Opel Corsa A – 36 lat od debiutu

947

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Opel Corsa A - źródło: wikipedia, Rudolf Stricker
Opel Corsa A - źródło: wikipedia, Rudolf Stricker

Opel Corsa A – 36 lat od debiutu

Opel Corsa A był pierwszym modelem samochodu, którego następców możemy oglądać na drogach do dnia dzisiejszego. Obecnie jestem jednym z najbardziej popularnych modeli w klasie małych samochodów. Przez 36 lat doczekaliśmy się pięciu generacji Corsy. Dziś przypomnimy historię pierwszej generacji produkowanej od listopada 1982 do 1993 roku. Oficjalna sprzedaż rozpoczęła się w 1983 roku. W momencie premiery Corsa była najmniejszym autem w ofercie niemieckiego producenta. Za największych konkurentów uznawany był Volkswagen Polo, Fiat Uno, Ford Fiesta i Renault 5.

Opel Corsa A – źródło: wikipedia, Charles01

Opel Corsa A – ekspansja na Europę

W latach rozwoju motoryzacyjnego przełomu lat 90-tych, koncerny samochodowe, aby być konkurencyjne musiały mieć w ofercie coraz większą ilość modeli z różnych segmentów. Badania rynkowe pokazały, że jest zapotrzebowanie na auta małe i tanie. Niemcy bardzo chcieli zdobywać zagraniczne rynki tym samochodem. Jednym z ważniejszych dla nich rynków była Hiszpania w której rozpoczęto również produkcję modelu. Wybór miejsca fabryki był spowodowany polityką Hiszpanów, którzy otwierali rynek sprzedaży tylko dla tych producentów, którzy również i produkcję prowadzili w Hiszpanii. Premiera samochodu miała miejsce w Saragossie, kiedy to król Hiszpanii Juan Carlos I wyjechał Corsą z hali fabrycznej.

Opel Corsa A – źródło: wikipedia, Charles01

Opel Corsa A – planowany latami

Pod koniec lat 60-tych zaprezentowano pierwsze szkice małego Opla. Nie był to jednak priorytetowy projekt.  Skupiano się bardziej na rozwoju aktualnych modeli. Prace nad Corsą ruszyły ostatecznie kilka lat później i pod koniec lat 70-tych pojawiły się pierwsze prototypy. Po przejechaniu 2,5 milionów kilometrów różnymi egzemplarzami zdecydowano się na dopracowanie karoserii i rozpoczęcie produkcji. Z początku były oferowane dwie wersje nadwozia 3- i 5-drzwiowa. Następnie wprowadzono do oferty 2- i 4- drzwiowe sedany. W ciągu całego okresu produkcji do wyboru były aż 22 jednostki napędowe. Część przechodziła modernizacje, a część była całkowicie nowa. Najmniejszy silnik był o pojemności 1 litra o mocy 45KM. Najmocniejsza wersja generowała 101 KM z pojemności 1,6 litra. Były również dostępne silniki diesla z Isuzu o mocy 50KM.

Opel Corsa A – źródło: wikipedia, Ecogarf

Zobacz także Auto z historią – Opel Ascona B

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia