Fiat 125p pick-up w USA ? po kolei! Bezsprzecznym faktem jest, że polska motoryzacja zabytkowa słynęła z produkcji od roku 1965 na Żeraniu na licencji włoskiego samochodu Fiat 125. Jest to pojazd osobowy klasy średniej, który został nazwany „Polskim Fiatem 125p”. Produkowany w Fabryce Samochodów Osobowych od 1967 r. do 1991 r na podstawie umowy licencyjnej z włoską firmą Fiat. Po wygaśnięciu licencji w 1983 r. zmieniono nazwę na FSO 125p. Trzeba przyznać, że jego konstrukcja w porównaniu z produkowanymi w ówczesnych czasach pojazdami: FSO Warszawa m20 i Syrena 105L była dość nowatorska. Niemniej jednak w zestawieniu z produkowanymi na Zachodzie markami samochodów jak: Mercedes, Audi, BMW, Volkswagen, Peugeot i wielu innych, – rozwiązanie konstrukcyjne Fiata 125p były dosyć mocno przestarzałe.

Fiat 125p pick-up w USA

Z racji wyboru  licencjodawca z Turynu doszło do skutku porozumienie, jakie zawarła Polska Zjednoczona Partia Robotnicza z włoskimi komunistami. Zakup owej licencji wpłynął na modernizację parku maszynowego i linii technologicznej, co należało uznać za spory atut ponieważ odradzający się polski przemysł samochodowy potrzebował nowoczesnych maszyn na linii montażowej. Wprowadzone zmiany nie dotyczyły tylko samej fabryki na Żeraniu, ale również szeregu innych zakładów produkcyjnych w Polsce, które współpracowały z FSO. Wspomniana umowa licencyjna dawała możliwość zmodernizowania Polskiego Fiata 125p. Niemniej jednak było to możliwe nie wcześniej aniżeli po pięciu latach od chwili rozpoczęcia produkcji masowej. Nie oznaczało to jednak, że polscy konstruktorzy z FSO nie dawali upustu swoim twórczym rozwiązaniom konstrukcyjnym. Opracowywali szereg zmian, jakie to zostały wprowadzone do produkcji.

Tak swój początek miała wersja Fiat 125p kombi, Fiat 125p pick-up czy sanitarka. Warto dodać, że zostały również wprowadzone zmiany modernizacyjne w nadwoziu i podwoziu, a na podbudowie Fiata powstała cała rodzina popularnych Polonezów.

Fiat 125p pick-up w USA

Polski Fiat 125p Pick – up

Model Fiata 125p pick-up to połączenie części mechanicznej Polskiego Fiata 125p i nadwozia stworzonego przez Fabrykę Samochodów Osobowych na podstawie nadwozia Polskiego Fiata 125p Kombi. Swój debiut miał on w roku 1972, a do seryjnej produkcji trafił trzy lata później. Warto nadmienić, że poziom produkcji wersji pick-up stanowił niewielki procent ogółu marki. Przednia część samochodu w zasadzie nie różniła się niczym od wersji osobowej, zmiany dotyczyły środkowego słupka nadwozia, za przednimi fotelami – tam też znajduje się ściana odgradzająca część pasażerską od towarowej. Dodatkowo w samochodzie zamontowano okno osłonięte stalowymi prętami. Po prawej stronie skrzyni ładunkowej o powierzchni 2,5 m² zostało ulokowane koło zapasowe. Podwozie pick-up charakteryzowało się wzmocnioną konstrukcją, która wykazywała znacznie większą wytrzymałość na tylna oś z grubszymi piórami resorów.

Ponadto zastosowano inny typ tylnego mostu oraz ogumienia. Fiat 125p Pick-up dostępny był zarówno z silnikiem 1300 jak i 1500. Produkowana od 1975 do zakończenia produkcji FSO 125p. Wspomniana wersja przechodziła te same modernizacje i zmiany co Fiat 125p sedan. W 1983 roku nazwa została zmieniona na FSO 125p Pick-up. Nie należy zapomnieć również o licznych modernizacjach i zmianach, które przechodził model – zupełne podobnie do FSO 125p. Następcą tego samochodu został FSO Polonez Truck wprowadzony do produkcji w 1988 roku.

Fiat 125p pick-up w USA mało znany epizod

W połowie lat 70. rozważano wprowadzenie odmiany pick-up przygotowanej z myślą o rynku północnoamerykańskim. Fiat 125p pick-up w USA? Nowy samochód miał zostać wyposażony w zderzaki podobne do tych z Volvo 164, silnik V4 i skrzynię biegów z Forda. Spełniać miał ostrzejsze normy spalin oraz inną konstrukcję układu zawieszenia. Jednak stworzony został tylko jeden egzemplarz prototypu, który był testowany na terenie Falenicy. Z kolei w 1975 roku testowano na terenie USA trzy pojazdy Fiata 125p w wersji pick-up po odpowiednich modernizacjach – m.in: szyby klejone, układ recyrkulacji spalin, gaźnik, obrysowe kierunkowskazy boczne) spełnił wymogi DOT/EPA. Sprawa eksportu 125p na rynek północnoamerykański upadła ostatecznie w 1980 roku.

Fiat 125p pick-up w USA

Za następny etap rozwoju warszawskiej Fabryki Samochodów Osobowych uważa się uruchomienie produkcji pojazdu o nazwie Polonez. Prace nad jego stworzeniem rozpoczęły się w 1978 roku, a produkcja przebiegła równoległe z produkcją samochodu Fiat 125p. Z racji wspomnianej umowy licencyjnej wiele części, podzespołów i zespołów tych dwóch marek były wspólne. Polonez w trakcie całego okresu produkcji podlegał ciągłej modernizacji – stałej poprawie wymagały zarówno kwestie związane z bezpieczeństwem biernym, jego estetyka oraz ergonomia. Także wykorzystano jego zespoły do produkcji samochodu sanitarnego i dostawczego Polonez Pick-up.

poczytaj o innych Polskich Fiatach Fiat 125p Jamnik – limuzyna z FSO, poznaj fakty

Fiat 125p pick-up w USA

Fiat 125p pick-up w USA

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

wyraź swoją osobowość tuningując auto

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia