W niedzielę, 21 kwietnia, okaże się, kto będzie kierować losami 748 miast, sprawując funkcję prezydentów, burmistrzów oraz wójtów przez najbliższe pięć lat. Druga tura wyborów samorządowych to ważny moment. Kluczowe starcia rozegrają się w miastach takich jak Kraków, Wrocław, Poznań i Gdynia. Oto przegląd najważniejszych pojedynków, które ustalą nową polityczną rzeczywistość w tych miejscowościach. 2 tura wyborów samorządowych 2024: 2 tura i kluczowe starcia o władzę w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu
2 tura wyborów samorządowych 2024: 2 tura i kluczowe starcia o władzę w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu
Kraków: Nowe oblicze stolicy Małopolski
W Krakowie, stolicy Małopolski, zmiana władzy jest nieunikniona. Jacek Majchrowski, dotychczasowy prezydent, nie ubiegał się o reelekcję. W drugiej turze o fotel prezydenta zmierzą się Aleksander Miszalski z Koalicji Obywatelskiej oraz Łukasz Gibała z komitetu Kraków dla Mieszkańców.
Wrocław: Starcie o ster w Dolnym Śląsku
W stolicy Dolnego Śląska, obecny prezydent Jacek Sutryk musi zmierzyć się z główną rywalką, Izabelą Bodnar, popieraną przez Trzecią Drogę. Pierwsze badania exit poll wykazały 7,5 punktową różnicę między kandydatami, która zmniejszyła się po podliczeniu oficjalnych danych PKW.
Poznań: Wybór między kontynuacją a zmianą
Jacek Jaśkowiak, obecny prezydent Poznania, otrzymał w pierwszej turze wysokie poparcie. Jednak w drugiej musi stawić czoło Zbigniewowi Czerwińskiemu z ramienia PiS.
Gdynia: Koniec ery Szczurka
W Gdyni, po 26 latach rządów Wojciecha Szczurka, obecny prezydent zajął trzecie miejsce w pierwszej turze. W dogrywce zmierzą się Aleksandra Kosiorek z Gdyńskiego Dialogu i Tadeusz Szemiot z Koalicji Obywatelskiej.
Rzeszów, Toruń, Olsztyn i inne miasta
Również w innych miastach, takich jak Rzeszów, Toruń, oraz Olsztyn, Kielce, Bełchatów, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Częstochowa. Ponadto Gliwice, Zamość i Legionowo, decydujące starcia przyniosą wyłonienie nowych liderów lokalnych społeczności.
Drugie tury wyborów samorządowych to nie tylko konfrontacje polityczne. To także moment refleksji i decyzji, które wpłyną na przyszłość miast i ich mieszkańców. Czas pokaże, jakie zmiany przyniosą te niedzielne dogrywki i kto ponadto będzie kształtował lokalne społeczności w najbliższych latach.
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany go przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształtowaniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński