Astma oskrzelowa – co warto wiedzieć?

285

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Astma oskrzelowa

Duszności, ból w klatce piersiowej, suchy kaszel – astma oskrzelowa bywa uporczywa. Aktualnie uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych, której nie można całkowicie wyleczyć. Dzięki skutecznym środkom można jednak zminimalizować objawy niemal do zera. Wiele zależy m.in. od stopnia zaawansowania choroby.

Astma oskrzelowa – co to jest?

Pierwsze przesłanki dotyczące choroby pojawiły się już w starożytności. Niegdyś w medycynie tę dolegliwość określano jako „astma sercowa”, lub „dychawica”, dlatego też, by nie mylić pojęć, używało się pełnej nazwy „astma oskrzelowa”. Dziś używa się krótkiego terminu „astma”. Jest to przewlekła, nieuleczalna i zapalna choroba dróg oddechowych. Charakteryzuje się niekontrolowanymi skurczami oskrzeli, kiedy w drogach oddechowych gromadzi się śluz. Bardzo duży procent zachorowań występuje m.in. u dzieci i osób palących. Im szybciej i skuteczniej wdrażane jest leczenie, tym dolegliwość można łatwiej kontrolować.

Astma oskrzelowa – objawy

Najczęstsze objawy astmy to bóle i duszności w klatce piersiowej oraz suchy kaszel. W przypadku astmatyków mówi się o tzw.„świszczącym oddechu”. Gdy chory w pełni kontroluje przebieg choroby, objawy w żaden sposób nie wpływają na jego codzienne funkcjonowanie. Co więcej, przy łagodniejszym przebiegu dolegliwości i stosowaniu się do zaleceń lekarza, astma nie przeszkadza nawet w uprawianiu zawodowo sportu. David Beckham czy słynne norweskie biegaczki Marit Bjoergen i Therese Johaug to przykłady znanych osób na co dzień zmagających się z astmą. W przypadku największego nasilenia choroby objawy pojawiają się kilka razy w ciągu doby. Konieczne jest wówczas stosowanie leków ratunkowych. Choroba w znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Astma oskrzelowa – przyczyny

Nie ma jednoznacznej przyczyny tej dolegliwości. Z jednej strony mogą występować czynniki genetyczne, z drugiej – środowiskowe. W przypadku odmiany zewnętrznej chorobie zwykle towarzyszy określenie „astma alergiczna”. Chory jest wówczas uczulony na różnego typu alergeny jak pyłki roślin, zwierząt domowych czy niektóre produkty spożywcze. Alergeny wywołują objawy. W przypadku astmy alergicznej istotna jest profilaktyka – dbanie o czystość pomieszczeń, używanie antyalergicznych środków czy eliminowanie szkodliwych produktów spożywczych.

Astma oskrzelowa – diagnostyka i leczenie

W wielu przypadkach astmę diagnozuje się poprzez wykonywanie testów alergicznych. Wówczas wyklucza się pojawienie się objawów po bezpośrednim kontakcie z alergenem. Środki farmaceutyczne nie wyleczą przyczyny, mogą jednak skutecznie zminimalizować objawy. Zwykle zaleca się regularne przyjmowanie leków, które zażywane są nawet w przypadku braku objawów. Astmatycy często stosują tzw. leki wziewne. Podaje się je np. w momencie nasilenia objawów czy przed bezpośrednim kontaktem z alergenem. A kiedy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem? Gdy skurcz oskrzeli nie ustępuje po upływie ok. 20 minut po podaniu leków. Jednym z najgroźniejszych skutków astmy jest wstrząs anafilaktyczny.

Astma oskrzelowa – profilaktyka

Wczesna diagnoza i właściwie dobrane leki – dzięki temu chorzy na astmę w wielu przypadkach mogą prowadzić normalne życie. W ramach działań profilaktycznych warto także wspomnieć o racjonalnej aktywności fizycznej. Astmatycy zdecydowanie powinni też wyeliminować palenie papierosów.

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/?p=104119&preview=true Gwiazdy – związki a różnica wieku

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia