Mandat za nieodśnieżony samochód dla kierowców na Warmii i Mazurach

dwóch kierowców na Warmii i Mazurach otrzymało mandaty za nieodśnieżone pojazdy będące zagrożeniem na drodze

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

mandat za nieodśnieżony samochód, kierowca odśnieża białe auto
mandat za odśnieżony samochód - łatwo go uniknąć

Usuwanie śniegu i lodu z samochodu to obowiązek każdego właściciela samochodu. Zaśnieżony pojazd to nie tylko zagrożenie na drodze dla innych kierowców. Warto także wiedzieć, że można otrzymać mandat za nieodśnieżony samochód.

W ostatnich dniach na Warmii i Mazurach policjanci zatrzymali dwóch kierowców, którzy poruszali się nieodśnieżonymi samochodami. W trakcie jazdy z ich aut spadł śnieg i lód, uszkadzając szyby innych pojazdów. Pierwszego kierowcę zatrzymano na trasie Mrągowo-Piecki. Z jego samochodu na jadącego z naprzeciwka busa spadł śnieg i lód. W wyniku zdarzenia szyba w busie została uszkodzona. Drugi kierowca został zatrzymany w Działdowie. Z jego samochodu na poruszający się za nim pojazd spadł śnieg i lód. Spowodowało to zniszczenie szyby w drugim aucie. W obu przypadkach policjanci wystawili kierowcom mandaty karne w wysokości ponad 1000 zł.

Mandat za nieodśnieżony samochód – jak go uniknąć?

Policja przypomina, że kierowca ma obowiązek odśnieżyć samochód przed wyjazdem na drogę. Nieodśnieżony pojazd to zagrożenie dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego.

Opadów śniegu i lodu w okresie zimowym nie da się uniknąć. Jednak każdy kierowca może zadbać o to, aby jego samochód był bezpieczny dla innych. Wystarczy poświęcić kilka minut na odśnieżenie szyb, dachu, lusterek i świateł.

Oto kilka wskazówek, jak dobrze odśnieżyć samochód:

• Zacznij od odśnieżania dachu. Śnieg i lód, które spadną z dachu podczas jazdy, mogą być niebezpieczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

• Odśnież szyby, lusterka i światła. Znacznie poprawi to widoczność. Będziesz także mógł bezpiecznie i stosunkowo wygodnie prowadzić samochód.

• Upewnij się, że łańcuchy są prawidłowo założone, jeśli jest taka potrzeba.

Odśnieżenie samochodu to nie tylko obowiązek, ale także kwestia bezpieczeństwa. Dbając o to, aby Twój samochód był odśnieżony, możesz uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak mandaty karne, uszkodzenia innych pojazdów czy nawet wypadki drogowe.

Kary za zaśnieżone pojazdy – ile można dostać?

Mandat za nieodśnieżony samochód może naprawdę słono kosztować. Kary dla kierowców są coraz wyższe i warto poświęcić chwilę na odśnieżanie samochodu, aby ich uniknąć. W najgorszym przypadku można otrzymać grzywnę w kwocie 3000 zł oraz 12 punktów karnych. Policjant może nałożyć karę za nieodśnieżony dach, szyby, tablice rejestracyjne i lampy. Śnieg i lód muszą być usunięte ze wszystkich szyb – nie tylko z przedniej. Kary, które grożą kierowcom, to:

300 zł i 8 punktów karnych – za nieodśnieżone elementy sygnalizacyjne i lampy,

500 zł i do 8 punktów karnych – za nieodśnieżone tablice rejestracyjne,

100 zł – za odśnieżanie pojazdu z włączonym silnikiem.

Jeśli natomiast policjant uzna, że nieodśnieżony samochód lub zamrożone szyby ograniczają kierowcy pole widzenia, kara może sięgnąć 3000 zł i 12 punktów karnych.

Zobacz, jak odśnieżyć samochód, aby nie uszkodzić lakieru. Obejrzyj ten film.

Przeczytaj też, czy i od kogo można dostać odszkodowanie za upadek na śliskim chodniku.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online

Brak postów do wyświetlenia