Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami domagają się spełnienia obietnicy. Chodzi o podniesienie renty socjalnej

W dniu dzisiejszym, przed siedzibą Sejmu, zgromadziła się grupa rozgoryczonych opiekunów osób z niepełnosprawnościami, domagając się natychmiastowego spełnienia obietnicy dotyczącej zrównania renty socjalnej z płacą minimalną.

245

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami domagają się spełnienia obietnicy. Na zdjęciu Pani Iwona Hartwich i jej syn Kuba
Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami domagają się spełnienia obietnicy. Na zdjęciu Pani Iwona Hartwich i jej syn Kuba

Ruch protestacyjny, który skupia opiekunów osób z niepełnosprawnościami oraz same osoby niepełnosprawne, przynosi swoje żądania wprost pod drzwi polskiego parlamentu. Powodem ich niezadowolenia jest brak realizacji obietnicy podniesienia renty socjalnej do poziomu minimalnej płacy krajowej, co miało miejsce w trakcie kampanii wyborczej.

Nie mogą odwracać się do nas plecami

Alicja Jochymek, jedna z głównych postaci tego ruchu, wyraża swoje rozczarowanie wobec polityków, którzy przed wyborami deklarowali poparcie dla ich sprawy, a teraz, będąc u władzy, nie spełniają obietnic. „Lansowali się na nas i naszych dzieciach z niepełnosprawnościami przed wyborami. Mamy wspólne zdjęcie z politykami, którzy teraz są u władzy, więc przecież minister rodziny, pracy, polityki społecznej czy szefowa sejmowej komisji polityki społecznej nie mogą odwracać się do nas plecami” – mówi Jochymek.

Sprawa podniesienia renty socjalnej jest niezmiennie aktualna od wielu miesięcy. Grupa protestujących domaga się podniesienia renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do poziomu minimalnej płacy krajowej, czyli 4242 zł brutto. Ta żądanie jest ugruntowane obywatelskim projektem ustawy, który zyskał poparcie premiera Donalda Tuska.

Jednakże, mimo obietnic i wsparcia, opiekunowie osób z niepełnosprawnościami czują się zawiedzeni. „Mamy już dość wycieczek do Warszawy. Liczyliśmy, że po zmianie władzy, nie będziemy musieli znów protestować w walce o godne życie” – podkreśla Jochymek. Alicja Jochymek wyraża nadzieję, że premier zareaguje na wysłany przez nich list otwarty. Podkreśla, że grupa protestujących popierała obecną koalicję rządzącą i nie wyobraża sobie, by zostali przez nią zawiedzeni.

Wielu protestujących przed siedzibą Sejmu wyraża swoje rozczarowanie i żal wobec marszałka Sejmu Szymona Hołowni oraz pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasza Krasonia. Głównym powodem ich rozgoryczenia jest decyzja podjęta przez sejmową komisję w dniu 5 marca. Wówczas komisja odrzuciła wniosek o skierowanie obywatelskiego projektu do drugiego czytania w Sejmie, bez wcześniejszej debaty nad projektem.

Spośród posłów i posłanek koalicji rządzącej, poparcie dla wniosku wyraziła jedynie Iwona Hartwich z Koalicji Obywatelskiej, która była również pomysłodawczynią tego projektu.

Z kolei Szymon Hołownia wskazał, że praca nad obywatelskim projektem musi być połączona z propozycją rządową. Podczas swojej wypowiedzi, powołując się na rozmowy z Łukaszem Krasoniem, marszałek Sejmu zapewnił, że rząd pracuje nad rozwiązaniem tej sprawy w sposób, który pozwoli na sfinansowanie projektu, zamiast składania obietnic.

„Rząd ma pełną świadomość powagi sytuacji i podjętych zobowiązań i jak rozmawiałem z ministrem Krasoniem pracuje dzień i noc, żeby do tego doprowadzić. W taki sposób, który pozwoli nam to sfinansować, a nie złożyć obietnice” – mówił marszałek Sejmu.

Jednak Alicja Jochymek podkreśla, że rząd nie ma powodu do pracowania nad niczym innym, ponieważ obietnica dotyczyła uchwalenia obywatelskiego projektu.

Iwona Hartwich: „Dla nich ten projekt powinien być zrobiony na wczoraj”

Niewątpliwie główną postacią w tej walce jest Iwona Hartwich, posłanka Koalicji Obywatelskiej która od początku angażuje się w obronę praw osób niepełnosprawnych. Hartwich zapewnia, że będzie działać z protestującymi i będzie walczyć o jak najszybsze uchwalenie ustawy.

W kontekście dyskusji dotyczącej podniesienia renty socjalnej, posłanka Iwona Hartwich zaznacza, że przyjęcie proponowanej ustawy wymagałoby nowelizacji świadczenia wspierającego, które jest wielokrotnością renty socjalnej. Wskazuje również na konieczność uwzględnienia skutków tak znaczącej podwyżki świadczenia – m.in zmianę dotychczasowego mnożnika.

Jednakże, Hartwich nie zgadza się z argumentacją Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami, które uważa, że wprowadzenie obywatelskiej ustawy może prowadzić do niesprawiedliwego traktowania różnych grup osób z niepełnosprawnościami. Dr Krzysztof Kurowski z w.w forum wyraża obawy, że wejście ustawy w życie mogłoby naruszyć podstawowe zasady sprawiedliwości społecznej i równości. Według niego „w grupie rencistów znalazłyby się osoby w gorszej sytuacji życiowej z powodu niepełnosprawności, niż te, które pobierają rentę socjalną.”

Hartwich kontrargumentuje, zauważając, że jest to stanowisko władz organizacji, a nie jednostek, które ją reprezentują. Podkreśla, że niektórzy z członków Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami pomagali w zbieraniu podpisów pod projektem o podniesieniu renty socjalnej. Jednocześnie podkreśla konieczność rozwiązania problemów najbardziej potrzebującej grupy społecznej, ale nie wyklucza pomocy dla kolejnych grup osób niepełnosprawnych.

Protestujący nie wykluczają dalszych działań, w tym zaostrzenia protestów pod koniec kwietnia, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione. „Ta sprawa nie może utknąć w miejscu, bo osoby z niepełnosprawnościami nie mogą żyć w skrajnym ubóstwie” – podkreśla Alicja Jochymek.

W miarę eskalacji napięcia i frustracji wśród opiekunów osób z niepełnosprawnościami, politycy stają w obliczu konieczności podjęcia natychmiastowych działań, aby zapewnić godne życie tej grupie społecznej. Czas pokaże, czy obietnice zostaną spełnione, czy też protestujący będą musieli kontynuować swoją walkę o prawa osób niepełnosprawnych.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia