„Pola Nadziei” na Bielanach

270

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

„Pola Nadziei” na Bielanach to kampania społeczna na rzecz podopiecznych hospicjów zapoczątkowana w Warszawie przez Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej, mieszczący się na Starych Bielanach. I właśnie ta akcja, obecna w stolicy od trzech lat, była tematem kolejnego odcinka audycji realizowanej przez Radio Bezpieczna Podróż we współpracy ze Stowarzyszeniem ULICA DZIELNICA STOLICA i Portalem Północna Ćwiartka. O kampanii, jej początkach i przebiegu, także w czasie pandemii koronawirusa, rozmawialiśmy z Wojciechem Perkowskim ze ww. hospicjum. Symbolem kampanii są żonkile. I to właśnie na Bielanach, w jako pierwszej warszawskiej dzielnicy, zaczęły rosnąć pola pełne żonkili, czyli nadziei. Podczas imprezy inaugurującej akcję w 2018 roku z recitalem charytatywnie wystąpiła Edyta Geppert. Koleją dzielnicą, na terenie której być może wkrótce pojawią się pola żonkili będzie Bemowo.

Kampania „Pola Nadziei” do Polski przywędrowała w 1997 roku ze Szkocji. Ideą akcji jest zbiórka funduszy na wsparcie osób chorych i umierających, przebywających w hospicjach. Za datki ofiarujący otrzymują kwiat żonkili. W Polsce jesienią odbywają się wspólne akcje sadzenia cebulek tych kwiatów w dużych miastach, na specjalnie wyznaczonych placach i miejscach. Stąd określenie „Pola Nadziei”. W ramach kampanii organizowane są także konkursy, spotkania, prelekcje i happeningi skierowane do dzieci i młodzieży. Mają one na na celu oswajanie najmłodszych z tematyką hospicyjną.

Godnym uwagi jest fakt, że w 2018 r. akcja „Pola Nadziei” została nominowana do Nagrody Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy „Dla Dobra Wspólnego” w kategorii Dzieło.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Wojciechem Perkowskim.

Pola Nadziei na Bielanach – Wojciech Perkowski 1
Pola Nadziei na Bielanach – Wojciech Perkowski 2

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj również: O lasach północnej Warszawy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia