Sok z aloesu i jego zdrowotne właściwości

361

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sok z aloesu

Aloes to roślina charakteryzująca się licznymi właściwościami leczniczymi. Zawarty w niej sok działa m.in. przeciwzapalnie, przeciwbólowo i bakteriobójczo. Pomimo wielu korzyści ma jednak pewne przeciwwskazania. Podpowiadamy, kiedy i jak najlepiej stosować sok z aloesu.

Sok z aloesu – właściwości i działanie

Pierwsze wykorzystanie aloesu do celów leczniczych miało miejsce już w starożytności. W Egipcie społeczność używała go do trudno gojących się ran i oparzeń. Obecnie również cenimy tę roślinę, a zwłaszcza jej sok. Zawiera on wiele cennych substancji: witaminy (A, B, C, E, kwas foliowy), mikroelementy (m.in. magnez, cynk, chrom), sterole roślinne, kwasy tłuszczowe (np. oleinowy czy linolowy) oraz inne związki, takie jak aloina. Aloesowy ekstrakt można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wyżej wspomniane właściwości związane z gojeniem ran doskonale sprawdzają się także w przypadku owrzodzeń stóp wywołanych cukrzycą. Regularne picie soku z aloesu obniża także poziom cukru we krwi. Wyciąg z rośliny działa ochronnie na skórę podczas przebywania na słońcu. Tym samym ma ochronny wpływ na fotostarzenie się skóry. W przypadku stosowania zewnętrznego sok z aloesu doceniany jest przede wszystkim ze względu na skuteczne leczenie ran po oparzeniach.

Sok z aloesu – dobroczynny wpływ na zdrowie

Ekstrakt aloesowy doskonale oczyszcza skórę, dlatego zalecany jest np. przy trądziku. Kobiety z powodzeniem mogą używać go jako płyn do demakijażu. Jest zalecany przy najtrudniejszych problemach skórnych, np. odleżynach. Z drugiej strony łagodzi drobne podrażnienia, np. po ukąszeniu owadów. Stosowanie wewnętrzne soku z aloesu zaleca się m.in. przy dolegliwościach trawiennych, np. w przypadku zaparć. Sok z aloesu wzmacnia odporność, warto więc stosować go w okresach przeziębień i gryp. Łagodzi także infekcje górnych dróg oddechowych. Jego dobroczynne właściwości doceniają także onkolodzy. Aloesowy sok bardzo dobrze wzmacnia osłabiony organizm po przebytej chemioterapii. Ponadto łagodzi nieprzyjemne objawy alergii, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz reguluje ciśnienie tętnicze. Osoby pragnące zrzucić kilka zbędnych kilogramów również powinny sięgnąć po sok z aloesu.

Sok z aloesu

Sok z aloesu – przeciwwskazania

Mimo wielu cennych korzyści sok z aloesu powinno stosować się bardzo ostrożnie. Picie go w większej niż zalecanej dawce może przyczynić się np. do strat w gospodarce elektrolitowej. Ekstrakt nie jest zalecany również kobietom w okresie ciąży i karmienia piersią. Ostrożnie powinni spożywać go również pacjenci z chorobami nerek. W przypadku dzieci i młodzieży nie powinno podawać się soku aloesowego bez konsultacji z lekarzem. Samo dawkowanie jest zawsze dokładnie opisane na ulotce dołączonej do preparatu. Jego spożywanie zaleca się zwykle na ok. godzinę przed posiłkiem.  

Foto: Canva.com

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/?p=106411&preview=true – Aktywizacja seniorów – nowy etap życia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia