Wymiana paska rozrządu – co warto wiedzieć?

10821

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wymiana paska rozrządu – zaniedbania mogą słono kosztować

Wymiana paska rozrządu
1. Zaniedbania w tak ważnej kwestii, jaką jest wymiana paska rozrządu, mogą słono kosztować

Wymiana paska rozrządu zwykle nie kosztuje zbyt wiele. Jeżeli czynność serwisowa ma dotyczyć prostej jednostki R4, kilkaset złotych powinno pokryć koszt zakupu części i robocizny. Oczywiście, w niektórych przypadkach trzeba przygotować się na znacznie większy wydatek. W przypadku nowoczesnych jednostek o znacznej pojemności, w których wymiana paska rozrządu jest dodatkowo utrudniona przez jego położenie, finalny koszt może zamknąć się w kwocie kilkunastu tysięcy złotych. Tak czy inaczej, z wymianą nie warto zwlekać, bowiem koszt remontu jednostki napędowej, w której doszło do kolizji, zawsze będzie znacznie wyższy.

W przypadku silników kolizyjnych, najbardziej optymistycznym scenariuszem będą pogięte zawory, uszkodzone gniazda zaworowe i popychacze. Często jednak zdarza się, że zniszczeniu ulegają też panewki głowicy, wałek/wałki rozrządu i wał korbowy. W takiej sytuacji, naprawa powstałych uszkodzeń bardzo często nie ma ekonomicznego uzasadnienia.

Wymiana paska rozrządu – co zrobić, aby nie dopuścić do awarii?

Aby uniknąć wysokich kosztów, należy wykazać minimum zdrowego rozsądku. Po pierwsze – warto porozmawiać z zaufanym mechanikiem, który na co dzień zajmuje się serwisowaniem samochodów danej marki. Takie osoby zwykle mogą sporo powiedzieć na temat słuszności założeń producenta, co do interwału wymiany.

Po drugie – wraz z paskiem należy wymieniać wszelkie elementy współpracujące (rolki, pompę wody). Wymiana samego paska może zemścić się bardzo szybko.

Po trzecie – przy okazji czynności serwisowych, warto kontrolować kondycję paska. Wszelkie widoczne pęknięcia i zabrudzenia, będące wynikiem wycieku oleju, kwalifikują go do natychmiastowej wymiany.

Po czwarte – należy kontrolować kondycję osłony rozrządu i osłony pod silnikiem. Każdy z tych elementów spełnia konkretną funkcję, nie należy o tym zapominać.

Po piąte – bez względu na osiągnięty przebieg, po pięciu latach użytkowania wymiana paska rozrządu to konieczność!

Po szóste – samodzielna wymiana paska rozrządu jest możliwa, jednak czynności tej nie powinny podejmować się osoby, które nie posiadają choćby minimum wiedzy teoretycznej i praktycznej. W wielu przypadkach, do właściwego ustawienia rozrządu niezbędne są specjalistyczne przyrządy, których przeciętny kierowca raczej nie posiada. Wszelkie pomyłki będą znacznie droższe niż kilkaset złotych, wydane na mechanika.

grafika tytułowa: CC BY-SA 3.0; autor: PetarM; źródło: wikimedia

1. CC BY-SA 3.0; autor: Maz2331; źródło: wikimedia

zawór EGR – czy twój jest czysty?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia