“Pola Nadziei” na Bielanach

59

“Pola Nadziei” na Bielanach to kampania społeczna na rzecz podopiecznych hospicjów zapoczątkowana w Warszawie przez Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej, mieszczący się na Starych Bielanach. I właśnie ta akcja, obecna w stolicy od trzech lat, była tematem kolejnego odcinka audycji realizowanej przez Radio Bezpieczna Podróż we współpracy ze Stowarzyszeniem ULICA DZIELNICA STOLICA i Portalem Północna Ćwiartka. O kampanii, jej początkach i przebiegu, także w czasie pandemii koronawirusa, rozmawialiśmy z Wojciechem Perkowskim ze ww. hospicjum. Symbolem kampanii są żonkile. I to właśnie na Bielanach, w jako pierwszej warszawskiej dzielnicy, zaczęły rosnąć pola pełne żonkili, czyli nadziei. Podczas imprezy inaugurującej akcję w 2018 roku z recitalem charytatywnie wystąpiła Edyta Geppert. Koleją dzielnicą, na terenie której być może wkrótce pojawią się pola żonkili będzie Bemowo.

Kampania “Pola Nadziei” do Polski przywędrowała w 1997 roku ze Szkocji. Ideą akcji jest zbiórka funduszy na wsparcie osób chorych i umierających, przebywających w hospicjach. Za datki ofiarujący otrzymują kwiat żonkili. W Polsce jesienią odbywają się wspólne akcje sadzenia cebulek tych kwiatów w dużych miastach, na specjalnie wyznaczonych placach i miejscach. Stąd określenie “Pola Nadziei”. W ramach kampanii organizowane są także konkursy, spotkania, prelekcje i happeningi skierowane do dzieci i młodzieży. Mają one na na celu oswajanie najmłodszych z tematyką hospicyjną.

Godnym uwagi jest fakt, że w 2018 r. akcja “Pola Nadziei” została nominowana do Nagrody Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy „Dla Dobra Wspólnego” w kategorii Dzieło.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Wojciechem Perkowskim.

Pola Nadziei na Bielanach – Wojciech Perkowski 1
Pola Nadziei na Bielanach – Wojciech Perkowski 2

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj również: O lasach północnej Warszawy