Melisa – natura dla odzyskania spokoju

0
20
Melisa

Melisa znana jest przede wszystkim ze swojego działania uspokajającego. Aromatyczne napary z tej rośliny korzystnie wpływają również na wygląd skóry czy procesy trawienne. Ludzie z powodzeniem wykorzystują ją także w kuchni i kosmetyce. Sprawdźcie jakie jeszcze ma zastosowania.

Melisa – używana od starożytności 

Właściwości lecznicze melisy znano już w I w. n.e. Nazywana również cytrynowym zielem, jest rośliną wieloletnią rosnącą na wysokość kilkudziesięciu centymetrów. Wywodzi się z krajów śródziemnomorskich, gdzie dawniej z powodzeniem wykorzystywano ją w kuchni i medycynie ludowej. Melisa ma wiele cennych właściwości. Nie tylko bardzo dobrze smakuje, ale i pomaga leczyć wiele dolegliwości. Ludzie cenią ją przede wszystkim za dobroczynne działanie w stanach silnego stresu lub problemów z zasypianiem. Może być także stosowana przy nerwicy serca czy zaburzeniach depresyjnych. Pomaga też przy silnych, migrenowych bólach głowy. Napary z melisy dobrze wpływają na procesy trawienne, w związku z tym szczególnie zalecane są m.in. po spożyciu ciężkostrawnych posiłków. Bez obaw melisę mogą pić przyszłe mamy, herbatka z tej rośliny pomaga bowiem przy dokuczliwych mdłościach. Kobiety powinny sięgać po nią także podczas miesiączki, gdyż bardzo skutecznie łagodzi bóle menstruacyjne. 

Melisa – dla ciała i ducha 

Niektórzy specjaliści przekonują, że melisa poprawia pamięć i koncentrację. Zaleca się więc ją w celu łagodzenia objawów choroby Alzheimera. Dzięki swoim właściwościom melisa wykorzystywana jest także w kosmetyce. Wykazano, że zawarte w tej roślinie taniny oraz kwasy fenolowe pomagają zwalczać opryszczkę. Płukanki z melisy poleca się osobom zmagającym się z przetłuszczającymi się włosami lub stanami zapalnymi skóry. Warto dodać, że ekstrakty z tej rośliny często są składnikami szamponów i kremów nawilżających. Jak wspomnieliśmy, melisa bardzo dobrze smakuje, dlatego swoje zastosowanie ma także w kuchni. Orzeźwiający aromat z powodzeniem sprawdza się np. jako dodatek do lemoniad czy owocowych sorbetów. Cytrusowy posmak wzbogaci też smak wielu potraw. Jak każdy produkt, tak i melisa nie jest wolna od skutków ubocznych. Spożywanie zbyt dużej ilości naparów może spowodować szereg niepożądanych skutków. Należą do nich m.in. bóle i zawroty głowy, bóle brzucha czy nudności oraz wymioty.

Melisa  

Melisa – sposób przygotowania 

Chcąc skorzystać z najcenniejszych właściwości melisy, należy zadbać przede wszystkim o wysoką jakość suszu. Trzeba pamiętać, że najwięcej olejku eterycznego znajduje się w liściach tej rośliny. Susz z liści melisy można kupić w aptece. Samo przygotowanie herbatki jest również bardzo proste. Wystarczy jedną łyżeczkę suszu wsypać do filiżanki, a następnie zalać ją wrzątkiem i odstawić do 20 minut do zaparzenia. Po ostudzeniu napar można posłodzić np. miodem. Melisa, stosowana z umiarem, jest bardzo bezpieczna. Dowodem niech będzie chociażby fakt, że herbatki z tej rośliny zaleca się nawet dzieciom.

Foto: Canva.com

Zobacz także https://bezpiecznapodroz.org/2021/06/07/skutki-palenia-papierosow/