Klasyczna motoryzacja – Jak zacząć przygodę?

395

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Klasyczna motoryzacja – dla jednych to kultowe sportowe Mercedesy z lat 80., a dla innych amerykańskie pick-upy. Pomimo kilkudziesięciu lat na karku auta te wciąż robią wrażenie na drodze. Jednakże nie tylko mam na myśli auta zagraniczne. Nasza rodzima motoryzacja z ubiegłego stulecia, także godnie reprezentuje minioną epokę. W naszej sentymentalnej podróży cofnijmy się na chwilę do lat, w których to klienci byli motorem napędowym dla produkcji samochodów. Do czasów, w których to właśnie ich potrzeby były wyznacznikiem dla producentów. Do pięknych lat naszej młodości, w których, normy emisji spalin nie istniały, a potężna widlasta V ósemka nie była niczym zaskakującym. Jednak jak rozpocząć przygodę z klasycznym autem? Czy łatwo coś takiego kupić? Co się z tym wiąże? Pytań mnóstwo, jednakże mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł pozwoli na niektóre z tych pytań odpowiedzieć.

Klasyczna motoryzacja – co wyróżnia klasyki od współczesnych aut?

Śmiało można powiedzieć, że współczesnym samochodom brakuje duszy. Trudno oprzeć się wrażeniu, że współczesne auta są produkowane z myślą o zysku dla koncernów. A także dla serwisów ASO z powodów podzespołów, które są dużo mniej wytrzymałe. Natomiast dzięki klasycznemu środkowi transportu dużo łatwiej nam nawiązać nowe i interesujące znajomości. Właściciel takiego pojazdu już z automatu staje się ciekawą osobą, do której chce się podejść i na chwilę zagadać. Auto klasyczne przenosi nas w zupełnie inną epokę. Ponadto potrafi dać olbrzymią satysfakcję z jego posiadania. Jak również z tego, że udało się znaleźć ciekawy egzemplarz, lub samemu go wyremontować.

Klasyczna motoryzacja – po pierwsze research

Każdy zakup wymaga wcześniejszego zapoznania się z tematem. W przypadku klasyków jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na kupno przysłowiowego „kota w worku”, więc należy zachować spokój i cierpliwość. Pozyskanie informacji może trwać niekiedy kilka miesięcy. Wszystko zależy bowiem od skomplikowania historii danego modelu i projektu jego konstrukcji. Jeśli wybierzemy już konkretne auto na jakie możemy sobie pozwolić, warto rozważyć pomoc kogoś z zewnątrz. Niestety często trudniej jest znaleźć informacje dotyczące kwestii technicznych, prasa branżowa skupia się raczej na stronie lifestylowej.

Ekspert od aut zabytkowych

Teraz się zaczyna! Wchodzimy na grunt w którym nasi koledzy, czy rodzina, znający się co nieco na samochodach przestaje już być naszym autorytetem i ich rady mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Zabytkowe auta wymagają rozbudowanej wiedzy i większego doświadczenia. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę, doradztwo kogoś doświadczonego może bardzo pomóc odnaleźć się w tym labiryncie. Naprzeciw wychodzą eksperci. Są w stanie wycenić wartość takiego pojazdu, znają jego rys historyczny i są w stanie udzielić informacji odnośnie napraw i kosztów z nimi związanych, ogólnie utrzymania.

Przygoda z klasyczną motoryzacją – oględziny i test

Każdy zakup auta, czy nowego, czy klasycznego wymaga, żeby się do niego przymierzyć. Zobaczyć jak wygląda z zewnątrz i wewnątrz. Jakie ma osiągi. No i oczywiście jazda testowa. W przypadku auta zabytkowego musimy być jeszcze bardziej wyczuleni na jego stan. Wyglądać może całkiem dobrze, ale podzespoły mogą wymagać mniejszej, lub większej renowacji. W takiej sytuacji nieocenionym może się okazać ekspert. Warto, aby brał on czynny udział w procesie oględzin, zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynamy zabytkową przygodę.

Społeczności

Warto to zrobić jeszcze przed zakupem, ale można również w trakcie posiadania. Społeczności pod postaciami różnego rodzaju fanclubów, forów i facebookowych grup jest mnóstwo i są one z reguły otwarte na nowych użytkowników. Wiedza i doświadczenie innych miłośników klasyki z pewnością okaże się niezastąpioną skarbnicą potrzebnych nam informacji, jak również zgłębi temat naszych zainteresowań. Internet daje możliwość integrowania się, więc zdarza się, że miłośnicy klasyków, lub konkretnych modeli „skrzykują się” na spontaniczny zlot podczas którego prezentują swoje auta.

Dalej internet

Czytaj, zdobywaj wiedzę, interesuj się. Z pewnością Ci to pomoże w wypadku, gdy będziesz musiał, lub po prostu chciał zmienić swój samochód.

Zabytkowe samochody dają wiele radości. Pozwalają przenieść się w czasie i poczuć te dawne czasy. Zdecydowanie tym tematem warto się interesować, gdyż poznając historię klasycznych modeli aut możemy poznać rzeczy ciekawe i interesujące, o których w innej sytuacji byśmy w ogóle  nie pomyśleli.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Kino motoryzacyjne

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia