Ile wydaliśmy na święta?

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na święta
Okazuje się, że nasze święta w tym roku były nieco droższe, niż w roku ubiegłym.

W tym roku na organizacje Świąt Bożego Narodzenia Polacy przeznaczyli średnio 2 129 zł. Trzeba przyznać, że od wybuchu pandemii wydajemy na ten cel znacznie mniej. Mimo to w ubiegłym roku i tak było dużo skromniej. Ile wydaliśmy na święta

Wydatki na święta – skromniej na stole 

Choć pandemia nadal wpływa na nasze zachowania podczas zakupów, to i tak wydaliśmy na święta więcej, niż w roku ubiegłym. Część Polaków deklaruje bowiem poprawę sytuacji materialnej. W związku z tym postanowiliśmy nie oszczędzać zarówno na żywności, prezentach, jak i podróżach. Rok temu z racji wielu obostrzeń większość z nas pozostała w domu. W tym roku znacznie częściej decydowaliśmy się dalsze podróże do najbliższych. I tak już na samą żywność przeznaczyliśmy niespełna 900 zł. Kolejne 800 zł wydaliśmy z kolei na prezenty dla najbliższych i inne, drobne przyjemności. Jak wyżej wspomnieliśmy, na organizacje świąt nadal ogromny wpływ ma strach przed pandemią. Wszystko to przez unikanie miejsc publicznych, które są potencjalnie największym skupiskiem bakterii. W związku z tym zakupy w sklepach stacjonarnych chętnie zastąpiliśmy kupowaniem w sieci. Troskę o środowisko deklarujemy w kwestii wyboru choinek, gdzie żywe okazy masowo zastępowane są przez sztuczne drzewka. 

Wydatki na święta – prezenty 

Oprócz choinek w wielu polskich domach pojawiły się także girlandy świetlne, czy figury LED. A co z prezentami? Możliwość obdarowania najbliższych, to dla wielu z nas jedna z najprzyjemniejszych chwil podczas świąt. W tym wypadku uśmiech na twarzach pragniemy wywołać przede wszystkim u najmłodszych. Jeśli chodzi o podarunki, to w tym roku właśnie upominki dla dzieci ponownie stały się największym wydatkiem. Dla dorosłych popularną kategorią wciąż są kosmetyki i perfumy. Od lat niezmiennym zainteresowaniem cieszą się również książki. Sporym zaskoczeniem może okazać się stosunkowo niski popyt na urządzenia elektroniczne. Okazuje się, że aż 85 procent Polaków postanowiła nie robić tego typu prezentów. Ważnym i istotnym wydatkiem świątecznym są także dla nas datki na różnego rodzaju akcje charytatywne. W tym roku same zakupy zaplanowaliśmy też znacznie wcześniej. 

na święta

Wydatki na święta – jest drożej 

Na nasze zakupy wpływają także wyższe ceny na sklepowych półkach. Okazuje się, że w skali roku najbardziej podrożały produkty tłuszczowe i mięsne. Kolejna kwestia to wyrzucanie jedzenia. Niestety nadal mamy tendencję do przygotowywania świątecznych przysmaków w zbyt dużych ilościach. Przez to każdego roku wyrzucamy średnio kilka ton zmarnowanej żywności. Na szczęście z roku na rok Polacy zyskują coraz większą świadomość w tym zakresie. Święta Bożego Narodzenia to czas, który powinniśmy poświęcić przede wszystkim najbliższym. Chcąc jednak, aby były one idealne, zapominamy się i co roku opróżniamy nasze portfele niemal do zera. Tymczasem każdy z nas powinien pamiętać, że nie ważne gdzie i jak, ale z kim spędzimy ten świąteczny czas. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Wszystkich Świętych – bezpieczna droga

Brak postów do wyświetlenia