Jesienią uważaj na zwierzęta na drogach!

2365

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jesienne podróże - na co zwrócić uwagę?

Jesienią uważaj na zwierzęta na drogach!

Jesienią widoczność na drodze bardzo często spada niemal do zera. Mgła, deszcz oraz wiatr skutecznie utrudniają życie kierowcom i powodują ogromne zagrożenie na drodze. Jeśli do tego dołożymy śliską nawierzchnię i zwierzęta na drogach bardzo łatwo możemy przewidzieć skutki. Czy możemy skutecznie ochronić się przed zwierzętami? Z pewnością nie, ale zawsze możemy zachować szczególną ostrożność.

Zwierzęta na drogach – dlaczego jesienią stanowią szczególne zagrożenie?

zwierzęta na drogachW 2017 roku zwierzęta na drogach były przyczyną 334 wypadków w których zginęło aż 14 osób. Aby uniknąć tego zagrożenia kierowcy szczególnie jesienią powinni zachować szczególną ostrożność. To właśnie w tym czasie zwierzęta wychodzą z lasu w poszukiwaniu pożywienia. Szczególnie niebezpieczne są kręte drogi, przy których znajduje się las. Bardzo często w takich miejscach pojawiają się sarny, jelenie, dziki i lisy. Zwierzęta na drogach pojawiają się najczęściej wcześnie rano lub wieczorem, jednak przez cały dzień powinniśmy dokładnie obserwować drogę. Pamiętajmy, że zderzenie nawet z niewielkich rozmiarów zwierzęciem może zakończyć się tragicznie.

Zwierzęta na drogach a odszkodowanie

zwierzęta na drogachWarto zwrócić uwagę na fakt, iż w przypadku uszkodzenia pojazdu na skutek zderzenia ze zwierzęciem nie należy nam się żadne odszkodowanie. W takich sytuacjach możemy liczyć jedynie na własne Auto Casco. Jeśli jednak do wypadku doszło na drodze oznaczonej znakiem A18b „dzikie zwierzęta” nie mamy nawet najmniejszych szans na odszkodowanie. W takich przypadkach pretensje możemy mieć wyłącznie do siebie.

Inaczej sprawa wygląda w sytuacji, kiedy podczas zderzenia ze zwierzęciem ktoś ucierpi. Wtedy z polisy NNW zostanie wypłacone odszkodowanie.

Zwierzęta na drogach – Jak się przed nimi uchronić?

zwierzęta na drogachChoć nie ma możliwości, aby usunąć zwierzęta z dróg, to zawsze możemy starać się przed nimi uchronić. Zalesione tereny, godziny poranne lub wieczorne oraz kręte, wąskie drogi. W takich miejscach jest największe prawdopodobieństwo spotkania dzikiej zwierzyny. Dodatkowo warto pamiętać, iż zwierzęta na drogach bardzo często pojawiają się stadami. Jeśli widzimy więc jedną sarnę, bardzo prawdopodobne, że za chwilę pojawi się całe stado.

Aby zwierzęta na drogach nie były dla nas zagrożeniem musimy jechać z dozwoloną prędkością, obserwować całe otoczenie oraz być gotowym do hamowania. Przy spotkaniu z dziką zwierzyną warto spróbować ominąć przeszkodę i od razu hamować. Najgorsze, co można zrobić to włączyć światła. Jasne światło sprawia, że zwierzęta tracą orientację i stają w bezruchu. Dla kierowcy jest to najgorsza możliwa sytuacja.

Przeczytaj również:

Życzliwość na polskich drogach

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia