Atopowe zapalenie skóry – jak z nim walczyć?

277

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Atopowe zapalenie skóry

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Dla osób, które cierpią na atopowe zapalenie skóry, nie jest to dobry czas. Choroba, choć w większości rozpoznawana w okresie dziecięcym zazwyczaj, utrzymuje się także w wieku dorosłym.

Atopowe zapalenie skóry – istotne przyczyny

AZS ma podłoże genetyczne, dlatego dolegliwość bardzo często jest dziedziczona. Problem pojawia się, gdy układ odpornościowy człowieka nie odpowiada na małą dawkę antygenów. Ponadto w organizmie człowieka wytwarza się nadmierna ilość przeciwciał zwalczających alergeny. Jeśli chodzi o czynniki środowiskowe, to ogromny wpływ ma m.in. zanieczyszczenie powietrza. Atopowe zapalenie skóry szybciej rozwija się także w przypadku wilgotności powietrza lub zmiennej temperatury. U chorych znamiona na skórze pojawiają się po bezpośrednim kontakcie z alergenem. Substancjami drażniącymi mogą być zarówno pyłki roślin, jak i środki czystości. Silną rolę w rozwoju choroby odgrywa również stres. AZS często staje się problemem na całe życie z różnymi okresami nasilenia objawów.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Jednym z głównych objawów choroby są zaczerwienione zmiany na skórze powodujące nieprzyjemny świąd. Sama skóra staje się bardzo sucha. Może pojawić się rumień na twarzy. AZS atakuje także okolice oczu. Powieki stają się przebarwione, często pojawia się zapalenie spojówek. W niektórych przypadkach może pojawić się także zaćma. Zmagający się z tą dolegliwością stają się bardziej narażeni na zakażenie gronkowcem złocistym. W przypadku atopowego zapalenia skóry reakcja alergiczna pojawia się niemal natychmiast po kontakcie z alergenem. Chorzy często nie tolerują np. wełny czy niektórych produktów spożywczych. Z upływem lat dolegliwość coraz bardziej utrudnia życie codzienne. Ubrania, jak i produkty codziennego użytku muszą być odpowiednio dostosowane. Wszystkie te zmiany skórne często prowadzą do zaniżonej samooceny.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – jak rozpoznać i leczyć?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, atopowe zapalenie skóry w większości przypadków rozpoznaje się w wieku dziecięcym. Chorobę diagnozuje się przede wszystkim na podstawie objawów. Rozpoznanie przebiega na podstawie wywiadu oraz badań klinicznych. Jeśli u pacjenta występują minimum trzy charakterystyczne symptomy, to zaleca się wykonanie dodatkowych badań. Niestety samej choroby nie da się w pełni wyleczyć. Można jednak skutecznie redukować jej objawy. W przypadku leczenia atopowego zapalenia skóry istotna jest profilaktyka. Z otoczenia należy eliminować wszelkiego rodzaju czynniki uczulające. Istotna jest regularna pielęgnacja skóry, odpowiedni dobór kosmetyków i produktów spożywczych. W celu łagodzenia objawów zaleca się stosowanie maści i kremów natłuszczających suchą skórę. Poza tym stosuje się leki przeciwzapalne. Jedną z form leczenia jest także fototerapia, czyli leczenie światłem.  

Foto: Canva.com

Zobacz także:https://bezpiecznapodroz.org/?p=106093&preview=true = Niepełnosprawni w Europie: formy wsparcia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia