Jakimi samochodami jeżdżą Polacy?

400

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Palenie papierosów podczas jazdy samochodem

Jakimi samochodami jeżdżą Polacy?

Z badań wynika, że Polacy najchętniej kupują auta używane z importu. W tym roku do Polski sprowadzono już pół miliona używanych aut, a rok się jeszcze nie skończył. Statystyczny wiek sprowadzonych w tym roku aut wynosi 11 lat i 7 miesięcy. Jest to mniej niż średnia w 2018 r., która wyniosła blisko 15 lat.

Jakimi samochodami

Z badania opinii „Rynek samochodów używanych w Polsce – doświadczenia i oczekiwania Polaków” zrealizowanego przez Kantar TNS na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWiLP) wynika, że 29 proc. ankietowanych poszukuje na rynku wtórnym samochodu o wartości nieprzekraczającej 10 tys. zł. 35 proc. badanych jest gotowe zapłacić od 10 do 20 tys. zł, a 33 proc. uważa, że zakup dobrego i sprawdzonego auta używanego to wydatek pomiędzy 20 a 50 tys. zł. Tylko 3 proc. Polaków staje się właścicielami samochodów z rynku wtórnego o wartości powyżej 50 tys. zł.

Samochody jakie wybierają Polscy kierowcy

Psycholog biznesu dr Leszek Mellibruda uważa, że dla Polaków bardzo ważnym elementem jest wizerunek marki. „Dlatego wolą kupić starszy i tańszy samochód znanej marki i dzięki temu móc się wyróżnić, niż nowszy, mniej popularnej” – wskazał. Jego zdaniem innym czynnikiem jest chęć użytkowania samochodu w krótkim okresie. „Dla wielu rodzin zakup taniego samochodu wynika z faktu, iż jest to drugi lub kolejny samochód. Główną rolę odgrywa w tym przypadku cena, a nie walory techniczne auta” – zaznaczył.

Jakimi samochodami

„Poza tym, dla Polaków kwestia ochrony środowiska nie jest tak istotna jak w krajach Europy Zachodniej. Nie nauczyli się więc kupować droższych samochodów ekologicznych. Inny powód to podejście ludzi młodych. Dla nich najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze samochodu jest cena i nie zwracają uwagi na jego wiek” – podkreślił Mellibruda.

Tańsze, ale mniej bezpieczne

Z kolei w opinii psychologa Jacka Santorskiego, to że Polacy nie planują przeznaczyć wysokich kwot na zakup samochodu, może wynikać z hierarchii ważności wydatków. Jak wskazał, Polacy coraz częściej wolą przeznaczyć pieniądze na kupno domu czy mieszkania i zatroszczyć się o przyszłość swoich dzieci. „Samochód przestał być takim symbolem prestiżu jak kiedyś; najważniejsze jest to, aby był sprawny” – zaznaczył. Dodał jednocześnie, że Polacy mniejszą wagę przywiązują do kwestii bezpieczeństwa niż chociażby Skandynawowie, a co za tym idzie, decydują się na tańsze, ale mniej bezpieczne auta.

Przeczytaj To już pewne – nowe znaki drogowe informujące o odcinkowym pomiarze prędkości

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia