Samochód w leasingu a tuning

955

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Samochód w leasingu
Źródło: saraton.pl

Samochód w leasingu czy można go tuningować?

Jednym  z często zadawanych pytań w sieci jest to czy samochód w leasingu może być tuningowany? Pisząc o tuningu samochodu będącego przedmiotem leasingu nie koniecznie mamy na myśli zaawansowane przeróbki. Myślimy wtedy także o drobniejszych modyfikacjach takich jak, zmiana felg, przyciemnienie szyb, rozbudowa sprzętu audio etc. Czy takie zmiany możliwe są w leasingowanym samochodzie? Wydaje nam się, że jest to niezwykle ciekawa kwestia, dlatego też postaramy się odpowiedzieć wam na to pytanie.

Samochód w leasingu
Źródło: gospodarka.pl

Samochód w leasingu – zgoda zleceniodawcy

Praktycznie każda firma leasingowa zastrzega sobie w umowie, a konkretniej w OWUL, że leasingobiorca może dokonywać zmian w przedmiocie leasingu wyłącznie za zgodą leasingodawcy. Co nie zmienia faktu, że w praktyce osoby które  korzystają z leasingu samochodu, dysponują nimi tak, jakby był ich własnością. Dlatego wielu z nich decyduje się na mniejsze lub większe modyfikacje bez informowania o tym finansujących i jest to raczej powszechna praktyka. Niektórzy nie poprzestają tylko na wspomnianym chiptuningu, czy wymianie car audio, ale decydują się na daleko idące przeróbki wizualne nierzadko mocno wpływające na wygląd auta.

Samochód w leasingu – tuningowany samochód nie wróci do finansującego

Samochód w leasingu
Źródło: saraton.pl

Przeróbki bez informowania o tym firmy leasingowej ujdą oczywiście płazem pod warunkiem, że korzystający bezproblemowo spłaci leasing i wykupi samochód po zakończeniu umowy.

Jeżeli stuningowany samochód trafi jednak do leasingodawcy, np.: z powodu windykacji, czy nie wykupienia go po zakończeniu leasingu, to fakt dokonania przeróbek może spowodować finansowe konsekwencje dla korzystającego. Innymi słowy, musicie być pewni że zdecydujecie się na zakup tego samochodu. Inaczej, koszta naprawy tego co zrobiliście z autem, mogą być iście zabójcze. Oczywiście, ktoś może wysunąć argument, że przecież tuning podniósł wartość samochodu. Problem polega na tym, że taki modyfikowany pojazd na pewno nie przyda się firmie oferującej leasing samochodu.

Samochód w leasingu – konsekwencje tuningu

Samochód w leasingu
Źródło: motipdupli.pl

Po przejęciu – np. z powodu windykacji – przedmiotu leasingu od korzystającego, firma leasingowa będzie próbowała sprzedać go na rynku wtórnym lub znaleźć nowego leasingobiorcę. Zaawansowany tuning samochodu może obniżać jego wartość rynkową (trudniej znaleźć nabywcę). W takim przypadku leasingodawca może zażądać od korzystającego pokrycia różnicy w utracie wartości, ewentualnie może przywrócić pojazd do oryginalnego stanu, na koszt byłego leasingobiorcy. Innymi słowy, każda większa modyfikacja samochodu, który jest w leasingu może sprawić, że firma będzie miała problem z jego sprzedażą. Trudno się zresztą dziwić, nie każdy kierowca lubi

Samochód w leasingu – tuning a utrata gwarancji

Jest to najpoważniejszy problem, związany z tym tematem, który wiele osób zniechęci do jakichkolwiek kroków w zakresie tuningowania samochodu. Skoro wspominamy o możliwości kontroli przedmiotu przez leasingodawcę, to musimy wspomnieć jeszcze o dwóch sytuacjach, w których tuning samochodu może stać się problemem. Jest to ewentualna utrata gwarancji na samochód lub problemy z uzyskaniem odszkodowania od ubezpieczyciela z powodu przeróbek pojazdu. Oczywiście w sytuacji, kiedy firma leasingowa nie uzyska odszkodowania z powodu przeróbek samochodu, to koszty naprawy spadną w tym wypadku na nas. Warto mieć to na uwadze, zanim zdecydujemy się na tuning auta.

Jak widać, tuningowanie auta, które jest w leasingu nie jest procederem nielegalnym. W teorii tuning samochodu będącego w leasingu jest możliwy wyłącznie za zgodą finansującego. W praktyce jednak wielu leasingobiorców przeprowadza modyfikacje bez informowania o tym fakcie firmy leasingowej. Pamiętajcie jednak o tak zwanym,  rozsądnym podejściu. Jeżeli już decyduje się na tuningowanie auta będącego w leasingu, to musicie być pewni tego, że je kupicie. Jeżeli nie macie takiej pewności, to lepiej odpuścić sobie tuning.  Wydaje mi się bowiem, że dopasowanie auta pod nasze gusta stylistyczne, nie jest warte ewentualnych problemów. Warto o tym pamiętać.

Zapraszamy do lektury: Niefachowy tuning – jakie są skutki

zapoznaj się z możliwością większego odszkodowania z OC sprawcy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia