Zapłacimy za mandat kartą płatniczą?

237

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zapłacimy za mandat kartą płatniczą

Plany pierwszych terminali chcą zostać wdrożone do końca tego roku. A przed wakacjami, według wstępnych planów, ma zostać uchwalona ustawa. Płacenie kartą będzie dotyczyło zarówno Polaków, jak i cudzoziemców. Zapłacimy za mandat kartą płatniczą?

Zapłacimy za mandat kartą płatniczą? – Uzasadnienie

Zapłacimy za mandat kartą płatniczą„Prace są zaawansowane. Rada Ministrów przyjmie projekt na najbliższym posiedzeniu. Skierowany zostanie do Sejmu. Jest to bardzo prawdopodobne, że ten proces legislacyjny może skończyć się jeszcze w okresie przed przerwą wakacyjną, chociaż oczywiście to zależy od Sejmu RP” – Pan Mariusz Błaszczak – polski polityk, samorządowiec, z wykształcenia historyk.

Obecnie możemy płacić za mandaty na trzy sposoby:

  • Mandat kredytowany
  • Mandat zaoczny
  • Mandat gotówkowy

Ten ostatni jest nakładany obowiązkowo na obcokrajowców, a dwa pierwsze na osoby stale mieszkające w Polsce. Obywatele za każdym razem muszą dokonać wpłaty na wskazane konto, bądź uiszczać mandat na poczcie, co wiążę się często z dodatkowymi opłatami. Płacąc kartą oszczędzamy czas i pieniądze.

Wielu obcokrajowcom ułatwi to również życie. Obecnie złapana osoba zza granicy, jeżeli nie ma odpowiednio dużej gotówki przy sobie, musi udać się z funkcjonariuszami do bankomatu. Stracony czas jest ogromny. Pan Jarosław Szymczyk, powiedział, że policja zrobi wszystko, by system został do końca roku wdrożony w całym kraju.

Zapłacimy za mandat kartą płatniczą? – Początki

Na początku planowany jest zakup ok. 2 tys. terminali. To mniej więcej tyle, ile wynosi liczba dziennych patroli drogówki.

„W momencie, kiedy otrzymamy pierwszą partię do ich testowania natychmiast przystąpimy do szkolenia funkcjonariuszy w zakresie obsługi tych terminali. To ważne, bo sami funkcjonariusze bardzo często artykułowali potrzebę dysponowania takimi terminalami. To mocno też uprości kwestie postępowania i nakładania grzywien w drodze mandatu karnego” – powiedział Pan Szymczyk.

Taki projekt zmian, który przewiduje płacenie za mandat kartą płatniczą został już kiedyś skierowany do konsultacji (końcówka 2016r.). W 2015 roku policjanci wystawili ponad 5,5 mln mandatów. Według MSWiA zmiany mogą „w istotny sposób” zwiększyć ściągalność mandatów. Czy poprawi to bezpieczeństwo?

Nowe kary dla kierowców 2017! Zobacz zmiany w przepisach – kolejny poradnik przeciwmandatowy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia