Jelcz 442 – polska ciężarówka na wojennym froncie

0
2938

W ciężarówce znajdziemy również wiele ciekawych rozwiązań, które mają jeszcze bardziej podnieść możliwości „Bartka”, szczególnie w trudnych warunkach. Na uwagę z pewnością zasługuje układ centralnego pompowania kół, którym sterowanie odbywa się z kabiny kierowcy. Pozwala on na szybką zmianę ciśnienia powietrza w oponach i to nawet podczas jazdy. Na pokładzie znajdziemy także hydrauliczną wciągarkę (60 kN siły uciągu), specjalny system filtrujący powietrze oraz ogrzewanie działające niezależnie od silnika, które znacząco podnosi możliwości pojazdu przy niskich temperaturach (np. łatwiejszy rozruch). Jak widać Jelcz 442 Bartek to naprawdę przemyślana konstrukcja, jednak na prawdziwy sukces firma Jelcz musiała jeszcze chwilę zaczekać.

Jelcz 442
Jelcz 442 By PW2 (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Jelcz 442 – czas na sukces

W 2013 roku na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach zaprezentowano ciężarówkę Jelcz 442.32 przeznaczoną dla wojska i zbudowaną na podstawie modelu 442D.28 Bartek. Samochód został wyposażony w mocniejszy silnik wysokoprężny z turbodoładowaniem MTU 6R106TD21. Jednostka ta posiada 6 cylindrów i generuje moc rzędu 326 koni mechanicznych. Pojazd został bardzo ciepło przyjęty i z miejsca stał się faworytem do zdobycia kontraktu na dostarczenie co najmniej 866 pojazdów wysokiej mobilności w terenie, który ogłosiło Ministerstwo Obrony Narodowej w 2013 roku. Pojazdy mają zostać dostarczone do 2018 roku przez wybrany podmiot. W listopadzie tego samego roku firmie Jelcz Komponenty udało się podpisać umowę dotyczącą dostarczenia 910 Jelczy 442.32 dla polskiej armii.

Jelcz 442
Jelcz 442 By Ministerstwo Obrony Narodowej (www.do.wp.mil.pl), via Wikimedia Commons

Wartość tego kontraktu wyceniana jest na około 674 miliony złotych, co dla firmy Jelcz jest ogromnym sukcesem. Jej pojazdy militarne doceniane są przede wszystkim przez żołnierzy, którzy zgodnie twierdzą, że doskonale sprawdziły się w warunkach bojowych, gdzie często od sprawności sprzętu może zależeć ich życie. Warto pamiętać, że firma Jelcz ma w swojej ofercie również inne maszyny wojskowe jak, chociażby Jelcz P862, czy Jelcz P842. Samochody ciężarowe to coś, na czym firma zawsze znała się dobrze i teraz odpowiednio wykorzystuje swoje doświadczenie. Pozostaje nam się cieszyć, że polskie przedsiębiorstwo tak dobrze radzi sobie na polu konstrukcji wojskowych. Być może niedługo zaprezentowane zostaną kolejne modele, które jeszcze bardziej podniosą jego prestiż.

Zobacz także: Jelcz PR110 – autobusowa miejska legenda