Dogoterapia – to działa, nowe odkrycia nie tylko dla niepełnosprawnych. Pies podaje człowiekowi łapę – to nie jest przenośnia.

Większość z tych aktywności prawdopodobnie sprawia przyjemność twojemu psu, ale należy zwróć uwagę na to, że na przykład niektóre psy nie lubią być przytulane!!!

181

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

dogoterapia - pies podający łapę człowiekowi na wózku, to działa nie tylko jako przenośnia
dogoterapia - pies podający łapę człowiekowi na wózku, to działa nie tylko jako przenośnia

Jeśli się odprężasz, bawiąc się z psami lub oglądając ich urocze filmy w mediach społecznościowych, możesz być na dobrej drodze do dogoterapii. Interakcje z psami w takich formach mogą wzmacniać fale mózgowe związane z odpoczynkiem i relaksem – dogoterapia, nowe oblicze.

Emocjonalne korzyści jakie daje dogoterapia

Wiele badań wykazało emocjonalne, fizjologiczne i poznawcze korzyści płynące z interakcji ze zwierzętami. Emocjonalne interakcje szczególnie z psami dają efekty takie jak zwiększona energia, wzrost pozytywnych emocji czy zmniejszone ryzyko utraty pamięci. Dlatego interwencje wspierane przez zwierzęta są coraz częściej wykorzystywane w różnych dziedzinach. Poprzednie obserwacje często przyjmowały „holistyczne podejście, porównując nastrój ludzi lub poziomy hormonów przed i po spędzeniu czasu z psem”.

W nowym badaniu chcieliśmy dowiedzieć się, jak na nastrój wpływają konkretne działania — a nie tylko ogólna interakcja z psem. Zarówno poprzez obiektywne mierzenie aktywności mózgowej, jak i pytanie uczestników o ich subiektywne emocje. W badaniu wzięło udział 30 zdrowych dorosłych, którzy mieli średnio około 28 lat.

W ponurym, cichym pokoju każdy uczestnik wykonywał osiem czynności z 4-letnim, dobrze wyszkolonym, pudlem należącym do głównego autora badania. Działania obejmowały spotkanie, zabawę, karmienie, masowanie, pielęgnację, fotografowanie, przytulanie i spacer z psem.

dogoterapia - pies z niepełnosprawnym z protezami nóg
dogoterapia – pies zawsze wspiera osoby z niepełnosprawnością

Wyrównanie emocji, tonizacja – dogoterapia

Przed rozpoczęciem działań uczestnicy siedzieli i patrzyli na ścianę przez trzy minuty, aby zminimalizować wszelką stymulację, która mogłaby zaburzyć wyniki. Autorzy mierzyli fale mózgowe uczestników, używając EEG, przez trzy minuty podczas każdej czynności. Po każdym zadaniu autorzy dawali uczestnikom kilka minut na odpowiedzenie na ankiety dotyczące ich stanów emocjonalnych. Cały proces trwał około godziny.

Różne działania miały różny wpływ na fale mózgowe uczestników. Zabawa i spacer z psem zwiększały siłę oscylacji w paśmie alfa, co zwykle wskazuje na stabilność i relaks. Aktywność fali alfa została powiązana z poprawą pamięci i zmniejszeniem stresu psychicznego, zgodnie z badaniem. Pielęgnacja zabawa i delikatne masowanie psa były związane ze wzmocnioną oscylacją w paśmie beta. To wiąże się ze zwiększoną uwagą i koncentracją. Uczestnicy czuli się również znacznie mniej przygnębieni, zestresowani i zmęczeni po interakcji z pudlem.

Jak zabawa i obcowanie z psami wpływa na mózg? Chociaż nie wszyscy uczestnicy mieli własne zwierzęta, „ich sympatia do zwierząt prawdopodobnie motywowała ich chęć uczestnictwa w eksperymencie, potencjalnie wpływając na wyniki”. „Terapia wspomagana przez zwierzęta może być bardzo korzystna dla ludzi, którzy lubią przebywać wśród zwierząt.”

Jak wyglądają mechanizmy relaksacyjne w dogoterapii?

Pomijając zmiany w aktywności mózgowej zaobserwowane w badaniu, to badanie nie było przeprowadzone do ustalenia, jakie mechanizmy mogą łączyć interakcje z zwierzętami z obserwowanymi zmianami w aktywności mózgowej.

Jednakże kora przedczołowa, jeden z badanych regionów, jest uważana za zaangażowaną w przetwarzanie emocjonalne i społeczne. Oferuje możliwość, że emocjonalne lub społeczne wiązanie się ze zwierzętami mogłoby wpływać na aktywność w tym regionie. Ponadto, wcześniejsze badania sugerowały, że obniżone poziomy kortyzolu i podwyższenie poziomu oksytocyny mogą odgrywać rolę w fizjologicznych zmianach związanych z interakcjami człowiek-zwierzę.

Badanie miało pewne słabości, takie jak niska liczba uczestników badania. Także fakt, że nie mieli oni zaburzeń psychicznych, medycznych czy neurologicznych. Dodatkowo, badanie nie miało grupy kontrolnej, aby zobaczyć, czy działania, wykonane z człowiekiem zamiast psa, przyniosłyby podobne korzyści. Istotne, aby potwierdzić ważność tych wyników w przyszłych badaniach.

Dysonans!!!

Większość z tych aktywności prawdopodobnie sprawia przyjemność twojemu psu, ale należy zwróć uwagę na to, że na przykład niektóre psy nie lubią być przytulane!!!

———————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia