Jak skłonić kierowców do ostrożniejszej jazdy w mieście?

256

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak skłonić kierowców do ostrożniejszej jazdy w mieście

Jak skłonić kierowców do ostrożniejszej jazdy w mieście ? Tak często jest zadawane pytanie, jak często brakuje na nie skutecznej i jednoznacznej odpowiedzi. A może być ona prosta, choć nieco absurdalna – przynajmniej dla głównych zainteresowanych…

Jak skłonić kierowców do ostrożniejszej jazdy w mieścieA może by tak … usunąć oznakowanie poziome, a dokładniej linie rozgraniczające pasy ruchu? Nie, to nie jest żart. W niektórych miejscach na świecie stosowana jest ta praktyka. Okazuje się, że w przypadku gdy kierowcy poruszają się drogą, która nie ma białych linii oddzielających pasy ruchu zdejmują nogę z gazu i są bardziej ostrożniejsi. Brak jasno wytyczonych granic pasa ruchu zmusza ich do zachowania większej ostrożności. Oczywiście, kwestia jest sporna. Czy aby napewno ma służyć to poprawie bezpieczeństwa? Jeśli chodzi o tereny zabudowane, może jest to dobry pomysł. Z pewnością jednak takie rozwiązanie nie zagrzeje swojego miejsca na drogach ruchu szybkiego.

Jak skłonić kierowców do ostrożniejszej jazdy w mieście ? – nietypowe rozwiązania

Innym, już bardziej popularniejszym i powszechnym sposobem na szalonych kierowców są przeszkody, które wymuszają na kierowcy redukcję prędkości.  Zwykle dzieje się to w sytuacjach, gdy osoba prowadząca pojazd ma wrażenie, że jezdnia jest kręta czy wąska, a przez to – bardziej niebezpieczna.  Dlatego też w wielu miejscach stosowane są tzw. szykany drogowe, na których można umieścić krzewy czy niewielkie drzewa, co dodatkowo optycznie zwęża jezdnię i zwiększa czujność kierowcy. Jeśli chodzi o „optyczne zagrania” dużym sukcesem może pochwalić się Wielka Brytania. Jadąc tam możesz zauważyć, że krawędzie ulic wykładane są czerwoną kostką. To również ma przyczynić się do wizualnego zwężenia jezdni, a co za tym idzie – zmniejszenia prędkości. Oprócz takich rozwiązań, upokojeniu ruchu służy także faktyczne zwężenie drogi. np. dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu miejsc parkingowych czy miejskiej zieleni. Może to być również korzystne dla innych uczestników ruchu – pieszych czy rowerzystów, jeśli wiąże się z poszerzeniem chodnika czy wytyczeniem ścieżki rowerowej

„Z policyjnych statystyk wynika, że około 70% wypadków drogowych w Polsce ma miejsce w obszarze zabudowanym, mimo to kierowcy w miastach bardzo często przekraczają dozwoloną prędkość. Dlatego warto rozważać wprowadzanie nietypowych rozwiązań, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego, nawet jeśli mogą być odbierane przez wielu kierowców jako utrudnienie” – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zobacz też Technika jazdy zimą, czyli o czym należy pamiętać

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia