Kasza jaglana ma zarówno swoich zagorzałych przeciwników, jak i wiernych fanów. Często sięgają po nią zwłaszcza weganie oraz osoby cierpiące na celiakię i nadwrażliwość na gluten. Kasza ta nie zawiera nawet śladowych ilości tej substancji. Ci, którzy za nią nie przepadają, wskazują na lekko gorzkawy smak tej kaszy. Można się go jednak pozbyć w bardzo prostu sposób. Wystarczy wypłukać ją przed ugotowaniem pod bieżącą wodą, naprzemiennie zimną i gorącą. „Jaglankę” możemy wykorzystać jako bazę dla mnóstwa pysznych i wartościowych potraw. Oto garść ważnych informacji na temat kaszy jaglanej, o których być może nie wiedzieliście, a powinniście!
Właściwości prozdrowotne kaszt jaglanej – posłuchaj audycji w programie „Na zdrowie”
Kasza jaglana – wartości odżywcze
Popularna „jaglanka” jest najstarszą odmianą kaszy, jaka powstaje w naszym kraju. Wytwarza się ją z prosa. W Europie była znana już od czasów neolitu. Dziś kaszę jaglaną możemy znaleźć w niemal każdym sklepie. Wydaje się jednak że wciąż jest niedoceniana przez polskich konsumentów. Niesłusznie! Kasza jaglana uchodzi bowiem za najzdrowszy w naszym kraju! Kasza jaglana znajduje się również w ścisłej światowej czołówce pod względem właściwości prozdrowotnych. To prawdziwa bomba witaminowa i mikroelementowa. Z tego powodu możemy śmiało traktować ją nie tylko jako produkt spożywczy, ale wręcz jako lekarstwo. Jest przy tym całkowicie bezpieczna pod względem alergologicznym. Nie znajdziemy w niej żadnych alergenów! Przy mnóstwie prozdrowotnych właściwości, kasza jest również niskokaloryczna. Możemy więc zajadać się nią praktycznie bez ograniczeń. W dodatku niewiele kosztuje!
Kasza jaglana jest bogatym źródłem witaminy B oraz witamin z grupy B, które uczestniczą w budowaniu naszej odporności. Zawiera też spore ilości miedzi i żelaza. Jest więc naszym potężnym orężem w przeciwdziałaniu anemii. Paradoksalnie, niepełnowartościowa dieta to przede wszystkim domena krajów wysoko rozwiniętych. Jedzenie dużych ilości kalorycznych „zapełniaczy” żołądka stanowi dla nas prostą drogę do anemii. Co więcej, żelazo zawarte w kaszy jaglanej jest dużo łatwiej przyswajalne niż to zawarte w wątróbce! Kasza jaglana zawiera również największą ilość krzemu spośród wszystkich produktów roślinnych dostępnych w naszym kraju. Ze względu na zawartości krzemu, „jaglanka” powinny polubić ją osoby zmagające się z dolegliwościami skórnymi. Pierwiastek ten gwarantuje nie tylko zdrowie skóry, włosów i paznokci. Zapobiega również odwapnieniu kości! A to, jak wiemy, może łatwo doprowadzić do osteoporozy. Krzem jest też ważnym czynnikiem regulującym metabolizm.
Kasza jaglana – nie tylko dla bezglutenowców
Mało kto wie, że regularne spożywanie kaszy jaglanej może skutecznie zapobiegać infekcjom wirusowym i bakteryjnym, a nawet nowotworom. Ma to związek z silnymi właściwości zasadotwórczymi tego produktu. Kwasowy odczyn naszych płynów ustrojowych jest znakomitym środowiskiem do rozwoju bakterii, wirusów, ale również komórek rakowych. Kasza jaglana przeciwdziała skutecznie przywraca naszemu organizmowi właściwe pH. Co istotne, kasza jaglana wspomaga też pamięć i koncentrację dzięki zawartości lecytyny. Jej regularne spożywanie wskazane jest przy każdej wzmożonej aktywności umysłowej. Wcale nie musimy kupować suplementów diety zawierających lecytynę sojową! Do swojej diety kaszę jaglaną powinny włączyć zatem nie tylko osoby starsze, ale pracownicy umysłowi, uczniowie, studenci i.. kierowcy! Dodajmy jeszcze, że lecytyna uczestniczy w regulacji poziomu cholesterolu we krwi. Tak zupełnie przy okazji. I jak, przekonaliście się już do poczciwej „jaglanki”?