Peugeot 208 PureTech 82KM – auto miejskie.

0
299
Peugeot 208 PureTech 82KM

Peugeot 208 PureTech 82KM manual

Pomimo niewielkiej pojemności bo 1200 cm3 i jedynie 3 cylindrów Peugeot 208 PureTech 82KM motorek ma nadzwyczaj szeroki zakres obrotów. To miłe zdziwienie bo nie wspomaga go turbo. Moment zaczyna się u dość nisko jak na atmosferyczny silnik a kończy nie wiadomo gdzie. Na chwilę obecną jest to jeden z najlepszych silników w klasie. Występuje od najsłabszej przez nas testowanej aż do 150KM czyli prawie dwa razy więcej. Ja niestety nie mogę się przyzwyczaić do brzmienia 3 cylindrów, to mi przypomina pralkę wirnikową.

Niestety księgowi rządzą, 3 cylindry są tańsze w produkcji od 4 a mała pojemność jest nadrabiana sprężarką(w naszej testówce niestety nie). Dla tych co nie są techniczni wyjaśniam że za dynamikę i elastyczność odpowiada moment obrotowy a ten bierze się z pojemności. Z pojemności bo chodzi o ilość powietrza do spalania mieszanki, to możemy oszukać wtłaczając za pomocą sprężarki więcej powietrza do cylindrów. Nasze auto jest małe i lekkie i nawet nie czuć braku doładowania.

Peugeot 208 PureTech 82KM

Peugeot 208 PureTech 82KM – Silnik/skrzynia

Silnik od „downsizingowej pralki”, przepraszam ale irytują mnie trzycylindrówki zwłaszcza o małej pojemności. Oczywiście tutaj wygląda to przyzwoicie, silnik ma duży moment obrotowy bo 118 Nm i to już przy 2750 obr/min. Jeśli dodamy do tego 82KM dostępnych już przy 5800 obr/min to jest super. To wszystko przenoszone jest na koła przednie za pomocą 5 biegowego mechanizmu ze zmianą biegów w postaci naszej ręki i nogi czyli sprzęgło i lewarek. Na szczęście skrzynia działa lekko i precyzyjnie więc nie ma stresu nawet w korkach. Szkoda że nawet w opcji brak automatu.

Peugeot 208 PureTech 82KM

Peugeot 208 PureTech 82KM – zawieszenie /koła/hamulce

Hamulce oczywiście z tyłu bębny a z przodu wentylowane raczej trudno jest zmusić do faddingu, są odporne na przegrzewanie. Skuteczność hamowania poza sztywnym zawieszeniem idealnie wspomagają koła 195/60×17 czyli o profilu raczej sportowym. Trzeba uważać na wyboje i dziury, łatrwo przeciąć tak niską oponę. Zawieszenie z przodu McPherson z amortyzatorami gazowymi a z tułu belka półskrętna ze stabilizatorem skrętnym i oczywiście amortyzatory gazowe. Jest to tak dobre zawieszenie, pomimo cywilnego nastawienia działa pół-sportowo, daje komfort przy dużej przyczepności.

Peugeot 208 PureTech 130 manual – Ekonomia

Oczywiście daleko mu do deklaracji producenta natomiast średnie na poziomie 6,2l/100km jest realne dzięki niskiej masie auta I dobrze dobranym przełożeniom skrzyni ale też elastyczności silnika. Jeśli spokojnie pojedziemy w trasę to przy 90km/h wyrobimy się w 4.3l/100 km ale przy prędkości autostradowej będzie to już 6.0l/100 km. Generalnie auto jest godne uwagi jeśli ktoś ma dosyć niemieckiej motoryzacji. Francuzi mają taki wciągający styl.

zobacz większego brata Peugeot 308