Subaru Levorg 1600 Boxer  Turbo CVT – koniec diesli

953

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Subaru Levorg 1600 Boxer  Turbo CVT

Subaru Levorg 1600 Boxer  Turbo CVT

Subaru od pewnego czasu wycofuje się ze skrzyń manualnych i automatycznych. Idea jest taka by wszystkie Subaru mają mieć bezstopniowe przekładnie i napęd lineartronic. Bezstopniowe czyli znane powszechnie jako CVT, czemu tak? Podejrzewam że technologia ich produkcji została tak dopracowana że obecnie mają one średnią żywotność ponad 200tys km. W Subaru Levorg 1600 Boxer  Turbo CVT jest to niemal doskonałe rozwiązanie. Nie wszyscy jednak pamiętają Audi i ich tiptronic, to podobna idea ale kosztowała markę bardzo dużo stresów, ich skrzynie przez pierwsze lata sprawiały mnóstwo kłopotów.  Subaru postanowiło też wycofać z oferty diesle które po 10 latach nadal sprawiały kłopoty. Tak więc mamy najlepszą niemal bezawaryjną skrzynię bezstopniową i benzynowego boksera, taki tandem jest najprostszy, najmniej awaryjny ale też najbardziej ekonomiczny w trakcie użytkowania. To już ponad 3 lata od kiedy to rozwiązanie gości u nas na rynku i nie słychać o większych problemach.

Subaru Levorg 1600 Boxer  Turbo CVT
Subaru Levorg 1600 Boxer  Turbo CVT ma permanentny napęd 4×4 fot. paweł kubalski

Subaru Levorg 1600 Boxer  Turbo CVT – Silnik/napęd

Pierwszy silnik zaprojektowany przez Subaru w duchu downsizingu, duch duchem a tradycja tradycją. Układ cylindrów jest przeciwsobny w tradycyjnej liczbie czterech, inaczej być nie mogło. Subaru swą stabilność zawdzięcza między innymi silnikowi w układzie boxer znakomicie obniżającemu środek ciężkości. Silnik ma oczywiście po 4 zawory na każdy cylinder oraz bezpośredni wtrysk benzyny, stosunek średnicy cylindra do skoku tłoka jest podkwadratowy tzn skok jest dłuższy od średnicy. Takie proporcje zawsze wskazują na niskoobrotowość i większy moment niż moc. Charakter tego silnika z natury jest spokojny a nie wyczynowy, 170KM pomiędzy 4800 a 5600 obr/min natomiast moment obrotowy to 250Nm już od 1800 obr/min.

Te dane nie szokują, mam nadzieję że 106KM z litra nie jest ostatecznym słowem Subaru. Nawet Alfa Romeo z 1,4 turbobenzyny daje 170KM czyli 121KM z litra i to już od dobrych 8 lat. Nawet przy takim stosunku ten silnik powinien mieć ponad 190KM więc gorąco wierzę że taka firma jak Subaru chce po prostu dozować emocje i pojawią się następne wersje mocy. Subiektywnie to miałem wrażenie że ten silnik jest po prostu zdławiony i wystarczy chiptuning by wydobyć bestię, wynik 9s do 100km/h nie jest zły bo lepszy o pół sekundy od poprzednika ale… Skrzynia biegów nie jest skrzynią biegów. Lineartronic jest naprawdę skrzynią bezstopniową i czasem daje szokujące doznania bo jak nazwać inaczej sytuację gdy lekko wciskamy pedał gazu a silnik np. ustala obroty na 2500 na minutę a zamiast obrotów rośnie prędkość.

Subaru Levorg 1600 Boxer  Turbo CVT – czy warto?

Skrzynia tak kombinuje by silnik pracował najefektywniej. Może to supernowoczesne rozwiązanie ale ja wolę trybiki jak się zmieniają i kręcą ale Subaru ostatnio forsuje Lineatronic gdzie się da. Na szczęście ma tryb biegów wirtualnych i można wymusić jej pracę jak zwykłego automatu i wtedy nasze doznania pozostaną w duchu konserwatywnym. Oczywiście napęd jest symetryczny czyli masa podzespołów jest przy symetrii wzdłuż czy wszerz taka sama. Najważniejsze że mamy to co w Subaru jest bezkonkurencyjne, permanentny napęd na 4 koła. Zawsze i wszędzie a to przy nisko położonym środku ciężkości daje nam fantastyczne poczucie że prawa fizyki nas nie dotyczą.

Subaru Levorg 1600 Boxer  Turbo CVT
Subaru Levorg 1600 Boxer  Turbo CVT ma deskę zaprojektowaną w stylu USA fot. paweł kubalski

Subaru Levorg 1600 Boxer  Turbo CVT – Zawieszenie/koła

Zawieszenie jest klasyczne czyli przód kolumny MacPhersona z tyłu belka skrętna. Są to elementy trwałe nie przysparzające kłopotów eksploatacyjnych jak zawieszenia wielowahaczowe. Zapewnia komfort i dobre trzymanie się drogi a przy połączeniu z 4×4 daje świetne wrażenia. Hamulce z przodu tarcze wentylowane a z tyłu również i koła 225/45×18 co powoduje dodatkowe zwiększenie przyczepności. Nie zaobserwowaliśmy zwiększonego hałasu jaki zwykle dobywa się z niskoprofilowych kół do wnętrza kabiny choć słychać było lamelki naszych zimowek które jakby szeptały „wgryzamy się w podłoże, czuj się bezpiecznie”.

Jazda daje dużo radości jedyne zastrzeżenie jakie mamy to układ kierowniczy. Jest zbyt bezpośredni i czuły przez co auto w koleinach a takie występują często na polskich drogach, trochę pływa. Subiektywne odczucia co do pracy zawieszenia są takie że mi po prostu brakowało regulowanych amortyzatorów z możliwością przynajmniej 2 nastawów twardości. Jest to uwaga która może być bardzo istotna w wersjach z mocniejszym silnikiem. Tym autem można przycisnąć więc twardość zawieszenia może być kluczowa w trakcie puszczenia wodzy fantazji. W obecnych czasach dopłata do takich amortyzatorów z reguły jest w okolicy 4tys zł co przy cenie auta powyżej 115tyz zł nie robi wrażenia.

Subaru Levorg 1600 Boxer  Turbo CVT
Subaru Levorg 1600 Boxer  Turbo CVT ma 4×4 ale jest nisko zawieszony fot. paweł kubalski

Subaru Levorg 1600 Boxer  Turbo CVT – Ekonomia

I tu mam jedyne zastrzeżenie do Levorga. O ile jedziemy spokojnie to możemy liczyć na 7,5L/100km średniego zużycia co przy ponad półtorej tony jest ok to przy przestawieniu napędu na tryb Sport i przyciśnięciu liczmy się że 10L to będzie mało. Podejrzewam że główna zasługa takiego zużycia to Lineatronic. Ja poproszę o zwykłą ręczną sześciobiegową skrzynię choć w opcji a automat dwusprzęgłowy bo to idealnie uzupełni charakter auta a wtedy można będzie się w nim zakochać bez pamięci. Tak czy inaczej jest to rasowe Subaru i niech nikogo kształt kombi nie zwiedzie.

zobacz Subaru XV

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia