Plany pierwszych terminali chcą zostać wdrożone do końca tego roku. A przed wakacjami, według wstępnych planów, ma zostać uchwalona ustawa. Płacenie kartą będzie dotyczyło zarówno Polaków, jak i cudzoziemców. Zapłacimy za mandat kartą płatniczą?
Zapłacimy za mandat kartą płatniczą? – Uzasadnienie
„Prace są zaawansowane. Rada Ministrów przyjmie projekt na najbliższym posiedzeniu. Skierowany zostanie do Sejmu. Jest to bardzo prawdopodobne, że ten proces legislacyjny może skończyć się jeszcze w okresie przed przerwą wakacyjną, chociaż oczywiście to zależy od Sejmu RP” – Pan Mariusz Błaszczak – polski polityk, samorządowiec, z wykształcenia historyk.
Obecnie możemy płacić za mandaty na trzy sposoby:
- Mandat kredytowany
- Mandat zaoczny
- Mandat gotówkowy
Ten ostatni jest nakładany obowiązkowo na obcokrajowców, a dwa pierwsze na osoby stale mieszkające w Polsce. Obywatele za każdym razem muszą dokonać wpłaty na wskazane konto, bądź uiszczać mandat na poczcie, co wiążę się często z dodatkowymi opłatami. Płacąc kartą oszczędzamy czas i pieniądze.
Wielu obcokrajowcom ułatwi to również życie. Obecnie złapana osoba zza granicy, jeżeli nie ma odpowiednio dużej gotówki przy sobie, musi udać się z funkcjonariuszami do bankomatu. Stracony czas jest ogromny. Pan Jarosław Szymczyk, powiedział, że policja zrobi wszystko, by system został do końca roku wdrożony w całym kraju.
Zapłacimy za mandat kartą płatniczą? – Początki
„W momencie, kiedy otrzymamy pierwszą partię do ich testowania natychmiast przystąpimy do szkolenia funkcjonariuszy w zakresie obsługi tych terminali. To ważne, bo sami funkcjonariusze bardzo często artykułowali potrzebę dysponowania takimi terminalami. To mocno też uprości kwestie postępowania i nakładania grzywien w drodze mandatu karnego” – powiedział Pan Szymczyk.
Taki projekt zmian, który przewiduje płacenie za mandat kartą płatniczą został już kiedyś skierowany do konsultacji (końcówka 2016r.). W 2015 roku policjanci wystawili ponad 5,5 mln mandatów. Według MSWiA zmiany mogą „w istotny sposób” zwiększyć ściągalność mandatów. Czy poprawi to bezpieczeństwo?