Hulajnogi – nowe przepisy coraz bliżej

523

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

hulajnogi
fot. Marat Mazitov / Unsplash

Projekt nowych przepisów dotyczących hulajnóg trafił do sejmowej Komisji Infrastruktury. Jakie prawa i obowiązki będą miały osoby obsługujące hulajnogi elektryczne, jeżeli nowelizacja wejdzie w życie?

Hulajnogi elektryczne: uściślenie przepisów w toku

Po drugim czytaniu projekt nowelizacji ustawy w sprawie statusu hulajnóg elektrycznych trafił na kolejny etap prac legislacyjnych. Będzie wiadomo, jak powinna zachowywać się osób poruszająca się na hulajnodze po drogach publicznych. Zarówno w strefach zamieszkania, jak i w strefach ruchu. Nowe zasady będą też dotyczyć pozostałych urządzeń transportu osobistego. Ich nieprzestrzeganie poskutkuje wlepieniem mandatu. Jak możemy przeczytać m.in. na stronie www.prawo.pl: „Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie będzie wymagany”. Poruszanie się na hulajnodze przez dzieci w wieku do 10 lat będzie więc zakazane. Nawet pod opieką osoby dorosłej. Wyjątkiem będą jedynie strefy zamieszkania.

hulajnogi
fot. Let’s Kick / Unsplash

Przeszło miesiąc temu, bo 25 stycznia, przyjęto nowe przepisy. Wedłuch nich osoby poruszające się hulajnogami elektrycznymi mogą jeździć również po drogach i ścieżkach rowerowych. W razie ich braku dozwolone jest wjechanie jezdnię, jednak pod warunkiem, że maksymalna prędkością wynosi na niej 30 km/h. Tylko w drodze wyjątku można wjechać na hulajnodze na chodnik lub na drogę dla pieszych. Taka sytuacja jest dozwolona pod dwoma współistniejącymi warunkami. Po pierwsze, chodnik znajduje się wzdłuż jezdni posiadającej ograniczenie prędkości do 30 km/h. Po drugie, nie ma wydzielonej drogi przeznaczonej dla rowerów. W ustawie czytamy również, że osoba poruszająca się na hulajnodze ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności. Co więcej, musi jechać z prędkością jak najbardziej zbliżoną do prędkości chodu pieszych. Oczywiście jest też zobowiązany do ustąpienia im pierwszeństwa. Wszędzie indziej możemy na hulajnodze jechać z maksymalną prędkością 20 km/h.

Hulajnogi elektryczne: nowe zasady, nowe mandaty

Jakie nowe zapisy możemy znaleźć w nowelizacji ustawy regulującej użycie hulajnóg elektrycznych? Otóż na jednej hulajnodze nie będzie można przewozić innych osób, a także zwierząt i ładunków. Ku uciesze wielu pieszych, ale prawdopodobnie również i kierowców, nastąpi uregulowanie zasad pozostawiania hulajnóg na chodnikach i trawnikach. Osoba, która nieprawidłowo pozostawiła daną hulajnogę, będzie mogła dostać mandat w wysokości 100 zł. Jeszcze więcej zapłacimy za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na tzw. zebrze. Złamanie tego przepisu będzie kosztowało użytkownika hulajnogi aż 350 zł. W nowelizacji ustawy znajduje się też zapis wprowadzający opłatę za usunięcie nieprawidłowo pozostawionej hulajnogi na drodze. Karane będzie też za postawienie jej na parkingu strzeżonym. Opłata będzie taka, jak w przypadku rowerów i motorowerów. Wyniesie ona 119 zł za odholowanie oraz 22 zł za każdą dobę przechowywania hulajnogi. Karane będą też osoby korzystające z telefonu podczas jazdy, a także będące pod wpływem alkoholu.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: motofakty.pl

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia