Silniki Diesla spełniające normę Euro 6, mają problem z zaliczeniem przeglądu technicznego

114

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Problem z zaliczeniem przeglądu technicznego - przed sam,ochodem z otwartą maską, stoi diagnosta w niebieskim fartuchu i na formularzu odhacza kolejne pozycje przeglądu.

Obecnie obowiązująca norma EURO 6 obowiązuje w Europie od 2015 roku i określa maksymalny dopuszczalny poziom emisji spalin samochodowych. Zawiera ona wytyczne zarówno dla silników benzynowych, jak i silników wysokoprężnych. Wraz z wejściem w życie normy EURO 6, nastąpił szereg zmian w dokonywaniu pomiarów poziomu zanieczyszczeń. Problem z zaliczeniem przeglądu technicznego

Norma Euro 6 przyczyną problemu z zaliczeniem przeglądu technicznego

W obecnie obowiązującej normie, obniżono limity emisji tlenków azotu wytwarzanych przez Diesle. Twórcy normy, nie mieli na celu utrudnienia życia wytwórcom pojazdów, mieli na myśli modyfikacje sposobu wykonywanych testów oraz badań emisji spalin. Później norma Euro 6 była kilkukrotnie modyfikowana, do współczesnej Euro 6d (od 1 września 2021). Obecne dopuszczalne wartości emisji spalin EURO 6 d, wyglądają następująco:

Dla benzyniaków – tlenek węgla CO – 1 g/km; węglowodory HC – 0,1 g/km; tlenki azotu NOx – 0,06 g/km; masa cząstek stałych PM 0,0045 g/km; liczba cząstek stałych PN – 6,0 x 10¹¹ 1/km.

Dla Diesli: tlenek węgla CO – 0,5 g/km; tlenki azotu NOx – 0,08 g/km; węglowodory + tlenki azotu HC+NOx – 0,17 g/km; masa cząstek stałych PM – 0,005 g/km; liczba cząstek stałych PN – 6,0 x 10¹¹ 1/km.

Skala problemu z zaliczeniem przeglądu technicznego

Kłopoty z uzyskaniem dopuszczenia do ruchu, pojawiły się za naszą zachodnią granicą. Bowiem w Niemczech z dniem 1 lipca 2023 roku, weszły w życie zaostrzone przepisy dotyczące emisji spalin na przeglądach technicznych. Aby było ciekawiej nowa procedura dotyczy wyłącznie pojazdów z silnikami Diesla, posiadającymi homologację Euro 6. Jak się okazuje, rośnie grupa zdziwionych i mocno wkurzonych kierowców, których samochody nie zaliczają pierwszego (po trzech latach) od zakupu przeglądu technicznego.

Niemiecki automobilklub ADAC poinformował, iż o problemie zrobiło się głośno za sprawą kilkudziesięciu skarg właścicieli Fordów wyposażonych w jednostkę napędową 1.5 TDCi oraz filtr cząstek stałych. W ich przypadku diagności są zgodni, winę ponosi nieskuteczny DPF, który należy wymienić (koszt nowego to ok. 3 tys. euro). Smaczku dodaje fakt, że niemiecka filia Forda nie posiada homologowanych filtrów. Kiedy sprawa nabrała biegu, ADAC zwrócił uwagę również na inne marki samochodów z silnikami wysokoprężnymi. Oto co się okazało, według TÜV spośród ponad 950 tys. samochodów poddanych przeglądowi technicznemu 32 285 z nich, nie zaliczyło swojego pierwszego przeglądu, co stanowi niemal 3,5%.

Dlaczego tak się dzieje

Problem wynika z faktu, iż procedura homologacyjna producenta i testy wykonywane w trakcie przeglądu technicznego są niespójne. Producent homologując swój silnik, uwzględnia liczbę wyemitowanych cząstek stałych na każdy przejechany kilometr. Z kolei w trakcie niemieckiego przeglądu technicznego, mierzony jest stosunek cząstek stałych do objętości spalin. A ponieważ przyjęto wysoki limit emisji 250 000 cząstek/cm³, pojazdy posiadające homologację Euro 6, często nie zaliczają testu. Ponieważ niemieckie prawo, wymaga od producenta samochodu jedynie posiadania stosownej homologacji, a nie spełniania wymagań stacji diagnostycznych, zawiedzeni kierowcy nie mają podstaw do jakichkolwiek roszczeń.

Mogłeś przegapić: Najgorsze używane silniki Diesla

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia