Sportowe opony czy semi-slick.

5528

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sportowe opony przykład rzeźby bieżnika semi slick na aucie

Sportowe opony czy semi-slick

które wybrać do rozrywkowej jazdy po torze czy tez po ulicy. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z artykułem.

Sportowe opony czy semi-slick? W internecie  mamy ogromna gamę opon do wyboru. Stoimy przed wyborem pomiędzy sportowymi oponami. Semi-slick do rozrywkowej jazdy po torze czy po prostu żeby auto się dobrze trzymało nawierzchni na normalnej ulicy. W tym artykule postaram się przybliżyć ogólną charakterystykę, wady i zalety takich opon.

Sportowe opony czy semi-slick to może być dylemat

Sportowe opony czy semi-slick przykład rzeźby bieżnika
Sportowe opony przykład rzeźby bieżnika

Czy sportowa opona średniej klasy sprawdzi się zarówno na torze jak i na ulicy dając nam o wiele większy komfort jazdy? Taka opona sprawdzi się na wysokim poziomie zarówno przy jeździe na mokrej jak i na suchej nawierzchni. Podczas hamowania tez nie musimy się obawiać, ze opony nie będą spełniały swojego zadania. Sportowe opony moim zdaniem jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które zaczynają swoja przygodę z jazda na torze.

Sportowe opony czy semi-slick – zalety

Główna zaletą sportowych opon to oczywiście cena. Cena za jedną oponę to co najmniej około 200 złotych i w gore. Komplet sportowych opon jest tańszy od opon typu semi-slick przy czym zapewniają trochę większa trwałość.  Kolejna zaleta są osiągi jakie można uzyskać podczas jazdy na mokrej nawierzchni. Sportowe opony nie potrzebują drugich obręczy i dzięki temu można ich używać zarówno do jazdy na torze jak i na ulicy.

W porównaniu do semi-slick używając sportowych opon w naszym aucie możemy zapewnić dłuższa żywotność układu jezdnego. Przyczepność opon współgra z architektura auta dzięki czemu nie powoduje niepotrzebnych drgań w aucie. Nie zapominajmy o tym ze opona tego typu zachowuje się na tyle naturalnie na pierwszych okrążeniach, że nie potrzebuje rozgrzewania i dobrze klei w zakrętach.

Sportowe opony czy semi-slick – wady

Przedstawiłem kilka zalet wyżej i pewnie myślicie, ze opony tego typu nie posiadają wad. Niestety nie wszystko tak pięknie wygląda jakby nam się wydawało. Pierwsza wada to fakt iż pomimo dobrego zachowywania podczas jazdy nie kleją aż tak dobrze na suchej nawierzchni jak semi-slick. Po kilku lub kilkunastu okrążeniach upalania zaczną się przegrzewać i ich przyczepność podczas jazdy może drastycznie zmaleć oraz spowodować zdarcia bieżnika do zera.

Sportowe opony czy semi-slick – może półgładkie?

Sportowe opony przykład rzeźby bieżnika semi slick
Sportowe opony przykład rzeźby bieżnika semi slick

Opony typu semi-slick są przystosowane przede wszystkim do jazdy po torze ale również można jeździć po publicznych drogach. Miałem ta okazje żeby sprawdzić jak zachowują się podczas agresywniejszej jazdy po ulicy i powiem Wam, ze na prawdę spisują się świetnie. Warto wydać kilka złotych więcej i mieć pewność, ze opony nas na pewno nie zawiodą i nie wyrzuci nas z zakrętu. Bieżnik w porównaniu do tradycyjnej opony jest praktycznie gładki i to właśnie dzięki niemu możemy pokonywać zakręty z dużo większa prędkością oraz bezpieczeństwem. Ceny takich opon są rozbieżne i zaczynają się już od około 800 złotych za komplet lepszej jakości.

Zalety:

Tak samo jak w przypadku opon sportowych gumy typu semi-slick posiadają również spora game. Przyczepność takich opon daje nam dużo większa stabilność oraz prędkość gdy pokonujemy zakręty podczas jazdy. Semi-slick posiadają sztywne boki opony dzięki czemu pozwalają uniknąć deformowania podczas nacisku opony na nierównościach. Jazda na takich oponach pozwala zmniejszyć drogę hamowania. Do zalet należy dodać również, że posiadają homologację drogową i możemy się poruszać na nich po publicznych drogach.

Wady:

Największa wada takich opon to oczywiście deszcz oraz jazdę w niskiej temperaturze panującej na dworze. Opony tego typu kiepsko odprowadzają wodę i właśnie przez to tracą przyczepność podczas jazdy. Trwałość takich opon ciężko określić bo zależy to tylko i wyłącznie od stylu jazdy kierowcy. Dajmy tutaj pewien przykład. Mamy dwóch kierowców jeżdżących na semi-slickach. Kierowca, który jeździ non stop przez 30 minut zajeździ szybciej takie opony niż kierowca, który co kilka okrążeń będzie zjeżdżał gdy zauważy, ze opony zaczynają się przegrzewać.  Innym równie ważnym parametrem jest ciśnienie w oponach. Zły dobór ciśnienia również wpływa na zużycie. Opona ze zbyt niskim ciśnieniem zużywa się szybciej i w dużo bardziej nieregularny sposób niż opona z odpowiednim ciśnieniem.

Sportowe opony przykład rzeźby bieżnika – Rodzaje opon semi-slick:

Mieszanka opony, którą chcemy wybrać jest dobierana poszczególnie przez kierowcę wedle zastosowania podczas jazdy. Do wyboru mamy opony super miękkie, miękkie oraz średnie. Kierowca jeżdżący w rajdach wybierze opony z miękkiej gumy, ponieważ potrzebuje szybko rozgrzewającej się opony aby już od samego startu uzyskać odpowiednia przyczepność. Natomiast kierowca, który pokonuje długie trasy w trudnych warunkach wybierze opony o średniej trwałości.

Podsumowując:

Sportowe opony przykład rzeźby bieżnika semi slick na aucie
Sportowe opony przykład rzeźby bieżnika semi slick na aucie

Zarówno sportowe opony jak i opony semi-slick maja swoich wyznawców i to jakie wybierzemy zależy od naszego stopnia zaawansowania w jeździe na torze czy ulicy a także od budżetu jaki możemy przeznaczyć na opony. Każdy widzi zalety i wady, które przemawiają do kupna sportowych opon lub semi-slick. Osobiście uważam, że opony sportowe są bardziej „uniwersalne” i to właśnie takie bym wybrał jeśli auto miało by służyć do jazdy na co dzień jak i czasem do wyszalenia się na torze.

Jakich Wy używanie opon, jakie macie doświadczenie? Zapraszam do dyskusji i komentowania.

Polecamy rozmowę z pasjonatką motoryzacji: E34 Fretki – luźna rozmowa.

czy wiesz że niesprawny zawór EGR to większe zużycie paliwa?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia