Wpływ reklamy na dzieci

325

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wpływ reklamy na dzieci

Dziecko zwykle bardzo emocjonalnie odbiera otaczającą go rzeczywistość. Przy tym często nie potrafi racjonalnie oddzielić prawdy od fikcji. Wpływ reklamy na dzieci może, ale nie musi być negatywny. Wiele w tym wypadku zależy od bezpośredniego zaangażowania ze strony rodziców.

Wpływ reklamy na dzieci – fantazja najmłodszych konsumentów

Doskonale wiemy, że celem reklamy jest zachęta do nabycia produktu i pokazanie go z jak najlepszej strony. Przekaz ma przekonać odbiorcę, że dana rzecz odmieni jego życie na lepsze. Kluczowe jest zakodowanie w pamięci obrazu, dzięki któremu podczas zakupów konsument zdecyduje  się na tę jedną, konkretną markę. Dorosły widz ma jednak świadomość zaplanowanej siły przekonywania. Dzieci natomiast odbierają przekaz reklamowy jako obraz ich realnej rzeczywistości. Same reklamy są przede wszystkim dla dziecka bardzo atrakcyjne. Poprzez żywe treści, wpadającą w ucho muzykę i żywą kolorystykę traktuje je jako mini filmiki fabularne. Nawet jeśli reklamowe spoty nie kończą się koniecznością zakupu, to i tak wywierają bardzo silny wpływ na psychikę dziecka. Kształtują tym samym jego postawy i zachowania. Dzieci bardzo szybko przejmują wzorce promowane przez reklamy. Maluchom najtrudniej jest przy tym wytłumaczyć, że przekaz reklamowy nie jest odbiciem ich prawdziwego życia.

Wpływ reklamy na dzieci – liczy się posiadanie

W dzisiejszych czasach promowane jest przekonanie: „chcieć to móc”. W przypadku dzieci przekazy reklamowe w takiej formie mogą rozbudzać w nich postawę konsumpcyjną. Tym samym wyrabia się w nich fałszywe przekonanie, że o wartości człowieka decyduje ilość posiadanych rzeczy. Bezkrytyczny odbiór reklamy spowodowany jest również ukazywaniem w nich dzieci, które dostają wszystko, czego pragną. Dzięki temu są szczęśliwe. Dlatego, gdy w codziennym życiu rodzic odmawia dziecku zakupu upragnionej rzeczy, pojawia się między nimi konflikt. Dzieci bardzo często czują się też oszukane przez dorosłych, gdy okazuje się, że zakupiony przedmiot jest w rzeczywistości inny, niż jego prezentacja w przekazie reklamowym. Tego typu obrazy mogą także wyrabiać w dziecku określone stereotypy, np. związane z podziałem ról względem kobiet i mężczyzn. Poprzez ogromną styczność z urządzeniami technologicznymi dzieci bardzo mocno narażone są także na kontakt z nieodpowiednimi treściami. 

Wpływ reklamy na dzieci

Wpływ reklamy na dzieci – pozytywny odbiór

Przekaz reklamowy może mieć nie tylko dobry wpływ na dziecko, ale i przekazywać ważne edukacyjne treści. Często w przemyślany sposób ukazują różne role społeczne. Dzięki temu maluch już od najmłodszych lat może inspirować się wieloma ciekawymi zawodami. Reklama często też motywuje dziecko do podjęcia różnych aktywności, dbania o higienę czy zdrową dietę. Istotną kwestią jest odpowiednie pokazywanie dziecku różnych problemów społecznych. W efekcie kształtuje się w nich empatia i chęć pomocy słabszym. W przypadku starszych dzieci przekazy reklamowe mogą zawierać ważne ostrzeżenia przed niebezpiecznymi zjawiskami – np. sięganiem po alkohol lub narkotyki.  

Foto: Canva.com

Zobacz takżehttps://bezpiecznapodroz.org/?p=106645&preview=true – E-book – nowa forma czytelnictwa?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia