Zmiany w przepisach – obowiązkowe wyposażenie aut

740

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zmiany w przepisach

Zmiany w przepisach – obowiązkowe wyposażenie aut

Unia Europejska, a w zasadzie jej urzędnicy cały czas pracują nad projektem, który w założeniu ma poprawić poziom bezpieczeństwa na drogach. Mowa tutaj przede wszystkim o systemach, które mają wspomagać kierowcę i zapobiegać niebezpiecznym zdarzeniom występujących  podczas codziennej jazdy samochodem. Zmiany te mają obowiązywać od maja 2018 oku i mają być wprowadzone w ramach nowelizacji Ogólnego rozporządzenia o bezpieczeństwie. Wiele osób obawia się, że zmiany w przepisach dotyczące zwiększenia liczby obowiązkowych systemów bezpieczeństwa w nowych samochodach, podniosą ich cenę.

Zmiany w przepisach – co może się zmienić

W nowelizacji, która może wejść w życie już w maju urzędnicy chcą zamieścić zapis mówiący o tym, że w samochodach montowane mają być seryjnie aktywne systemy bezpieczeństwa w większej ilości. Zadaniem tych systemów jest ostrzeganie kierowcy przed potencjalnym zagrożeniem, a w razie konieczności także wspomaganie go w celu uniknięcia groźnego zdarzenia. Mowa tu przede wszystkim o dwóch systemach. Pierwszy z nich ma za zadanie zapobiegać nieplanowanemu zjazdu z pasa ruchu na przykład  w sytuacji kiedy kierowca zaśnie podczas jazdy. Drugi z systemów ma za zadanie zapobiegać zderzeniom czołowym. Producenci samochodów popierają te zmiany twierdząc, że aktywne systemy, w większym stopniu niż pasywne, uchronią nas przed niebezpiecznymi zdarzeniami na drodze.

Zmiany w przepisach – jakie poniesiemy koszty

zmiany w przepisach
Według testów najlepsze systemy stosuje obecnie Subaru

Wielu kierowców obawiają  się tych zmian, przede wszystkim ze względu na ryzyko wzrostu cen nowych samochodów oferowanych w salonach sprzedaży. Wspomniane wyżej systemy są oferowane jako dodatkowe wyposażenie w nowych samochodach od kilku lat jednak trzeba za nie dopłacić. Wysokość tej dopłaty jest zależna od producenta samochodu. Im droższy jest samochód tym większa jest dopłata. Jednak uśredniając obecne ceny dopłata za aktywne systemy bezpieczeństwa wacha się od 1700 zł do 2500 zł. Producenci nie  ukrywają, że w przypadku obowiązkowego montowania aktywnych systemów w samochodach ich cena może nieznacznie podskoczyć.

Niejednokrotnie padają także pytania odnośnie skuteczności tych systemów. Z przeprowadzonych testów wynika, że wiele zależy od producenta samochodu. Takie testy przeprowadza między innymi europejskie Euro NCAP oraz amerykański IIHS. Wynika z nich, że obecnie najlepsze systemy stosuje Subaru we wszystkich swoich modelach.

Zobacz też: Nowe przepisy odsunięte w czasie. Kiedy CEPIK 2.0 zadziała?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia