Sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych

308

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sprzedaż alkoholu

Czy sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych ma wpływ na ilość nietrzeźwych kierowców? Nie można tego dokładnie określić. Wiadomo jednak, że ponad połowa Polaków popiera zakaz sprzedaży napojów wysokoprocentowych w takich miejscach. Czy czekają nas kolejne duże zmiany? 

Sprzedaż alkoholu – Piłeś? Nie jedź! 

Warto podkreślić, że stacje benzynowe to wyjątek wymieniony w ustawie o zakazie handlu. Oznacza to, że sklepiki przy dystrybutorach paliw funkcjonują także w niedziele niehandlowe i święta. Tym samym oferują pełną dostępność alkoholu na półkach. Co więcej, w większości przypadków to właśnie alkohole jako pierwsze rzucają się w oczy po wejściu do sklepiku przy stacji benzynowej. Zakazy sprzedaży napojów wysokoprocentowych obowiązują m.in. w Belgii i Holandii. Z kolei we Włoszech napojów wysokoprocentowych mogą sprzedawać stacje wyłącznie zlokalizowane przy autostradach. Tymczasem w Polsce od 2018 roku samorządy mają możliwość wprowadzania lokalnych zakazów sprzedaży wyskokowych trunków między g. 22:00 a 6:00 rano. Najnowsze plany w tym zakresie poparło m.in. Ministerstwo Zdrowia. Stacje benzynowe poprzez sprzedaż alkoholu oferują przede wszystkim jego łatwą dostępność. Każdego roku na polskich drogach dochodzi do tysięcy wypadków. Ponad połowa z nich spowodowana jest przez pijanych kierowców. 

Sprzedaż alkoholu

Sprzedaż alkoholu – ogromny zysk 

Jak już wyżej wspomnieliśmy trudno określić, w jakim stopniu sprzedaż napojów wyskokowych zwiększa ilość wypadków na drodze. Wiadomo jednak, że stacje benzynowe czerpią z tego niemałe zyski. Choć ze względu na tajemnicę handlową nie można określić dokładnej kwoty, to pewne jest, że w 2020 roku jeden z czołowych koncernów zanotował zysk na poziomie 3,3 mld złotych! W związku z tym zakaz sprzedaży alkoholu oznaczałby znaczący spadek tych kwot. W efekcie najprawdopodobniej musiałby się zwiększyć koszt paliwa lub różnych przekąsek. Trudno się zatem dziwić, że organizacje zrzeszające właścicieli stacji benzynowych są przeciwne takiemu rozwiązaniu. Mimo to polskie prawo przewiduje zmiany w tym zakresie. Same działania kieruje jednak w ręce samorządów. Sceptycy pytają również, czy rzeczywiście taki zakaz poprawiłby sytuacje na polskich drogach. Swoje wątpliwości argumentują sprzedażą alkoholu w supermarketach, w których każdego dnia pojawia się trzy razy więcej klientów. 

Sprzedaż alkoholu – bezpieczeństwo na drodze 

Zakup alkoholu na stacjach benzynowych od lat budzi kontrowersje ze względu na propagowanie jego spożywania wśród kierowców. W wielu przypadkach jednak samo kupno nie musi wiązać się z jego natychmiastową konsumpcją. Mimo to jakiekolwiek utrudnienie dostępności do wysokoprocentowych napojów ma szanse zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Być może to właśnie stacje benzynowe będą prekursorem, który podejmie praktyczne działania w tym zakresie. Ciekawe również czy hipotetyczny wzrost innych usług nie ostudzi obecnego entuzjazmu ze strony społeczeństwa.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Korytarz życia – przepisy i zasady

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia