Ubezpieczenia i ich rodzaje

249

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jak uzyskać odszkodowanie - rodzaje ubezpieczeń

Ubezpieczenia i ich rodzaje

Ubezpieczyć można się od różnego rodzaju zdarzeń losowych. Ubezpieczyć można zdarzenie dotyczące osób, możemy ubezpieczyć też posiadany majątek. W dzisiejszym artykule w kilku słowach, jakie są najpopularniejsze i najczęściej wybierane rodzaje ubezpieczeń .

Ubezpieczenia i ich rodzaje : OC, AC, NNW

jak uzyskać odszkodowanie - rodzaje ubezpieczeńOC posiadacza pojazdu mechanicznego, w ramach którego należy ubezpieczyć pojazdy spełniające kryteria określone przez ustawodawcę. W wielkim skrócie, ubezpieczeniu temu podlegają samochody osobowe i ciężarowe, motocykle czy tak popularne ostatnio skutery oraz wiele innych pojazdów mechanicznych.

W ramach AC możemy ubezpieczyć pojazd na okoliczność nam pojazd ukradziono albo gdybyśmy spowodowali kolizję i chcieli naprawić swój samochód czy motocykl korzystając z własnej polisy.

NNW czyli ubezpieczenia wypadkowe, które działają wtedy gdy w czasie kolizji lub wypadku drogowego kierowca albo pasażer ucierpią, np. złamią rękę, będą mieć uraz wewnętrzny, itd.

Ubezpieczenia i ich rodzaje : majątkowe

Ubezpieczyć można nieruchomość od ognia i zdarzeń losowych, a także od kradzieży z włamaniem czy rozboju. Ubezpieczenia nieruchomości obejmują opcje w ramach których ochroną możemy objąć kolekcje np. obrazów czy instrumentów muzycznych. Wymaga to sporządzenia odpowiedniego spisu wraz z wyceną i częstokroć dokumentacją fotograficzną. Coraz częściej klienci decydują się na ubezpieczenie mienia od stłuczenia, w ramach którego, będzie wypłacone odszkodowanie za stłuczoną kabinę prysznicową czy ceramiczną płytę grzewczą.

Przy ubezpieczeniu nieruchomości warto pomyśleć o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. To taki element polisy, który daje nam komfort, że jeśli zrobimy komuś krzywdę np. w czasie rekreacyjnej jazdy rowerem, to ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie. Oczywiście wypłacona kwota będzie nie wyższa niż suma gwarancyjna na polisie. Jeśli to nie zaspokoi roszczeń poszkodowanego, wtedy ubezpieczony z własnej kieszeni będzie musiał dopłacić różnicę.

Ubezpieczenia i ich rodzaje : osobowe i grupowe

Ubezpieczenie grupowe to polisa zawarta przez naszego pracodawcę. Obejmuje ona ochroną ubezpieczeniową pracowników, a często również ich rodziny. W ramach ubezpieczenia grupowego możemy liczyć na wypłatę w razie nieszczęśliwego wypadku lub choroby. Niezależnie czy zdarzenie miało miejsce w pracy czy poza nią. Ubezpieczenie grupowe często obejmuje świadczenia około rodzinne, czyli pieniądze są wypłacane w razie urodzenia się dziecka ubezpieczonemu lub śmierci rodzica lub teścia.

ubezpieczenie wypadkowe

Polisy na życie to ubezpieczenie wypłacane, gdy nas zabraknie pośród żywych. Wskazane przez nas osoby otrzymają pieniądze, które mogą przeznaczyć na spłatę kredytów lub innych zobowiązań, np. na uzupełnienie budżetu domowego czy edukację dzieci. Polisy na życie mogą być uzupełnione o opcje zdrowotne, w ramach których ubezpieczony może otrzymać świadczenie w razie zachorowania na ciężką chorobę, np. nowotwór, zawał serca, udar mózgu, itd. Zdarza się, że opcje zdrowotne można dokupić oddzielnie, jednak są to odosobnione przypadki.

Zwykle pieniądze z opcji zdrowotnych są wypłacane niezależnie od tego czy ubezpieczony podejmie leczenie, a świadczenie można przeznaczyć na dowolny cel. Raptem kilku ubezpieczycieli warunkuje wypłatę i wysokość świadczenia od tego czy i jakie leczenie ubezpieczony podjął. Zawsze należy to sprawdzić w warunkach ogólnych by nie było zaskoczenia w razie poważnej choroby.

Uszczerbek na zdrowiu

Gdyby okazało się, że po chorobie nie możemy pracować zarobkowo i pozostaje nam świadczenie rentowe. Renty są zwykle dużo niższe niż zarobki. Aby uzupełnić dziurę w budżecie domowym, a także zabezpieczyć pieniądze na rehabilitację czy dalsze leczenie, ubezpieczyciel może wypłacić pieniądze z tzw. niezdolności do pracy. Bardzo ważne jest by decydując się na taką opcję sprawdzić, czy obejmuje ona zdarzenia wypadkowe i chorobowe, gdyż coraz częściej renta jest spowodowana ciężką, przewlekłą chorobą.

Jak uzyskać odszkodowanie - rodzaje ubezpieczenia

Kalectwo wskutek nieszczęśliwego wypadku to opcja często wybierana przez osoby wykonujące ryzykowne zawody. W ramach tego ubezpieczenia, towarzystwo wypłaci pieniądze gdybyśmy utracili rękę czy palce w nieszczęśliwym wypadku. Pieniądze wypłacane w ww. sytuacjach powinny być w takiej wysokości by pozwolić na zakup protez, rehabilitację czy dostosowanie domu do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Gdy przydarza się nam uraz jak złamanie ręki, skręcenie, możemy liczyć na wypłatę odszkodowania w ramach ubezpieczenia uszczerbku na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku. Coraz częściej to ubezpieczenie jest rozszerzane o rehabilitację. Ubezpieczyciel może nam pomóc w zorganizowaniu rehabilitacji lub zwróci poniesione przez nas koszty rehabilitacji. Limit odpowiedzialności ubezpieczyciela jest określony w polisie.

Coraz częściej towarzystwa ubezpieczeniowe proponują klientom Assistance do polis na życie i zdrowie. W ramach assistance możemy liczyć na transport medyczny do placówki medycznej, zorganizowanie rehabilitacji czy domową wizytę lekarską. Należy pamiętać by przed podjęciem działań, skontaktować się z agentem lub centrum operacyjnym. Uzyskamy w ten sposób informacje w ramach jakiego limitu kwotowego możemy liczyć na pomoc, a także jakich procedur należy przestrzegać by tą pomoc otrzymać.

Przeczytaj również jak wybrać odpowiedniego ubezpieczyciela ?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia