Omijanie szlabanu na przejeździe – co nam grozi

Kierowcy często łamią przepisy, omijając szlabany na przejeździe. Przejazd kolejowy jest bardzo niebezpieczny. Grozi za to mandat. Ustawa Prawo o ruchu drogowym reguluje jego omijanie.

376

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zderzenie pociągów w Korzybiu

Omijanie szlabanu na przejeździe – co nam grozi

Przejazd kolejowy to bardzo niebezpieczne miejsce na drogowej mapie. To właśnie tam bardzo często dochodzi do śmiertelnych wypadków. Dzieje się tak nie tylko na przejazdach niestrzeżonych, ale także na przejazdach strzeżonych uznawanych za bezpieczne. Niestety w wielu przypadkach do wypadków dochodzi z winny samych kierowców, którzy w bezmyślny sposób omijają zamknięte szlabany i wjeżdżają na przejazd kolejowy pomimo, że przejazd jest zabroniony. Właśnie wtedy dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Powodów takiego zachowania jest kilka, ale najczęściej pojawiający się to pośpiech. Za takie zachowanie grozi nam mandat. Omijanie szlabanu na przejeździe to przede wszystkim zachowanie bardzo nieodpowiedzialne i niebezpieczne.

Omijanie szlabanu na przejeździe – jak należy postępować

zderzenie pociągów w Korzybiu

Odpowiedni sposób zachowania w rejonie przejazdu kolejowego wynika oczywiście z ustawy Prawo o ruchu drogowym. Choć nie ma tam konkretnego rozdziału w odniesieniu do przejazdów kolejowych to w tej sytuacji możemy powoływać się na artykuł 28 ustęp 1 tejże ustawy. Wedle tych przepisów kierowca jest obowiązany zachować szczególną ostrożność podczas zbliżania się do przejazdu kolejowego. To na kierowcy spoczywa obowiązek upewnienia się czy nie nadjeżdża pociąg. Ponadto w rejonie przejazdu kierowca jest obowiązany zachować odpowiednią prędkość do aktualnych warunków. Prędkość ta ma umożliwić zatrzymanie się przed nadjeżdżającym pociągiem lub zamykającym się szlabanem. Bezpieczeństwo na przejeździe to podstawa.

Omijanie szlabanu na przejeździe – możemy dostać mandat

Za niestosowanie się do obowiązujących przepisów i stwarzanie niebezpieczeństwa możemy dostać mandat. W kwestii kar finansowych ustawodawca określa kilka sytuacji niebezpiecznych. Za objeżdżanie opuszczonych zapór kolejowych możemy w najlepszym przypadku zostać ukarani mandatem karnym w wysokości 300 złotych. Jeżeli pomimo braku możliwości kontynuacji jazdy za przejazdem kolejowym wjedziemy na przejazd musimy się liczyć z mandatem w wysokości 300 złotych i 2 punktami karnymi. Jeżeli zdecydujemy się z kolei ominąć pojazd oczekujący na podniesienie zapór dostaniemy mandat w wysokości 250 złotych. Pamiętajmy także o zakazie wyprzedzania w obrębie przejazdu oraz bezpośrednio na nim. Za taki wybryk możemy dostać mandat w wysokości 300 złotych. Kara finansowa to jednak najłagodniejsza sytuacja. Wyżej wspomniane zachowanie może  doprowadzić nawet do śmiertelnego wypadku. 3 rzeczy przed podróżą pociągiem.

Zobacz również: Przejazd kolejowy – zatrzymaj się koniecznie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia