Melisa – natura dla odzyskania spokoju

310

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Melisa

Melisa znana jest przede wszystkim ze swojego działania uspokajającego. Aromatyczne napary z tej rośliny korzystnie wpływają również na wygląd skóry czy procesy trawienne. Ludzie z powodzeniem wykorzystują ją także w kuchni i kosmetyce. Sprawdźcie jakie jeszcze ma zastosowania.

Melisa – używana od starożytności 

Właściwości lecznicze melisy znano już w I w. n.e. Nazywana również cytrynowym zielem, jest rośliną wieloletnią rosnącą na wysokość kilkudziesięciu centymetrów. Wywodzi się z krajów śródziemnomorskich, gdzie dawniej z powodzeniem wykorzystywano ją w kuchni i medycynie ludowej. Melisa ma wiele cennych właściwości. Nie tylko bardzo dobrze smakuje, ale i pomaga leczyć wiele dolegliwości. Ludzie cenią ją przede wszystkim za dobroczynne działanie w stanach silnego stresu lub problemów z zasypianiem. Może być także stosowana przy nerwicy serca czy zaburzeniach depresyjnych. Pomaga też przy silnych, migrenowych bólach głowy. Napary z melisy dobrze wpływają na procesy trawienne, w związku z tym szczególnie zalecane są m.in. po spożyciu ciężkostrawnych posiłków. Bez obaw melisę mogą pić przyszłe mamy, herbatka z tej rośliny pomaga bowiem przy dokuczliwych mdłościach. Kobiety powinny sięgać po nią także podczas miesiączki, gdyż bardzo skutecznie łagodzi bóle menstruacyjne. 

Melisa – dla ciała i ducha 

Niektórzy specjaliści przekonują, że melisa poprawia pamięć i koncentrację. Zaleca się więc ją w celu łagodzenia objawów choroby Alzheimera. Dzięki swoim właściwościom melisa wykorzystywana jest także w kosmetyce. Wykazano, że zawarte w tej roślinie taniny oraz kwasy fenolowe pomagają zwalczać opryszczkę. Płukanki z melisy poleca się osobom zmagającym się z przetłuszczającymi się włosami lub stanami zapalnymi skóry. Warto dodać, że ekstrakty z tej rośliny często są składnikami szamponów i kremów nawilżających. Jak wspomnieliśmy, melisa bardzo dobrze smakuje, dlatego swoje zastosowanie ma także w kuchni. Orzeźwiający aromat z powodzeniem sprawdza się np. jako dodatek do lemoniad czy owocowych sorbetów. Cytrusowy posmak wzbogaci też smak wielu potraw. Jak każdy produkt, tak i melisa nie jest wolna od skutków ubocznych. Spożywanie zbyt dużej ilości naparów może spowodować szereg niepożądanych skutków. Należą do nich m.in. bóle i zawroty głowy, bóle brzucha czy nudności oraz wymioty.

Melisa  

Melisa – sposób przygotowania 

Chcąc skorzystać z najcenniejszych właściwości melisy, należy zadbać przede wszystkim o wysoką jakość suszu. Trzeba pamiętać, że najwięcej olejku eterycznego znajduje się w liściach tej rośliny. Susz z liści melisy można kupić w aptece. Samo przygotowanie herbatki jest również bardzo proste. Wystarczy jedną łyżeczkę suszu wsypać do filiżanki, a następnie zalać ją wrzątkiem i odstawić do 20 minut do zaparzenia. Po ostudzeniu napar można posłodzić np. miodem. Melisa, stosowana z umiarem, jest bardzo bezpieczna. Dowodem niech będzie chociażby fakt, że herbatki z tej rośliny zaleca się nawet dzieciom.

Foto: Canva.com

Zobacz także https://bezpiecznapodroz.org/2021/06/07/skutki-palenia-papierosow/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia